1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Производи што треба да ги отфрлиме

Дискусија во 'Диети' започната од Ivana-srce, 23 октомври 2010.

  1. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Треба да се исфрлат сите производи кои содржат вештачки шеќери, а најмнмогу газираните пијалаци како кока-кола и сувомеснатите производи, мајонезот, маргаринот итн, итн... Треба исто така да се сведе на најминимум па макар и да се отфрлат од исхраната белиот леб и тестенините.
     
    На vichy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Точно е дека има нездрава храна , но што е поентата за да ги исфрлиме? Мојата баба цел живот јаде све што ке и дојде при рака и има 82 години и лице како да има 50 години! Повеке пати го имам исфрлено од исхрана шекерот ( штетен е најмногу ) , но мене ми падна шекерот на 2 , некое време јадев овошје и зеленчук ми падна железото ( косата ми испага , бев мн омалаксана ) , и јас мислам дека клучот е до умереноста , од све по малку ...
     
    На Ицолгудбејбе, Askopje и MiloMalo им се допаѓа ова.
  3. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Твојата баба има добри гени, ианку со препорака од стручни лица се креира програма/план за постепено намалување на вишок кинажа, тоа не е нешто невозможно.
     
  4. Loretta

    Loretta Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    637
    Освен стандардното откажување од бели печива и благи работи, се почесто читам дека познатите кои слабеат се откажале и од млечните производи. Замислете кога едно бебенце многу брзо расте во килажа, а пие само млеко! Се разбира, тука голема улога игра процентот на млечни масти во производот.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    брашно , шекер , сол !!!
     
  6. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Месото, читав нешто дека со месо побрзо се остарува, па имам и слушнато за личности кои останале "заувек млади" порадо тоа што не користеле месо, и мрсна храна, како и храна полна со конзерванси.
     
  7. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    882
    Пол:
    Женски
    Црвено месо, паштети заедно со салами и вршли, растителен кашкавал и млеко, бел шеќер и сончогледово масло. Белиот леб е штетен единствено ако јадеш векна на ден.
     
  8. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Дома консумираме ладно цедено сончогледово масло. Причина за да се исфрли? :wasntme:
     
  9. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Вегета
    Сувомеснати производи
    Газирани сокови
    Чипс
    Производи кои содржат шеќери и масти
     
  10. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    882
    Пол:
    Женски
    120 калории има во кафена лажичка а нема никакви корисни супстанци освен релативно мала количина витамин а и е. Ги запушува крвните садови, дебелина, срцеви болести.. Сега ако конзумираш неколку пати неделно по малку во салата и сл само океј е, ама прилично тешко за секојдневни оброци.
     
  11. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Хм... http://migusto.mk/koe-maslo-e-podobro-maslinovoto-ili-soncogledovoto/
     
  12. Jovanotti

    Jovanotti Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2016
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    322
    Пол:
    Машки
    Ако одиш често во теретана ќе приметиш дека сите тие професионални и полупрофесионални фитнес тренери баш нај нездраво се хранат. Целиот режим на исхрана им се сведува на суплементи. Тоа е тоа што им дава голем раст на телото.
     
    На Ицолгудбејбе и zhap4e им се допаѓа ова.
  13. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Skoro se e nezdravo,taka da ne se zamarajte :) I ne e presudno za vasata kilaza dali ke izedete "1" ili "2" cokolada,presudni se genite.
     
  14. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Леб, тестенини и пецива ( не мора скроз да се исфрла, ретко да се конзумира, да се сведе на минимум значи ), ко што знам лебот и не е толку здрав.
    Маргарин
    Пица
    , хамбургер, тост
    Сокови
    (газирани и оние другите) - многу шеќери, многу бои и вештачки засладувачки, празни калории...сѐ непотребно.
    Чоколади и други благи работи и секаков вид на шеќер(многу ретко да се конзумира)
    Грицки (чипсови, смоки, печени лепчиња со многу зачини и калории)
    Мајонез, сенф, кечап и пржени работи.

    Ова е кратка листа и листа што мислам дека е базична за оние што сакаат поздраво да се хранат, да не навлегуваме сега подлабоко и да ја прошируваме, ионака изгледа доволно страшно, а не е.
    И сѐ ова може да се откаже, ама за млечните производи како што се: кашкавал, сирење, млеко никогаш не би размислувала, ма колку и да биле штетни овие преработениве освен млекото(иако ако размислуваме така и ова во маркетиве е штетно, директно од животно измолзено е друго, ама велам да не бидеме радикални), вклучувајќи на списокот дури и: крем сир, павлака, јогурт, зденки. Значи не се за откажување оти не би живеела без нив, за другиве не се прави проблем.:D
     
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Едно е сигурно, ако се обидете нешто скроз да исфрлите од исхраната ќе ви се јаде уште повеќе-баш од тоа.
    Затоа и мислам дека не е паметно да се отфрли било што. Ако нешто ви се јаде, па колку и да е "штетно', јадете си само умерено. Балансот е клуч за се во животот. Реално, ништо нема да ви биде ако барем еднаш неделно каснете хамбургер и помфрит или чоколадо. Храната не е само потреба туку и задоволство.
    Јас јадам буквално се и не се ограничувам од ништо само гледам да не претерувам со количината и цел живот сум слаба како стапче и не сум имала за среќа роблеми од типот на покачен шеќер или холестерол.
    Така што јадете си што ви сака душа само знајте си ја границата :P
     
    На Summerlover, christinnn и minne992 им се допаѓа ова.
  16. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    А зошто па вегетата е штетна? :o
     
  17. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    За вегетата викаат дека е отров:x
     
  18. CuteSugar

    CuteSugar Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Машки
    Бели пецива, газирани пијалаци, брза храна.
     
  19. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Јас веќе месец дена како имам отфрлено
    газирани пијалоци
    брза храна
    бел шеќер
    морска сол

    Имав гатритис,откако престанав со овие намирници се подобри ситуацијата.
     
  20. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Како што и претходно некои членки веќе спомнале, најзначен е балансот во режимот на исхрана. Ништо не треба да се исфрла од употреба и да не се јаде, туку само одредени артикли количински да се намалат и да не се конзумираат често(читај: секој ден).
    Плус, поимот "диета" не подразбира посебна програма која се спроведува во употреба одреден период со цел да се намали вишокот килограми. Диета означува начин на исхрана во текот на целиот живот.

    А сѐ паѓа во вода кога се работи за секој организам индивидуално. Затоа што влијание овде имаат многу фактори, не само исхраната.
    Јас самата сум пример дека највеќе ослабнав(ненамерно), кога исхраната ми беше сведена на Кока Кола и благи работи.