1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пролетен распуст (Spring breakers) [2013]

Дискусија во 'Филмови' започната од HollyWoodGirl, 4 јули 2013.

 1. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Улоги:James Franco, Vanessa Hudgens, Selena Gomez, Ashley Benson, Rachel Korine.
  Режија:Harmony Korine

  се опседнав со филмов. :D
   

  Прикачени фајлови:

 2. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  301
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  Според мене, многу глупав филм. Воопшто не ми се допадна. Глумата си беше солидна ама приказната не можев да ја сварам. Не сфаќам што беше поентата.
   
 3. EleonoraLovato

  EleonoraLovato Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2012
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  676
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  спаѓа меѓу омилените :)
   
  На HollyWoodGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.284
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  Искрено ме разочара филмов,очекував мнг повеќе. Глумата на девојкиве ми беше океј ама содржината хаотична.
  Моја оцена 5/10
   
 5. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  Да си се самоцитирам

  10/10 само за Џејмс Франко
   
  На mileystar и HollyWoodGirl им се допаѓа ова.
 6. macedonia.timeless

  macedonia.timeless Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  137
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  Ништо посебно
  Да не беа толку познати глумиците немааше ни да го фалат толку
   
 7. Smaragdna

  Smaragdna Активен член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  20
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  По лош филм оддамна немам гледано.Катастрофа,конфузно премногу. 0/10
   
 8. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  се мислам дали да го гледам,чекам мислења за да одлучам :)
   
  На HollyWoodGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mracna

  Mracna Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  113
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  -1000/10

  Со еден збор КАТАСТРОФА !

  Изгубено време е филмов. :envy: :puke:
   
 10. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  Слабо англискио слабо...
  :rofl:
  Деца поише учење јазик, помалку буљање во компјутер, за добро ви велам.

  Да ве пошетедиме, Spring Break e пролетен распуст, како што имаме летен, зимски, американциве си имаат и пролетен, во Мај месец негде, претежно они што се на колеџи, се забуваат таа недела дена, се журкаат и не знам што се друго не праат.
   
  На Butterfly14, sweet-cherry и kravce им се допаѓа ова.
 11. japanize

  japanize Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  103
  Расипувачи на пролетта (Spring breakers) [2013]

  Се одкажав, не можев да го догледам ни до пола, поглуп филм здравје....
   
  На obey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Hipster, да беше Пролетен Распуст ќе беше: Spring break.
  Но, насловот на филмот е: Spring breakers ;)
   
 13. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  ^Е што е разликата? Немаме баш буквален превод за тоа, и сосема правилно си е Пролетен распуст. Сигурно е подобро од расипувачи на пролетта, никаде везе :D.

  Инаку филмот е жива глупост, почнав да го гледам ама не издржав и исклучив. Сакале да направат нешто ама не ми се допадна мене.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LovePeace

  LovePeace Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  37
  Тотална утка. Го гледав до пола и го исклучив, многу досаден ми беше... а очекував мнооогу повеќе од филмов :|
   
 15. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Епа да, немаме буквален превод, но, Пролетен Распуст(Spring Break)
  А, Расипувачи на Пролетта(Spring breakers).
  Тоа ers прави разлика. :)
   
 16. the.vampire.girl

  the.vampire.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  1.490
  Пол:
  Женски
  Во овој случај не може breakers да се преведе како расипувачи.
  Филмов поглупав не можеше да биде. Гледав 15-20 мин и го исклучив, а очекував да биде интересен според толкавото најавување и рекламирање.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 17. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  А што ќе биде ако не расипувачи? дај некој пример.
  Може на пример, пролетни забавувачи :^)
  Break e одмор, a заедно со ers - расипувачи, кршачи :^)
  Вака, breakers има две значења и неможе да се преведе на македонски. :)
  Едното значење е расипувачи,кршачи, а другото(нз како ги викаат луѓено кои се по одмори) одмораши, ваљда. :^) :D
  Но,дефенитивно, Пролетен Распуст, НЕ! :x
  Како не можете да сватите дека Spring Break e Пролетен Распуст, а не Spring Breakers. :|
   
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.417
  Пол:
  Женски
  ДЕВОЈЧЕ буквално од англиски никогаш не се преведува, не да беше смешен преводот, пресмешен.
  Може да е rule breakers па да биде како кршачи на правила, ама расипувачи на пролетта??? Како ја расипуваат, и врнат?

  Мислам дека овде breakers се однесува на личносите што одат на спринг брејк, не како парти брејкери.
  Знаеш што е спринг брејк воопшто ти?
  Па ако сте го гледале филмов ќе научевте, т.е нема ништо паметно да се научи од филмов но нејсе барем ќе научевте што преставува тој спринг брејк.

  Може насловот не е најсоодветен, ама РАСИПУВАЧИ НА ПРОЛЕТТА СИГУРНО НЕ Е!
  Ако толку сакаш соодветен наслов и тврдиш дека нешто расипуваат, најсоодветен би бил Расипувачките на пролетниот распуст, ама не на пролетта бре дете.

  Ама пред се расипано е вашето знаење на англиски, ама барем не се бунете послишајте постари што знаат повеќе.
   
  На Hipica, AnaKarenina, Butterfly14 и 3 други им се допаѓа ова.
 19. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Муабетов со буквален превод на насловот ме потсеќа на еден друг буквален превод само обратно .... Се запали одајчето пиле Трено - The room is on fire chicken Treno ! Подобро би било да биде Девојки на пролетен распуст
   
 20. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Девојче, го затупи веќе на темава, дај префрли се во Англиски јазик, може ќе научиш нешто ;) .

  Си запнала со тоа ерс, дај сите зборови од англиски буквално да си ги преведеме и има каша попара да настане. Сосема правилно си е Пролетен Распуст и крај, без повеќе оф топици.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.