1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Производи со изминат рок

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од SummerGirl, 11 август 2013.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.927
  Допаѓања:
  28.660
  Пол:
  Женски
  Дали и колку често обрнувате внимание на рокот на прозиводите што ги купувате?

  Јас често обрнувам внимание на рокот, особено на млечните и сувомеснатите производи. Исто така и на рокот на детска храна. Се случува и да не го погледнам рокот, ама тоа се случува кај оние производи кои што често се трошат во продавниците каде што пазарувам. Еднаш ми се случи да купам чоколадо со изминат рок. Кога отидов да го вратам, ми дадоа друго.
   
 2. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Обавезно проверувам рок на траење на сите производи, од прехрана, козметика, па се до батерии и такви некои работи. Многу ме нервира кога некои производи немаат означен рок на траење, а многу често продавачите ја чистат ознаката или ги одлепуваат македонските декларации на козметичките производи (нели таму е впишан рокот). Сепак обрнувам големо внимание на тоа. Што е сигурно, сигурно е. :)
   
 3. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Скоро секогаш внимавам на рокот на траење
   
 4. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  и јас.. :!: ;)
   
 5. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.148
  Секогаш внимавам на рокот.
   
 6. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.298
  Пол:
  Женски
  Вчера се деси тоа со млекото. Или со водата, во пакување од млеко што ја купивме требаше да кажам?
  Рокот си беше океј, еден врз друг ставен де. Не знам дали бил преправан, не ме ни интересира, битно е што сме живи и здрави сите по дома зашто во спротивно млекарата ќе одговараше за масивно труење.
  Погадно нешто во животов немам видено..

  Инаку, јас ретко кога пазарам, најчесто тоа го прават моите, така да, они се тие кои пазат, јас не.
   
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  Нормално дека внимавам, но некогаш се случува производот да е расипан и покрај тоа што рокот не му е поминат. Последен пат ми се случи такво нешто со некоја вакумирана печеница од КАМ (не се сеќавам чие производство беше). Досега не ми правеле проблем за враќање на некој производ, макар и да е отворен. Секогаш ми даваат нов во замена.
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.927
  Допаѓања:
  28.660
  Пол:
  Женски
  Одамна, сестра ми купи кечап на Витаминка. Рокот беше во ред, ама кечапот беше кисел. Татко ми и рече да оди да го врати и да и дадат друг. Кога отишла да го врати, продавачот и рекол - прво треба да се јавам во Витаминка и да прашам дали може да ти дадам друг кечап. Сестра ми му го остави кечапот. Оттогаш не пазаруваме во таа продавница.
   
 9. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  145
  скоро секогаш внимавам на рокот..
   
 10. Agawa

  Agawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  280
  Не внимавам многу, ако купувам нешто набрзина, рокот нема ни да го погледнам.
  Знам дека не е добро, и тоа за мене, не за некого. :fubar:
   
 11. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  Никогаш... освен ако не купувам прехранбен производ и ми е нагласено да го погледнам датумот.
  Минатото лето си користев крема против пеѓите што ми се направија на носот од сонцето. Ми мирисаше некако чудно, ама си реков дека за пеѓи и така си мириса. По една недела ми ја снема. Ја правашав мајка ми и ми рече дека ми ја фрлила зошто и бил поминат рокот. Сеедно, мене пеѓите ми исчезнаа. :D
   
 12. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  70
  Сеедно е дали има рок или нема. Секако и од продавницата кога ќе ги вратат производите со поминат рок (млеко, кечап...), од самите фирми го бришат рокот и им ставаат нов, или го замачкуваат, така да никогаш неможеме да бидеме сигурни од кога е, за жал..
   
 13. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Редовно проверувам дали е изминат рокот затоа што тие производи со изминат рок се отровни и јас не сакам да се трујам! :) ;)
   
 14. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.669
  Допаѓања:
  7.606
  Пол:
  Женски
  Имам навика да го погледнувам рокот. Во продавницата што ми е овде во населбата се има случено повеќе пати сок, пиво, колбаси, грашок и такви работи да се со поминат рок. Среќа што татко ми обавезно го гледа рокот па на време приметивме. И од тогаш ми стана навика во секој маркет обавезно погледнувам рокот.
   
 15. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.497
  Пол:
  Женски
  Не секогаш го гледам рокот на траење иако треба тоа почесто да го правам иако пазарам во проверени маркети.Проверувам кога ми изгледа нешто сомнително најчесто кога има прашинка на производот |(
   
 16. DoReMi

  DoReMi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  156
  Стандард правило ми е кога купувам нешто обавезно да проверам дали има рок. Доколку рокот е при крајот не го купувам производот. Не би сакала да се трујам со храна.
   
 17. osmatetratka

  osmatetratka Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  11
  Имавме едно пиво во фрижидер пластично од големите и јас одвреме навреме ќе се напиев и вчера го отворив голтнав 3-4 голтки и кога гледам многу изветреано ми делуваше како вода го проверив рокот гледам истекол 10 дена!! Ме фана страв и еве денес цел ден од психата како да ми се лоши како стомак да ме боли страв ми е да не ми биде нешто.
   
 18. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.527
  Пол:
  Женски
  Внимавам многу на рокот. :)

  Производ што го користам кога е поминат рокот е единствено чоколадото. До сега ми се нема ништо случено. :D
  Друго што и да е, без разлика колку и да му е поминат рокот, веднаш го фрлам. :)
   
 19. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  4.674
  Пол:
  Женски
  Секогаш го проверувам рокот на производот кога пазарам. Сепак, не значи дека ако рокот се уште не е изминат, производот не се расипал! Во еден од поголемите маркети во градот каде што живеам, пред мене се одвиваше операцијата "промена на датумот на траење на производите", т.е. се бришеше фабричкиот печат и на лице место се ставаше нов. :swear:
   
 20. sinorinJa

  sinorinJa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2014
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Сум налетала на неколку производи со поминат рок:|кога ми се случувало набрзинка да си купам и да не го проверам рокот..И сум приметила обично омие производи по маркетите кои се на акции се со поминат рок но секако не сите