1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Производи за домот од кои сте задоволни или никогаш повторно не би ги купиле

Дискусија во 'Дом' започната од Petra777, 26 ноември 2017.

 1. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Драги феминки,

  Темава е отворена со цел да се споделат ефикасни производи за домот или сосема спротивното, оние кои никогаш повеќе не би ги купиле (слично како темата со козметичките производи), пишете рецензии за истиот, доколку сте во можност и цената на истиот е добредојдена.


  Еве неколку мои примери:
  Производи кои би ги купила повторно:
  [​IMG]
  Производот најлево, за пеглање.
  Бидејќи не ја користам пареата од самата пегла, одлучив да го пробам.
  Освен што помага околу пеглањето, мириса прекрасно.
  Не знам за вас, но мојот омекнувач буквално испарува за еден ден, па ова ми е двонаменско. Негативна страна можеби е распрскувачот, но не ми игра улога. Буквално цел дом ми мириса на средството.
  Цената на овој п/вод е околу 47ден.


  [​IMG]
  Добро познати. Помини-замини за прашина на мебел ми се многу практични.

  [​IMG]
  Истото важи и за овие глос марамици, за во кујна и тоалет перфектни.

  ***********************
  Производи кои никогаш не би ги купила повторно:
  [​IMG]

  Средството буквално дави!
  Има толку јак мирис, неподносливо. Цена за жал не паметам.

  Истото важи и за:
  71eaVxN02fL._SL1500_.jpg

  Колку и да отстранува бактерии, со отворен прозорец чистев, претерано тешко и лошо мириса.

  Може да споделувате секакви производи за одржување на домот, вклучувајќи и бела техника. :)
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 26 ноември 2017
  На kuc, butterfly6223, Espadrila и 12 други им се допаѓа ова.
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.182
  Пол:
  Женски
  @Petra777 дали марамициве за дрво мирисаат јако како политурата? Одамна се мислам дали да ги земам за бришење прашина.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Можеби потсеќаат но не толку јак мирис. И сјај даваат. Мене ми се преубави. :)
   
  На lunicka, cresa-jagoda и Kitten им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.621
  Допаѓања:
  321.430
  Глос марамиците за тоалет е одлични.Веќе неколку години ги користам за "забришување" низ тоалет меѓу две чистења.
  Плус и нокширчето на детето го бришам со нив како дезинфекција.

  Јас би го препорачала:
  denkmit-sredstvo-za-ciscenje-plastike-680266

  За рамки од прозори.
  За плочки.
  За бела техника (бојлер,фрижидер,перална..клима) која пожолтела од пареа и употреба..
  Се флита и се остава 5 минути.
  99 денари е во ДМ.

  За мене ова е откритие на годината.
   
  На kuc, Acka22, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.740
  Допаѓања:
  108.683
  Стави сликичка од средствово :)
   
  На Dadusicka, cresa-jagoda и referentka им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.740
  Допаѓања:
  108.683
  За чистење бигор од туш кабина ми е врв!

  [​IMG]

  И незаменливите еднократни марамчиња за чистење прашина од ДМ. Нема чување крпчиња по дома :) околу 100 денари се и топ се :)
  [​IMG]
   
  На Acka22, duffi, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.621
  Допаѓања:
  321.430
  Некој ако знае убаво средство за ламинат нека постира.
  Да не остава шарки и убаво да мириса.
   
  На cresa-jagoda и eli25 им се допаѓа ова.
 8. gingerchild94

  gingerchild94 Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2017
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Слично како референтка, ама јас барам средство за паркет. Уште што не пробав, и многу мразм кога ќе ми остави трага некаде. :(
   
 9. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  8.955
  Screenshot_2017-11-27-08-09-11.png
  Еве го мојот спас за ламинат со оглед на тоа дека имам 1г и 6м бебе. Совршенство
  @referentka пробај
   
  На Acka22, Espadrila, Mayyya и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.182
  Пол:
  Женски
  Но колку е економична ценава на сите овие марамчиња за пребришување, посебно кога станува збор за бришење голема површина како под, а пакувањата се еве како ова погоре по 20 марамчиња...? А цените на средствата во шише се горе-долу исти како на марамчињава.
   
  На joy1 и Dust им се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.471
  Допаѓања:
  170.732
  Пол:
  Женски
  И мене ова ме интересира..
  Ако веќе бришам со марамчиња ќе напрскам средство па ќе пребришам.. 10 мин повеќе
  Скапо ми делува оваа марамче-опција:D
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.158
  Допаѓања:
  30.590
  Пол:
  Женски
  Emsal Floor polish Parquet , Marble and Laminate.jpg
  Дали го имаш пробано ова? Мене ми се допаѓа како чисти, флеки немам забележано да остава и има некој пријатен мирис.
   
