1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Продавање/купување злато

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Saya, 23 мај 2011.

 1. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.541
  Има некој искуство со продавање злато, сакам денес да одам да продадам некои непотребни златца што ми фаќаат џабе прашина дома, а нејќам да ме заебат за цената?
   
 2. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Сакам да прашам...?

  Oбично го проценуваат на пола вредност од продажната, освен ако не сакаш да го замениш за некое друго злато со доплата, па да ти го прифатат по повисока цена.

  А која е цената по златарите- тоа зависи од златара до златара, затоа прво прошетај, прашај колку би ти дале, и на крај однеси го кај најдобриот понудувач ;)
   
  На Saya му/ѝ се допаѓа ова.
 3. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.507
  Допаѓања:
  13.727
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Да на пола цена оди златото кога нели го менуваш за пари,инаку грам злато е од 25евра нагоре,баш пред некој ден прашував така да околу 700/800 некаде треба за грам да ти плаќаат минимум може и повеќе ама се зависи од златото.
   
 4. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.178
  Општи прашања

  Незнаев каде да го поставам прашањето па решив овде..ме интересира да не случајно знае некој колку се движи златото по грам низ чаршија, да го купиш ? Конкретно ме интересира за машки обетки, не многу дебели, знам дека цената е за секаков вид накит но и колку од прилика би тежела една обетка...како што спомнав не многу дебела...? :^)
   
 5. Aries9

  Aries9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  43
  Па една мала обетка би чинела не повеќе од 600/700 денари.А доколку одиш,оди во златарата Рома таму највеќе даваат :!: Еднаш отидов да шитнам една мала обетка и идам кај еден ми вика 400 денари, и ја не разбирам..викам добро дај ајде 400,400 кој ти ги дава нели :geek: и ми вика а лична карта имаш?Епа немам.. :?: И отидов у Рома, и кај за истата обетка ми даде 600 денари,па дури не ми ни побара лична.Стварно злато-човек :D Само што многу приватни прашања прашува бе еј,што му е него гајле кај живеам :fubar:
   
 6. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  139
  Девојки, ме интересира како можеме да препознаеме колку карати има златото? Тоа треба да се носи на златар да го процени или има некои начини на кои можеме сами да дознаеме? :?:
  Имам неколку златни обетки дома без својата подобра половина па сакам да дознаам зза колку би можела да ги продадам(со согласност на родителите нормално). Колку ќе ти дадат пари зависи од тоа колку каратно е златото така? :?: Барем јас така сфатив.
  Исто така сакам да знам дали мора да го има тој бројот со три бројки што се наоѓа во внатрешноста? Затоа што пред некој ден кога чепкав по златото на мама приметив дека тој прстенот со кој дедо ја запросил баба нема таква бројка(од 48год). Дали е возможно ако е толку стар прстенот да нема такво бројче или тоа го има кај сите? :?:
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.327
  Пол:
  Женски
  Јас имам продадено злато. Продадов обетки, ланче и алка. Не ги носев и ми фаќаа прашина за џабе. Земав добра пара за нив. Цената на златото зависи од златарата. На мене златото ми го проценија 1200 денари од грам.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Јас имам продадено златна алка, која буквално 1/2 дали сум ја ставила...и си купив прстен кој барем знам дека ќе го носам.
  Во врска со цената, зависи моменталната вредност, дали има жиг, оштетеноста, квалитетот и од самата продавница.
   
 9. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.931
  Пол:
  Женски
  Женски ај ако знае некој нека ми каже што жик има белото злато?и колку е грам сега жолтото?рекоја дека му опаднала цената колку пари треба сега да е грамот? :|
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Вакви ланчиња ама златни, колку чинат одприлика дали знаете? carrie-style-name-necklace_2.jpg il_fullxfull.602995554_qv90.jpg
   
 11. smajlii

  smajlii Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  На поклон добив златен прстен т.е баба ми ми даде пари да одам да си купам. Отидов си купив, вака на изглед е преубав ама кога го носам на прстот ми остава црно и тоа многу, не знам зашто така, сите што носат не им се прави така, единствено што ми доаѓа на памет е дека прстенот не е златен, иначе купен е од златара од стара чаршија.
   
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.169
  Допаѓања:
  205.356
  Пол:
  Женски
  Навистина чудна работа. Шровери дали има жиг? Ти препорачувам уште утре да одиш и да прашаш/видиш што е работата. Не оставај така, можеби си измамена. Златото не остава црно ни под разно. Да речеше црвено чешање ќе беше алергија ама црното е знак на нешто сосема трето.
   
 13. smajlii

  smajlii Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  @vitamina има жиг, тоа и ми е многу чудно, ама премногу црно остава како да е некоја неквалитетна бижутерија или бакар, го носам и непријатно е и за гледање. Утре идам во друга златара да ми кажат дали е злато или не е. Е сега има проблем ако не е што ќе правам? Јас не чувам ни сметка, немам никаков доказ дека сум ја купила од таа златара
   
 14. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.169
  Допаѓања:
  205.356
  Пол:
  Женски
  Не знам навистина како фунционираат златарите таму од каде си го купила, единствена надеж ќе биде добрата волја на човекот, друго навистина не знам колку ќе постигнеш. Можеби се работи за позлатен прстен, од оние бакарните бижутерии само позлатен, па затоа се јавил проблемот.
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.925
  Колку често варира цената на златото?
  Во план ми е да земам златно-сребрена алка па да видам што како...
   
 16. VMP

  VMP Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  51
  Дали некој од вас знае колку може да се продаде златна лира и да ми препорача каде да ја понудам?
   
 17. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.264
  Допаѓања:
  122.380
  Пол:
  Женски
  Зависи колку грама е, у секоја златара можиш
   
  На VMP му/ѝ се допаѓа ова.
 18. #Пепи

  #Пепи Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2016
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  350
  Пол:
  Женски
  Мој совет ти е да не ја продаваш само во златарите низ Стара Чаршија (ако си до Скопје или ќе доаѓаш во Скопје) јас се имам зафркнато ;)
   
  На biGirl и VMP им се допаѓа ова.
 19. VMP

  VMP Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  51
  Благодарам. Од Скопје сум. Ќе погледнам во ГТЦ.
   
  На #Пепи му/ѝ се допаѓа ова.
 20. loveyouuu

  loveyouuu Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2014
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам колку се движат одприлика цените на потенките едноставни прстени?
  Исто така колку пари е обично златно ланче, тенко?
  Благодарам однапред.