Продажба преку интернет

Дискусија во 'Барање работа' започната од SweetDream, 26 јули 2012.

 1. SweetDream

  SweetDream Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  32
  Здраво девојки и по некое момче!Сакам да отпочнам сопствен бизнис,поточно се работи за продажба на рачно изработени и уникатни сувенири,па ме интересира како сето тоа може да се спроведе преку интернет?
  Поточно дали би можеле да ме информирате за некои сајтови преку кои може ова да се реализира,каква е процедурата,на кој начин се одвива продажбата-плаќањето и сл.?
  доколку некој има искуство со ова би го замолила да го сподели со нас... :) Благодарам!
   
 2. stefiy

  stefiy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  71
 3. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  898
  Zarem ova ne e za garderoba :^) :^) :^)
  jas znam deka site prodavaat preku etsyshop.com али поима немам како оди процедурата за најавување и логирање(отвори можеби е лесно :?: )
   
 4. stefiy

  stefiy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  71
  ne e za garderoba ima tamu i drugi koi imaat racno israboteni neshta :)
   
 5. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  152
  Ама овде се продаваат секнд хенд
   
 6. stefiy

  stefiy Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  71
  епа сеа не сум мн запознаена со
  http://mojagarderoba.mk/
  затоа и незнам што се има
   
 7. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  401
  Уште не сум се обидела да пазарувам преку интернет. Некако ми е страв да не ми се злоупотребат податоците
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.254
  Како за почеток можеш да се изрекламираш по ФБ, можеш да закупиш домен на некој актуелен сајт (пазар3 на пр.) и да се рекламираш (уствари каде и да сакаш на некој сајт да се закачиш ќе треба да си платиш).
  Плаќање може да се врши врз основа на видено-купено или преку сметка па по пошта да ги праќаш нарачките на нарачателите. Пази, ако вршиш плаќање преку сметка на крај на год. ќе мораш да си платиш и 10% песонален данок.

  За жал ова сеуште не е така добро развиено кај нас како што е на запад. Таму цели станови/куќи уредуваат со нарачки по каталози а испорака на врата.....