  На Dadusicka, friendy, jacqueline.s и 2 други им се допаѓа ова.
 13. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Ај бидејќи и јас многу ги користам, ќе ти одговорам :) Тие марамчиња на Глос погоре што се постирани, за санитарија и за дрвени површини имаат по 72 марамици во паковање, и траат баш долго време, а овие за под ги немам користено, гледам на паковањето пишува 20 марамици, ама изгледа се поголеми не се како овие обичните.
   
  На Espadrila, Dust и referentka им се допаѓа ова.
 14. Ctete

  Ctete Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  5.151
  Пол:
  Женски
  Za Biss I jas go delam tvoeto mislenje .Katastrofa e
  Edna's prsnv doma na zavesite Edna nedela ne se sedese vo sobata
   
  На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. cupicupicake

  cupicupicake Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  И јас се приклучувам. Мислам дека ни едно средство/џогер во било која варијанта не собира толку добро како марамчињава. Инаку да скапо доаѓаат ако поделиш на парче ама па кога ќе избришеш и ќе видиш што се собрала марамицата стварно се исплати. Јас усисувам најмалку два пати неделно и кога и да поминам со марамчињава вадат некој нечистотија за која не знаев дека постои :worried:
   
  На Espadrila, eli25 и BabyStyle им се допаѓа ова.
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.330
  Пол:
  Женски
  Ако се како марамчињата од ДМ за ламинат и паркет, тогаш со две марамчиња се поминува голем простор. Се монтираат на џогер, а може и рачно да бришете, на колена. И прилично се влажни. Јас сум многу задоволна од марамчињата за ламинат и паркет, како и марамчињата за плочки од ДМ.

  [​IMG]
  Овие се за ламинат/паркет, и бришат солидно, нечистотија, флеки, што и да има се бришат веднаш, не оставаат траги и пријатно мирисаат.

  Овие се за подни и ѕидни плочки
  [​IMG]
  Моментално ги имам баш овие со мирис на грејпфрут. Освен што ги користам за плочки, ги користам и за кујната, т.е за елементите, оти ми се од рапав медијапан кој тешко се чисти, а лесно се валка (резеда боја е). Со овие марамчиња супер се чисти, се спасувам од триење. Исто ги користам и за санитарии меѓу две чистења, ама поретко, си чистам почесто во wc.


  Марамчињата на Глос за мебел, како и антибактериските исто ги користам, оти се повеќе на број, а поевтини од марамчињата од ДМ за иста намена.

  За wc школката незаменлив ми е гелот на Минел од КАМ, најубаво ми ја чисти.

  Ќе дополнам ако ми текне уште нешто.

  Освежувачи за воздух не користам. Наместо нив во керамичките садови на парното ставам етерични масла во водата. Исто ги купувам од ДМ, одлични се за мирис.
   
  На Acka22, buba4e89, Carissa и 8 други им се допаѓа ова.
 17. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.348
  Пол:
  Женски
  Супер е ова, и јас го користам и препорачувам за ламинат.
   
  На Dadusicka, Zaljubena26 и referentka им се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.740
  Допаѓања:
  108.683
  Глос за подни површини се баш големи и влажни како што кажа @Annath се поминува доста голема површина со едно марамче.
  Јас сум љубител на вакви марамчиња за една употреба бидејќи користам и фрлам. Со крпи ми е "комплицирано" - чувај, пери..

  Јас за паркет го имав ова погоре постираното средсрво на емсал за паркет, ама ми мирисаше на расипано сирење после чистење. Вака ко ќе го отвориш нема лош мирис, ама после чистење ми мирисаше лошо и отиде во канта.

  За ламинат ова ми е убаво @referentka Не сум приметила флеки, а свежо мириса :)

  [​IMG]
   
  На Bozica1980, Mishela, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 19. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  7.871
  Допаѓања:
  59.437
  Пол:
  Женски
  За судоперот во кујна,шпоретот и чешмите во тоалетот ова мие најдобро,како нови ги прави.
  20171127_160749.jpg
   
  На kuc, Acka22, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Да, но ете мене ми пречат хемикалии и практично ми е.
  За ламинат јас ова
  81CgWf1fyCL._SY679_.jpg
  @referentka пробај со ова :)
  Наменето е за плочки, ама растварам 1 капаче со 2/3л вода, пак ќе речам лесно мириса и не ми остава шаренила.
   
  Последна измена: 27 ноември 2017
  На Bozica1980, duffi, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.