1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Производи за домот од кои сте задоволни или никогаш повторно не би ги купиле

Дискусија во 'Дом' започната од Petra777, 26 ноември 2017.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Се согласувам дека доместос смрди, јас ја поминувам шољата и оставам на постои ама смрди премногу. Не гледам некоја голема разлика ама за дезинфекција е добро.
    Само не знам киселината (жолто шише) како да ја употребам, страв ми е да не си направам белја.
    А со азабрив пастата светнувам чешми и тушеви, го користам и за во кујна да отстои малку само тешко се измива а премногу пени.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Нема онлајн, ама ако сакаш, ќе ти купам и пратам по карго, курир и слични :D изјасни се :D

    Кока кола или тоа за шолји од КАМ. Мојата шолја е стара, ама ова ја исчисти. Исто и обична солна киселина, истури цело шише околу наоколу (не надвор) и нека стои цела ноќ. Бела ќе биде.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Јас исто го користам и презадоволна сум. Го има и во Кам маркети.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мислам дека од темава ме фати мерак за чистење. :)

    Презадоволна од марамчињата Gloss за паркет/ламинат. Ги „монтирам“ на бришач за стакла затоа што така ми е најлесно за маневрирање и ги светнува сите подови. Ги користам и за плочки, поубаво ми вадат нечистотии од Ајакс.
    Претходно користев Ајакс со мирис на јоргован, тој ми е најубав.

    Од Доместос ми доаѓаат вртоглавици, прејак ми е и сите мирисаат преинтензивно. Некое време користев Gloss за санитарии, меѓутоа и тој ми корне на некоја киселина (иако одлично чисти и многу е евтин), ама потоа морам да луфтирам цел ден и пак се чувствува мирисот на средство.
    Најново откритие ми е овој детергент што го предложила @Annath.
    [​IMG]
    1л за 67 денари во Кам маркет. Доместосот (во Кам) е околу 80-90 ако не се лажам, за 750мл.
    Не се споредуваат - ова средство од Минел не мириса толку на киселина, дури би рекла дека има свеж мирис и лесно ветрее мирисот од самиот детергент, но мирисот на чисто се задржува доста долго.
    А и како вади тврдокорни флеки од стари санитарии - мислам дека за помалку од 10 минути успеа да ја подмлади wc-школката како никогаш до сега.
    Излезе сиот бигор и сите нечистотии.

    Не знам дали има вакво средство за чистење кади и мијалници, јас го користам ова за целата бања. Го оставам да делува 5-10 минути, рибам со четка, одмивам со жешка вода и потоа прскам со раствор од сода и оцет па пребришувам со мека крпа.
    (Меки крпи секогаш набавувам од КАМ - 6 се во пакување за околу 70 денари.)


    Исто, презадоволна сум и од Denkmit фаќачите на боја, од DM. Мислам дека се околу 160-180 денари, внатре има 50 парчиња.
    [​IMG]
    Мразам сортирање на алишта по бои, па овие ми се неизбежни.

    Во сандачињата за чевли, во кујна и во делот од кујната каде што ја чувам корпата за отпадоци задолжително лепам од Denkmit освежувачите со гел. Траат цел месец (понекогаш и повеќе) и има одличен избор на свежи мириси. Мислам дека беа по 59 денари парче, не сум сигурна но не се воопшто скапи.
    Најчесто купувам жолт или син.
    Одлично блокираат непријатни мириси и во бања и во кујна и во сандачињата за обувки.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Лепам по едно и во бањата кај топ сифонот. За секој случај. :!:

    И уште едно задолжително нешто за во wc-школка (отекувам со муабет за wc, ама ако нешто најмногу ме нервира се грди мириси од купатилото :puke: ) ми се Bref топчињата кои веќе сте ги спомнале.
    Менував многу, купував Minel, па некои поевтини ко сапунчиња, но Bref едноставно си е Bref и според мене му нема замена.
    [​IMG]
    Ги извртев сите мириси, најомилени ми се виолетовите. Мислам дека во КАМ се најевтини - 59 денари парче, но често се на акција во Рамстор (3 за 160 или 2 за 130) со поени, па купувам за подолг период какви имаат такви.

    Метални делови во кои спаѓаат кваки, рачки од шкафчиња и чешми чистам со жолтиот Cif, ги прави како нови. :)

    За домаќинските работи толку. :D
    Во план ми е да купам Арис де грас и конечно да ја светнам фурната, се надевам дека ќе функционира, мислам дека го фалевте и него по другите теми. :)
     
    На joy1, friendy, НаталиЛили и 4 други им се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Главно сите исто користиме или слично.:D

    За WC и кај мене најчесто се користи Минелот од КАМ или Глосс. Глосот можеби стар, со една иста формула, незаменлив ми е за школката. Само од него не ми се појавува жолтата линија на истата. Од Доместосот одамна кренав раце. Освен што има јак мирис, друго ништо бенефиции од него не видов. Со Глос или Минел купатилото свети, одалеку се гледа дека е чистено.:D
    Обично ги вртам нив.

    За освежување на школката, гелот од Кам, или пак Бреф топчињата.
    Гелот од КАМ е многу поекономичен, 3 парчиња се околу 80-90 ден. Супер цена, а мириса цело купатило. Исто и топчињата, освен што се нешто поскапи, супер си ја вршат работата. Не мора да се става дополнителен освежувач.

