1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Продадена (Патриша МекКормик)

Дискусија во 'Книги' започната од anabel-a, 18 март 2012.

  1. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Сторијата во книгава се базира на вистинити настани, за жал.
    Раскажувано е низ повеќе раскази гледано низ очите на 13 годишната Лакшими.
    Се чита во еден здив и со сигурност никого нема да го остави рамнодушен.

    Јас вчера ја купив а веќе ја прочитав. Штотуку ја завршив.

    Лакшими е тринаесетгодишно девојче кое заедно со своето семејство живее во мала колиба на планините во Непал.

    Иако се очајно сиромашни, животот на Лакшими е убав, среќен и исполнет со едноставни задоволства како прошетки низ планината, играње со нејзината најдобра пријателка и набљудување на момчето за кое е ветена да се омажи кога ќе порасне.
    Но кога безмилосниот хималајски монсун ќе ја уништи и онаа малку посеана земја која ја имаат и ќе ги остави без ништо, очувот на Лакшими вели дека таа мора да замине во градот и да помогне во издржување на семејството.
    Тој ја запознава со гламурозна жена од градот која ветува дека ќе ѝ најде работа како слугинка.
    Среќна што ќе може да му помогне на своето семејство, Лакшими го напушта Непал и пристигнува во „Куќата на среќата“ полна со надеж. Но таа многу брзо ќе ја дознае вистината: дека нејзиниот очув ја продал како бело робје директно во водите на проституцијата.

    Јас ја купив од книжара ТРИ во трговски 330 ден.
     
  2. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Според ова што погоре го прочитав многу ми се допадна.
    Оваа ми е следна на мета!
     
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Јас книгава денес ја купив од саем 120денари :)
    Според мене подобро ќе беше да беа подолги расказите и да не беа со наслови сите.Некако ми двои од едно случување кон друго.Премногу кратка некако ми се виде.Содржината болна премногу емотивна,така да некој шамивче нека си спреми :)
     
  4. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Јас пред некое време ја читав.На крајот кога испадна пред Американецот мислам камен од срце ми падна.Се ежам кога ќе помислам на Мумтаз и тоа со обетката :x :tmi: За книгата давам 10ка ;) Вреди да се прочита.
     
  5. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Оваа беше првата книга која ја прочитав годинава, и можам да кажам дека добро сум ја започнала 2014. :)

    Просто ме воодушеви книгава, толку што за еден ден цела ја прочитав. Многу чувства разбуди во мене, често се возбудував за иднината на Лакшими, се растажував за тоа што и' се случува, па и плачев на моменти. Ме натера да мислам какви се' ужаси се случуваат секојдневно, и колку сме сите луѓе слични меѓусебно.
     
  6. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Многу се потресувам на вакви книги а прва ми е на листата "Книги за купување".
    Серозно имам психичко пореметување на овие теми и страв ми е да ја купам и да ја прочитам.
     
  7. eminil

    eminil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    130
    Книгава ми ја купи брат ми од саем. Немав појма што ме чека...
    Една од најсилните потресувачки реални приказни што се воопшто напишани. Не секој би бил толку храбар како Лакшими и сличните на неа кои верувам дека се во мал број. Но сепак како што вели мајката на Лакшими: "Самото издржување е триумф". (y)(y)(y)