babylove овошни кашички

Продукти за целосна шминка

Дискусија во 'Лице' започната од WildMk, 22 август 2019.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  17.924
  Допаѓања:
  165.275
  Ако веќе има ваква тема, слободно бришете.

  Ме интересира, какви продукти користите кога се шминкате?
  Не имиња на брендови, иако и тоа е битно, туку кои продукти?

  Пудра, коректор, маскара..?

  Како нешминкач, ептен сум излезена од колосек со информации за шминкање, а пред некој ден гледав видеа на Јутуб, и гледав дека пред нанесување шминка, нанесуваат и прајмер (не знам кај нас дали се вика исто).
  А и за четки ме интересира.. колку и какви четки користите?
   
  На La.loca, Purplelilac, poppie и 9 други им се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.228
  Допаѓања:
  78.879
  Пол:
  Женски
  Од шминка , во несесерот мој имам :

  Течна пудра/бб крема
  Коректор
  Пудра во прав-камена пудра (кога ми е по мрсно лицето ми е одлична пудрата во прав - инаку и камена користам )
  База за сенка (за очните капаци)или прајмер како што го нарече :)
  Бронзер/руменило - кога користам бронзер , не нанесувам руменило и обратно
  Молив за веѓи
  Хајлајтер (ретко нанесувам)
  Маскара
  Туш за очи
  Сенки за очи
  Моливчиња за очи/усни
  Кармини

  Прајмер користев порано повеќе, но сватив дека не ми менува ништо во врска со шминката на лицето , порите си остануваат како што се , единствено може некој прајмер да помогне во врска со мрснотијата на лицето. Затоа веќе не експериментирам со нив :rofl:

  За нанесување на течна пудра, коректор користам сунѓерче за лице , за пудра камена и во прав - четка поширока , и за руменило/бронзер помала четка :) за сенки исто имам три четки купени во сет :)
   
  На Elenpelen, mal.ecka и WildMk им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  17.924
  Допаѓања:
  165.275
  Абе, ме интересираше за прајмерот оти го отепаа од фалење по видеава.
  Баш тоа.. дека ги замазнува порите и тие работи, и дека не било 'професионално' да се нанесува пудра без него...

  Знам дека ве има кои се разбирате од овие работи, па не ми се веруваше на рендом видео, пошто може само реклама да е.
   
  На mal.ecka и koritsaki им се допаѓа ова.
 4. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.523
  Допаѓања:
  25.802
  Цц крема место пудра, руменило, пудра во прав, прајмер кој е исто така и за фиксирање, римел, туш, молив и сенка за веѓи. Кармини не користам, ми ги сушат усните, наместо тоа лабела во боја
   
  Последна измена: 22 август 2019
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Minci13

  Minci13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  2.308
  Пол:
  Женски
  Krema za lice
  Pudra
  Rimel
  Molivce za vegji
  Bronzer
  Karmin
  Thats it :)
   
  На poppie и WildMk им се допаѓа ова.
 6. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.227
  Допаѓања:
  133.066
  Пол:
  Женски
  Нивеа обична крема за лице
  Пудра
  Коректор
  Руж/бронзер
  Хајлајтер
  Сенки за очи
  Бело/црно моливче за око (на водената линија го нанесувам)
  Туш за очи
  Маскара
  Сенки за пополнување на веѓите (како сет специјален за веѓи ми е земен, најприродно ми изгледа на овој начин да ги пополнувам малку само)
  Моливче за уста
  Кармин за уста

  Отприлика ова е се што користам, мислам дека не пропуштив ништо. Прајмер не користам јас. Имам ептен чисто лице и ептен минимално ставам пудра и коректор, колку да нанесам сенки и руж... Највеќе внимание на очите посветувам.
   
  На MrenaRiba, Shalitra и WildMk им се допаѓа ова.
 7. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  7.364
  Пол:
  Женски
  Прајмер, пудра, коректор, моливче за веѓи, сенка, ајлајнер, маскара, бронзер, хајлајтер, сјај за усни.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  899
  Пол:
  Женски
  Течниот коректор се покажа како одлична база за сенка, така што немам потреба од посебен продукт за таа намена. Го нанесувам со прсти и благо тапкање. На другите делови од лицето (под очи или за покривање на несовршености) го размачкувам со четка или сунѓерче за лице.
  931884.jpg
  Прајмер употребував некое време, но веќе не е дел од мојата шминка. Не забележав некоја голема разлика во порите, само можеби имаше минимален ефект на измазнување на кожата. Добра страна на овие продукти гледам само во тоа што имаат СПФ во составот.
  Што се однесува до течна пудра, за вечерни излегувања користам бјути блендер, а во регуларни денови користам четка за течна пудра зошто стварно немам време (и живци) секое сабајле да ми отпадне раката од тапкање со блендерот.. :shake:
  TB29xvpbPJTMKJjSZFPXXbHUFXa_!!3014868997.jpg
  Минимално контурирам со стик кој го размачкувам со бјути блендер или четка за контури што веќе никој не ја употребува, но мене ми е супер практична.
  159815-5485-518951-1-detail.jpg
  Камена пудра мнoгу ретко користам, исклучиво само за настани каде треба цел ден да издржи шминката. Некогаш го употребувам мекото сунѓерче од самиот продукт, а некогаш голема четка.
  2104_A0111192.jpg
  Доколку е потребно, веѓите ги пополнувам со моливче.
  На окото нанесувам сенки, ајлајнер не преферирам. Четките варираат по големина во зависност од тоа на кој дел од окото ја нанесувам сенката.