    За стаклото и мазни површини, пребришувам со Ајакс за стакло. Само он не ми замачкува. Е малку е досадено оти нема ароми, стандарден е , ама најбитно е океј.

    Од апчиња за машината за садови исто Минел, пробав разлини, ама овие ем се со супер цена, ем супер. Сол и сјај ставам секакви, што ми дојде тоа земам. Само на апчињата секогаш внимавам од КАМ да се.

    Значи врти сучи, Минел се супер. Ги бива за се.:D

    Од Арис и јас не се откажувам, за се го користам. За стаклото на каминот, за флеки, за плотната . Универзал.:D

    Ајакс универзалното го користам за подовите, за плочките и паркетот. После мириса цел стан од него.
    Ме мамите со влажните за подот, па ќе ги пробам.
     
    На kuc, joy1 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Минел од Кам не го бива средството за садови. Полошо средство не сум користела, не пени ич, после една измиена чаша нема веќе средство на сунѓерчето :|
     
    На lovemme и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ново откритие! Како Топ-Шоп сум :D Професионална деформација.
    [​IMG]
    Не ми се случило да ми се бојадиса нешто од кога знам да пуштам машина (од мои 10год), ама минатиот месец оплескав ... Нвм. Се деси за да ги откријам крпчињава . На 60c со бели ставам и нешто темно, крпчево ја прима сета боја од темниве алишта.
    За споредба,
    IMG_20171214_214848.jpg
     
    На sorbet, Thallia, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Shto krpcinja se ovie ? Mnogu mi trebaat vakvi bidejki sekogash mi zalutuva po nekoe chorapche od malive i cesto mi gi farba alistata (facepalm) Od kade gi kupi i cena ( ako se sekjavas na cenata :) ) ?
     
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Од Тинекс 140ден, на промоција беа 79ден. Мислам и во ДМ ги има.
    Се ставаат во машина пред да ги ставиш алиштата.
    Порано пр. чекав за на 40с да ми се "соберат" темни, сега ако ми се брза за некое парталче и со светли ги мешам. :)
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Za chekanje ne mi e problem i onaka sekogash imam po edna mashina full , samo so chorapchinjava imav maka , deka mali i sekogash mi zalutuvaat so beli :D pa mi gi farbaat alishtata :D Fala ti na info , ke pobaram vo nashiov Tineks , sigurno gi ima :D
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.422
    Пол:
    Женски
    и во Кам има вакви
     
    На Petra777 и duffi им се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    И јас ги гледав. Редовната цена им е мислам 80-90.
     
    На Petra777 и joy1 им се допаѓа ова.
  13. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не сум го приметила. "Паѓам" на акцииве во Тинекс :D Фала :*
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.010
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Минел нели се за машинско миење на садови?
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па незнам во моментов дали има, јас користев еден пред 3-4 години и дефинитивно беше за рачно. Од што беше лош остана цело шише две години и на крај го фрлив.
     
  16. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Се надевам не сум оф-топик многу,да прашам нешто:?: Машината за садови убаво ми пере се,освен лажиците,вилушките и ножевите. Како успева секогаш да се замачкани и морам посебно да ги полирам пак. Препорачајте
    нешто за машината ако сте задоволни. Јас овие ги користам...
    366750011_0_640x640.jpg
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Потврдувам за Минел средството за рачно миење садови, не го бива навистина.
    И таблетите за машина за садови не се како што треба во последно време. Наместо нив, почнав да ги земам од ДМ таблетите на Денк Мит, што се ставаат со се' фолија. И тоа по половина таблета ставам, оти од цела се прави многу пена и тече вода од машината (ова ми беше искуство плус). За овие таблети зборувам
    [​IMG]
    Имаат и други, ама тие не ми се допаѓаат, порано ги користев. А овие на сликава се одлични.

    Марамчиња како ловци на бои користам одамна, исто од ДМ, има 50 парчиња во пакување, навистина е економично.
     
    На Kitten, kuc, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    @Annath баш вчера се врткав пред овие во дм и не ги купив, убаво што сподели искуство.
    -Минел дефинитивно се сменети
    Сите ги имам користено и somat ми се сосем ок.
    Последно мм купил Ludwig од стокомак, помизерни амин. Не мијат ништо.

    -Сјај за садови-дефинитивно fairy
    -прашина-пронто
    -веце школка само доместос. За освежување -
    IMG_2950.PNG
    -плотна-средството од Дм. Сјае
    -Марамчињата gloss. Љубов ми се :)
    -За ламинат -го сменив ајаксот и не згрешив. Исто солидно средство
    IMG_2951.PNG
    -Прозори бришам со средство arf плава боја и sonax (мислам така беа) крпи
    -Cif наместо arf. И во свежина и во чистење ми е класа подобар :)
     
    Последна измена: 16 декември 2017
    На duffi и joy1 им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Мене па Сомат ич не ми се погодени. Садовите ко немиени, а таблетите воопшто не се раствораа. Не знам што беше проблемот, ама ич не ги биваше.
     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Мене само тие ми се погодени. Може и до машината да е. Којзнае.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.