1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Производи што треба да ги отфрлиме

Дискусија во 'Диети' започната од Ivana-srce, 23 октомври 2010.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Калциум во Грав & Зрна
    Грав
    овесот

    Калциум во Nuts
    Бадеми печени
    Ореви
    Сусам
    Ориз

    Калциум во зеленчукот и овошјето
    Зелка
    Репка зеленчук
    Брокули
    Бамја
    Портокал
    Сок од портокал

    Калциум во Риби
    Сардини во масло, конзервиран
    Лосос

    Мусли


    еве ги останатите производи што содржат калциум, значи не е само млекото :)
     
  2. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Мислам дека млекото не е штетно за никој!Сепак во нормални количини секако,како и секоја друга храна.Јас млеко пијам цел мој живот,и неможам да го заменам со ништо.А,таткоми пак кој има 40 години секој ден пие половина литар млеко и фала му на бога човекот е здрав и отпорен.Инаку,ја имам прашано матичната дали млекото е добро да го пијам секој ден и ми одговори дека најдобар начин е да се започне денот со млеко.И во право е карак,ако гледаме така се што е штетно да не внесуваме ќе треба само на трева да живееме.Луѓе јадете си се што сакате но во умерени количини,контролирајте се! :)
     
  3. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    The same
    И јас така нема шанси да поминам ден без млеко .Напротив дека е штетно јас знам дека многу е корисно
    и не сум имала проблем поради млекото досега
    идеална тежина имам
    одам на лекар 1 во 3 години -значи имам голем имунитет
    коските ми се како железо :D никогаш ништо не сум скршила
    матичната вика сето тоа доаѓа од мојата здрава исхрана во која млекото го има во изобилство
    па и да е штетно ќе го пијам :D јас без млекце нисам ја ја нисам ја :rofl:
     
    На betidule и macysh им се допаѓа ова.
  4. MiDnIgHtLaDy

    MiDnIgHtLaDy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    21
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Да го исфрлиме млекото од оброците?Бадеми,ореви,сусамот брокулите итн..имаат калциум но дали ги внесуваме често како што го внесуваме млекото секојдневно :^)? Особено по 10 тата година кога сме во развој ? :^) |( Мислам дека млекото не смее да се изостави :?: Според мене, се е здраво во умерени количини ;)
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Девојки темата е кои производи треба да ги исфрлиме од употреба и јас затоа што доста знам за тоа, пишував што треба а што не треба да се јаде. Сетоа тоа што го пишав мене нутриционист ми го кажуваше. Ние самите решаваме што ќе јадеме и тука воопшто не станува збор за дебелеење или слабеење, затоа што правиме муабет за здрава исхрана. И јас не ги знаев овие работи, а и откако ги научив не се придржувам многу строго, но внимавам колку што можам. Затоа решив да споделам со вас стручни совети,а сега кој како и дали ќе се придружува кон ова е право на личен избор :)
     
    На macysh му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Од јадење прво треба да се отфрлат слатките и грицките и лебот а другото се може да се јаде во умерени количини затоа што се што е умерено е здраво. :)
     
    На fierce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    На самото дно се наоѓаат оние продукти кои треба најмногу да ги консумираме (леб, житарици, тестенини), додека пак одејќи се нагоре кон врвот се наоѓаат оние продукти кои треба се помалку да ги консумираме во секојдневието, а на самиот врв оние кои треба да ги користиме сосем малку (масти, шеќери, сол).
    Водејќи се по оваа пирамида, која не постои од денес, ќе бидеме здрави, убави и нема да имаме проблеми со вишокот на килограми.
    тие производи што треба да ги отфрлиме се најгоре од пирамидата на исхрана
    [​IMG]
     