  За финиш наместо руменило ставам малку бронзер на јаболчниците (прилично сум сигурна дека ова не е вистинскиот начин за користење на бронзер, ама мене ми се допаѓа :D).
  MJ10002_MJ1000.jpg
  Хајлајтер ставам речиси секогаш, минимално над јаболчниците, на врвот од носот и над усната. Користам мала четка што инаку беше наменета за сенки, а некогаш го нанесувам со прсти.
  За уста моливчиња, некогаш во комбинација со мат течен кармин.
   
  На Purplelilac, Harper, Alita и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.475
  Допаѓања:
  19.313
  Пол:
  Женски
  Јас ставам течна пудра,прајмер за трепки,маскара,и бела светкава сенка.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.911
  Допаѓања:
  10.284
  Пол:
  Женски
  Зависно од пригодата, за секојдневна шминка користам најпрво крем за лице, потоа прајмер(нема некоја премногу видлива разлика, но мислам дека со него подолго време ми останува пудрата и се друго што ставам во иста состојба како кога сум ги нанела) потоа пудра, римел, молив за уста, кармин, руменило или малку бронзер и камена пудра.
  За навечер ставам појака шминка, значи освен тоа што го набројав погоре, ставам и сенки за очи а под нив подлога за сенка, зашто ми се мрсат капаците, ги пополнувам ептен малку веѓите, потоа правам минимални контури под јаболчниците а на нив ставам малку руменило иако понекогаш ставам хајлајтер место руменило.Порано цело време ставав и ајлајнер ама сега го ставам само кога немам сенка.Молив за очи исто така ретко ставам.
  Од четки, користам една од ebelin за ставање пудра, а за руменило, камена пудра и сенка ги користам на аура, баш сум задоволна од нив, а и во ред се со цените и се квалитетни.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.829
  Допаѓања:
  19.809
  Зависи дали станува збор за дневна или ноќна шминка.
  Дневна - сакам да бидам средена на факултет (се трудам да е минимална и едноставна):
  Обичен крем за лице
  Течна пудра
  Коректор
  Молив за веѓи
  Nude кармин

  За излегување (пак да не е нешто too much - ако се очите поинтензивни, карминот е по нежен и обратно)
  Крем за лице
  Течна пудра
  Коректор
  Камена пудра
  Молив за веѓи
  Бронзер/руменило
  Ретко користам сенки, ама се случува
  Туш
  Маскара
  Кармин - црвен (секакви нијанси), виолетов, nude.

  Прајмер имам, ама не го користам. Четки користам за бронзер/руменило, камена пудра и сенки. Пудрата течна ја ставам со сунѓерче. Мразам хајлајтер. Летно време избегавам многу да се шминкам.
   
  На WildMk и Elenpelen им се допаѓа ова.
 12. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  5.543
  Допаѓања:
  51.331
  Пол:
  Женски
  Ретко се шминкам.
  Прајмер не користам.
  Ставам маскара,туш,сенки за очи,течна пудра и кармин во бледо розева или жар црвена боја.Понекогаш само малку маскара и сјај за усни.Не сакам да го оптоварувам лицето.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.119
  Допаѓања:
  17.640
  Не сакам некој погрешно да ме разбере ама..половина од листиве за шминка кои ги наведовте немам
  благе везе што значат. Во несесер имам:

  1. Две мали бледи и нефункционални палети сенки за очи.

  2. Три хајлајтери (ваљда се тоа), кои воопшто не ми одговараат на тенот.

  3. Четири моливчиња за кои не знам дали се за усни или очи (темно зелено, кафено, месо боја и црно).

  4. Пет сјаја во боја.

  5. Една бледа пудра, која такоџе не ми одговара со тенот.

  6. Црвен кармин.

  7. Туш кој не знам да го нанесувам и стои за украс.

