1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Продавање/купување злато

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Saya, 23 мај 2011.

  1. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Има некој искуство со продавање злато, сакам денес да одам да продадам некои непотребни златца што ми фаќаат џабе прашина дома, а нејќам да ме заебат за цената?
     
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Сакам да прашам...?

    Oбично го проценуваат на пола вредност од продажната, освен ако не сакаш да го замениш за некое друго злато со доплата, па да ти го прифатат по повисока цена.

    А која е цената по златарите- тоа зависи од златара до златара, затоа прво прошетај, прашај колку би ти дале, и на крај однеси го кај најдобриот понудувач ;)
     
    На Saya му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Да на пола цена оди златото кога нели го менуваш за пари,инаку грам злато е од 25евра нагоре,баш пред некој ден прашував така да околу 700/800 некаде треба за грам да ти плаќаат минимум може и повеќе ама се зависи од златото.
     
  4. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Општи прашања

    Незнаев каде да го поставам прашањето па решив овде..ме интересира да не случајно знае некој колку се движи златото по грам низ чаршија, да го купиш ? Конкретно ме интересира за машки обетки, не многу дебели, знам дека цената е за секаков вид накит но и колку од прилика би тежела една обетка...како што спомнав не многу дебела...? :^)
     
  5. Aries9

    Aries9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    43
    Па една мала обетка би чинела не повеќе од 600/700 денари.А доколку одиш,оди во златарата Рома таму највеќе даваат :!: Еднаш отидов да шитнам една мала обетка и идам кај еден ми вика 400 денари, и ја не разбирам..викам добро дај ајде 400,400 кој ти ги дава нели :geek: и ми вика а лична карта имаш?Епа немам.. :?: И отидов у Рома, и кај за истата обетка ми даде 600 денари,па дури не ми ни побара лична.Стварно злато-човек :D Само што многу приватни прашања прашува бе еј,што му е него гајле кај живеам :fubar:
     
  6. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    Девојки, ме интересира како можеме да препознаеме колку карати има златото? Тоа треба да се носи на златар да го процени или има некои начини на кои можеме сами да дознаеме? :?:
    Имам неколку златни обетки дома без својата подобра половина па сакам да дознаам зза колку би можела да ги продадам(со согласност на родителите нормално). Колку ќе ти дадат пари зависи од тоа колку каратно е златото така? :?: Барем јас така сфатив.
    Исто така сакам да знам дали мора да го има тој бројот со три бројки што се наоѓа во внатрешноста? Затоа што пред некој ден кога чепкав по златото на мама приметив дека тој прстенот со кој дедо ја запросил баба нема таква бројка(од 48год). Дали е возможно ако е толку стар прстенот да нема такво бројче или тоа го има кај сите? :?:
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Јас имам продадено злато. Продадов обетки, ланче и алка. Не ги носев и ми фаќаа прашина за џабе. Земав добра пара за нив. Цената на златото зависи од златарата. На мене златото ми го проценија 1200 денари од грам.
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас имам продадено златна алка, која буквално 1/2 дали сум ја ставила...и си купив прстен кој барем знам дека ќе го носам.
    Во врска со цената, зависи моменталната вредност, дали има жиг, оштетеноста, квалитетот и од самата продавница.
     
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Женски ај ако знае некој нека ми каже што жик има белото злато?и колку е грам сега жолтото?рекоја дека му опаднала цената колку пари треба сега да е грамот? :|
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Вакви ланчиња ама златни, колку чинат одприлика дали знаете? carrie-style-name-necklace_2.jpg il_fullxfull.602995554_qv90.jpg
     
  11. smajlii

    smajlii Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    На поклон добив златен прстен т.е баба ми ми даде пари да одам да си купам. Отидов си купив, вака на изглед е преубав ама кога го носам на прстот ми остава црно и тоа многу, не знам зашто така, сите што носат не им се прави така, единствено што ми доаѓа на памет е дека прстенот не е златен, иначе купен е од златара од стара чаршија.
     
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Навистина чудна работа. Шровери дали има жиг? Ти препорачувам уште утре да одиш и да прашаш/видиш што е работата. Не оставај така, можеби си измамена. Златото не остава црно ни под разно. Да речеше црвено чешање ќе беше алергија ама црното е знак на нешто сосема трето.
     
  13. smajlii

    smajlii Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    @vitamina има жиг, тоа и ми е многу чудно, ама премногу црно остава како да е некоја неквалитетна бижутерија или бакар, го носам и непријатно е и за гледање. Утре идам во друга златара да ми кажат дали е злато или не е. Е сега има проблем ако не е што ќе правам? Јас не чувам ни сметка, немам никаков доказ дека сум ја купила од таа златара
     
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не знам навистина како фунционираат златарите таму од каде си го купила, единствена надеж ќе биде добрата волја на човекот, друго навистина не знам колку ќе постигнеш. Можеби се работи за позлатен прстен, од оние бакарните бижутерии само позлатен, па затоа се јавил проблемот.
     
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Колку често варира цената на златото?
    Во план ми е да земам златно-сребрена алка па да видам што како...
     
  16. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Дали некој од вас знае колку може да се продаде златна лира и да ми препорача каде да ја понудам?
     
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.208
    Пол:
    Женски
    Зависи колку грама е, у секоја златара можиш
     
    На VMP му/ѝ се допаѓа ова.
  18. #Пепи

    #Пепи Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    351
    Пол:
    Женски
    Мој совет ти е да не ја продаваш само во златарите низ Стара Чаршија (ако си до Скопје или ќе доаѓаш во Скопје) јас се имам зафркнато ;)
     
    На biGirl и VMP им се допаѓа ова.
  19. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Благодарам. Од Скопје сум. Ќе погледнам во ГТЦ.
     
    На #Пепи му/ѝ се допаѓа ова.
  20. loveyouuu

    loveyouuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам колку се движат одприлика цените на потенките едноставни прстени?
    Исто така колку пари е обично златно ланче, тенко?
    Благодарам однапред.