1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Продадена (Патриша МекКормик)

Дискусија во 'Книги' започната од anabel-a, 18 март 2012.

 1. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Сторијата во книгава се базира на вистинити настани, за жал.
  Раскажувано е низ повеќе раскази гледано низ очите на 13 годишната Лакшими.
  Се чита во еден здив и со сигурност никого нема да го остави рамнодушен.

  Јас вчера ја купив а веќе ја прочитав. Штотуку ја завршив.

  Лакшими е тринаесетгодишно девојче кое заедно со своето семејство живее во мала колиба на планините во Непал.

  Иако се очајно сиромашни, животот на Лакшими е убав, среќен и исполнет со едноставни задоволства како прошетки низ планината, играње со нејзината најдобра пријателка и набљудување на момчето за кое е ветена да се омажи кога ќе порасне.
  Но кога безмилосниот хималајски монсун ќе ја уништи и онаа малку посеана земја која ја имаат и ќе ги остави без ништо, очувот на Лакшими вели дека таа мора да замине во градот и да помогне во издржување на семејството.
  Тој ја запознава со гламурозна жена од градот која ветува дека ќе ѝ најде работа како слугинка.
  Среќна што ќе може да му помогне на своето семејство, Лакшими го напушта Непал и пристигнува во „Куќата на среќата“ полна со надеж. Но таа многу брзо ќе ја дознае вистината: дека нејзиниот очув ја продал како бело робје директно во водите на проституцијата.

  Јас ја купив од книжара ТРИ во трговски 330 ден.
   
 2. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.793
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Според ова што погоре го прочитав многу ми се допадна.
  Оваа ми е следна на мета!
   
 3. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Јас книгава денес ја купив од саем 120денари :)
  Според мене подобро ќе беше да беа подолги расказите и да не беа со наслови сите.Некако ми двои од едно случување кон друго.Премногу кратка некако ми се виде.Содржината болна премногу емотивна,така да некој шамивче нека си спреми :)
   
 4. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Јас пред некое време ја читав.На крајот кога испадна пред Американецот мислам камен од срце ми падна.Се ежам кога ќе помислам на Мумтаз и тоа со обетката :x :tmi: За книгата давам 10ка ;) Вреди да се прочита.
   
 5. the.one

  the.one Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  797
  Оваа беше првата книга која ја прочитав годинава, и можам да кажам дека добро сум ја започнала 2014. :)

  Просто ме воодушеви книгава, толку што за еден ден цела ја прочитав. Многу чувства разбуди во мене, често се возбудував за иднината на Лакшими, се растажував за тоа што и' се случува, па и плачев на моменти. Ме натера да мислам какви се' ужаси се случуваат секојдневно, и колку сме сите луѓе слични меѓусебно.
   
 6. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Многу се потресувам на вакви книги а прва ми е на листата "Книги за купување".
  Серозно имам психичко пореметување на овие теми и страв ми е да ја купам и да ја прочитам.
   
 7. eminil

  eminil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  130
  Книгава ми ја купи брат ми од саем. Немав појма што ме чека...
  Една од најсилните потресувачки реални приказни што се воопшто напишани. Не секој би бил толку храбар како Лакшими и сличните на неа кои верувам дека се во мал број. Но сепак како што вели мајката на Лакшими: "Самото издржување е триумф". (y)(y)(y)