  8. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Во ова време сите некако попрво би одбрале брза храна.Ем побрзо,ем повкусно.
    Ама дали е поздраво?Секако дека не.
    Треба во исхраната што почесто да користиме зеленчук,овошје,месо,млечни производи...,а што помалку брза храна.Исто треба да се избегнуваат јадењата со многу конзерванси.
    Сепак некогаш не можам да одолеам на брза храна (ма колку сака нека биде штетна),иако се трудам да ја избегнувам и да јадам нешто поздраво. :)
     
  9. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Производи кои јас би ги отфрлила од исхраната се сувомеснатите производи, благите и газираните сокови.
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Нема шанси некогаш нешто да отфрлам од исхрана целосно. Можам да го намалам, а од нешто да се откажам, не.
    И доказ сум дека и покрај неоткажување од некоја храна може да се ослабе доста.
    Се да се јаде во умерени количини.
    Не верувам дека некој би можел пример целиот свој живот да не касне повеќе чоколада, или било какво благо. Зошто? Ќе земаш поретко, нема потреба од целосно откажување.
     
  11. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    http://www.8ka.com.mk/spisanie/medicina/329------
    Еве за млекото зошто не треба да се претерува со пиење млеко. А за калциум па има и многу зелен4уци и овошја што се богати со калциум, а јас па си пијам и едно млеко од соја збогатено со калциум и 10 витамини, така да многу ретко пијам кравјо млеко!
     
    На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. unique.lady

    unique.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    69
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    производи што треба да ги отфрлиме се чоколадата,млечните производи,кечап,мајонез....
     
  13. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    14.002
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Моја листа на производи за кои мислам дека треба да се избегнуваат а по можност и во целост да се исфрлат од употреба:

    1. Месо
    2. Млеко и млечни производи
    3. Газирани пијалоци и други видови на засладени пијалоци
    4. Бело брашно, бел шеќер, бела сол.
    5. Сите видови на индустриски преработена храна која нема никакви хранливи вредности ( овде спаѓаат сите видови на чипсови, смоки, чоколади, и друг вид на вештачки преработена храна.)
     
  14. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Пилешко и свниско месо треба да се избегнува, а телешко напротив, треба да се конзумира во одредени количини.
     
  15. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Млекото според мене не треба да се избегнува. Посебно за некој што студира. Чоколадното млеко е еликсир за мозокот :!:
     
  16. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Свинското да, но напротив пилешкото не треба да се избегнува :)
     
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Пилешкото треба да се конзумира, поточно белото пилешко месо бидејќи е полно со протеини, нормално нели варено или печено, никако пржено...таму каде што вежбам постојано ми зборат обавезно да јадам пилешко, риба или месо од дивеч.

    Инаку жрана што треба да избегаваме е секакви пржени работи, јадења од конзерва, јадења од оние за у микробранова, мајонез, бел леб, ж бурек, гиро, сендвичи, пирошки, благо....потоа од пиењата газирано и алкохол. И ако не сакате целулит сол не купувајте :) (мене само ова со солта тешко ми иде, во некои јадења едноставно неможе да не ставам) :)
     
  18. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    јас ништо не би отфрлила од исхраната, што ми се јаде тоа ке си јадам, ако се јаде умерено од се нема потреба од отфрлање на некои производи
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!

    Со пилешкото не треба да се претерува зошто коковчињата наши се полни со хормони. Свинското го покачува нивото на лошиот холестерол во крвта.
    Највеќе треба риба да се јаде и по можност онаа што е богата со омега 3 масни к-ни на пр. лосос.
     
  20. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Производи што треба да ги отфрлиме!!!


    Е како, кажи ми, ќе исфрлиш од употреба месо, или млечни прозиводи?! И како нема да конзумираш брашно и шеќер?!
    Епа ај ништо да не јадеме тогаш, м?
    И да живееме на зеленчук и овошје!

    Баш се треба да се внесува, да се има разновидност ама и умереност во исхраната. Што е претерано не е добро, тоа сите го знаеме. Ама отфрлање на речиси се од исхраната е апсолутно глупаво.
     
    На Cacy, Cka, AIT и 4 други им се допаѓа ова.