  Прајмер, коректор, блендер, шитмејкери, ружови само од прилика знам што се. Ги немам користено,
  а како што не умеам да се шминкам, некад и овие ги утнувам.
  Елементарно сум неписмена во однос на шминка, мода и убавина. Не бива девојка од мене.
  Поздрав на темава, да знаете дека не сте единствени. Увек има и полошо, т.е јас. :D
   
  На Purplelilac, Alita, done и 12 други им се допаѓа ова.
 14. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.624
  Допаѓања:
  31.186
  Пол:
  Женски
  Многу добро те разбирам. И јас сум ист случај само што наместо пудра, користам ЦЦ крем.
  Кога ќе видам листа од производи за шминкање прескокнувам зашто излишно е да читам нешто што не користам, а и не му ја знам намената.
  Си имам мој начин за поимање на женската убавина8)
   
  На Purplelilac, LittleChili, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  12.831
  Пол:
  Женски
  Wild, каков изглед сакаш да постигнеш? Нежна дневна варијанта или нешто понападно?
  Забележав дека откако ја поедноставив процедурата и ги намалив производите, многу почесто се шминкам преку ден.

  • Прво ставам крема за лице и околу очи.
  FC62300D-455C-4C63-905B-F82CFFF8402B.jpeg
  • Нанесувам пудра/ тонирана крема со четка.
  5D0B67B1-B807-483C-844D-6AAAE462A273.jpeg
  • Малку коректор под очите ( јутуберките искрено претеруваат со него). Со она што останало на четкичката ги поминувам и очните капаци. Камена пудра на т-зоната. Со четка за блендирање на сенка поминувам и на очните капаци. (заменува прајмер)
  3367AF45-0CC2-4501-9CFC-1F72E0F6D16E.jpeg

  • Бронзер, руменило и хајлајтер. Купи си некоја трио палета со овие 3 производи. Практична е, се ти е на едно место и супер е за почетници. Бронзер нанесувам на лицето и на прегибот на очите за да добијат малку боја и свежина на лицето. Палетата ја скршив, па ова ми се и алтернативните поизводи :)
  E9ED156F-EEB0-4FB3-A11C-C04C7240D645.jpeg

  • Маскара за веѓи. Најбрз начин веѓите да изгледаат поистакнато и поуредно.
  7E8EC775-BFD6-4366-AF9E-B4575E49CA6F.jpeg

  • Маскара за очи. До скоро имав екстензии на трепките, па овој чекор го прескокнував.
  6B3B4DCF-E7A1-4F1C-9AFD-D4DBFE625EC5.jpeg

  • Лабело, моливче и кармин.
  FDC997F9-C876-4BEF-8E2D-E5C1DE81111E.jpeg

  • Фиксатор. За да се претопи шминката со лицето и да трае цел ден.
  7754BDF0-9280-462E-AEBB-BBE3782CFA43.jpeg

  За ова ми треба 10 мин и се добива многу природен дневен изглед.

  А ова е блендинг четкичката со која нанесувам камена пудра и малку бронзер на очните капаци. Заборавив да ја сликам.
  18D7E24F-AB95-46B7-A53E-877558DD0E8A.jpeg
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 22 август 2019
  На Doozy, Purplelilac, Ava.84 и 19 други им се допаѓа ова.
 16. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.119
  Допаѓања:
  17.640
  Toa e муабетот, вака си се тешиме. :rofl:

  Види над мене што постирала Авери..мене сите производи ми личат на пудри, и идентични ми се брендовите. Дури ниту четкиве не знам дали се за очи или лице. (facepalm)
   
  На done, LittleChili, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.624
  Допаѓања:
  31.186
  Пол:
  Женски
  Четките ми се посебно непознати и ниедна немам:shake: После неуспешнниот обид барем теоретски да ги знам, ме одврати незаинтересираноста и се откажав од шминкерската ука:D
   
  На Purplelilac, LittleChili, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.196
  Допаѓања:
  12.831
  Пол:
  Женски
  Ова се само мал дел производи за природна дневна шминка:D Тек да ги ставам сите шминки и четки :?: фали тука сенки, тушеви, пигменти, трепки, виткачи, лепаци and so on...
   
  На Harper, WildMk, Bozica1980 и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.119
  Допаѓања:
  17.640
  Мене не ми е јасно зошто толку четки навистина, каква функција врши нивната дебелина?
  Се надевам половина се за очи, додека половина за лице.
   
  На WildMk, Bozica1980 и poenta им се допаѓа ова.
 20. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.624
  Допаѓања:
  31.186
  Пол:
  Женски
  Веројатно имаат некоја врска со контурирање која за нас ќе остане енигма во формата и редоследот на употреба:?:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.