Промена и нега на градите за време на бременоста?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 14 јануари 2011.

 1. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Gradite mi se zgolemija za 3 broja,strasni se za gledanje :) druga rabota e sto me cesaat dosta cesto,a i pupkite mi se zgolemija i pocrneja.Sega za sega ne stavam nisto na niv,no izgleda ke mora da pocnam.Gradnikot ne mozam da go podnesam :tmi:
   
 2. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  мачкајте ги градите редовно моја препорака ,јас не си прашав на време и во првата бременост ми пораснаа за 3 броја а тоа само по себе си донесе и многу стрии исто така имав и иритација ,а со пупките немав некој проблем, исто и тоа да кажам откако се породив во болница немав мака ама дома кога дојдов бебеушка се успа мене ми надојде млеко луге мислам дека ке експлодирам ,со пумпица страшно болеше ,спас само туширање со потопла вода одма ми се пуштиија
   
 3. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  Јас си ги мачкам секоја вечер со млеко за тело и ги масирам, а сега ќе земам павловичева и со таа ќе продолзам малку е помрсна. Меѓутоа масирање обавезно и додека се туширате масирање со топла вода.
   
 4. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Јас цела бременост ги мачкав со млеко за тело Елдена и со витаминска маст од Бекутан, стрии на градите имав од претходно, но нови не ми се појавија, а исто така цела бременост ја поминав без ниту една стија на стомакот, и откако се породив веднаш се врати еластичноста на стомакот. Со оглед на тоа што претходно ми се имаа појавено стрии мислам дека овие два производи многу ми помогнаа.
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски

  Не ги масирај градите и брадавиците, не е препорачливо во време на бременост, се ослободува окситоцин кој предизвикува контракции на матката, а тоа не ти треба сега. Само мачкај ги со помрсен крем, особено брадавиците.
   
 6. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Здраво мешиња,само да ве поздравам и да ви посакам да си уживате во бременоста додека трае... :inlove:
  Имала ли некоја проблеми со градите и како ги третирала? Ги мачкате ли со АД капки или има нешто поефикасно? :$ Мене пследниве две недели ме скапаа од болење градник неможам да помислам да носам,ноќна мора ми е :(
   
 7. Katalea

  Katalea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  200
  Труднички муабети

  Добар ден и од мене :) иако денов е тмурен и ладен.. Јас се мачкам на мешето и на градите (но не и на пупките) со павловичева крема во која имам измешано АД капки и до сега фала богу супер поминувам, ме чешка мешко на моменти нели дека се шири, но сепак супер е.. Се надевам дека така и ке остане до крај и дека нема да се покажат стрии.. Инаку и мене ме болат градите, некогаш повеке некогаш помалку но се издржува некако.. Види можеби треба да го смениш градникот, и јас некои неможам да ги носам.. Носи некој кој ти е погоден и кој не стега, за да не те болат уште толку.. :* :*
   
 8. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Носам градник по потреба,само кога излегувам од дома за да не изгледам ко радојка :D Инаку тој сто го носам е за доилки памучен без жици ама и тој ми смета :worried:
   
 9. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  сакам да прашам вчера ги приметив градите односно одоздола цели ми се како модри линии дали капилари испукани немам поим, и многу ме болат пупките. Денес сум со прслуче онакво како купач али многу ме болат. Дали ви се појавуваат такви линии... и ме интересира од кога и дали кај сите почнува да тече онаа течност пред млекото... :$
   
 10. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Јас имам исто така вовлечени брадавици и стравувам дека ке имам огромен проблем со доењето. Го видов она апаратчето на прва страна но што конкретно е , некоја вакум пумпица за извлекување ли или ....????? Знае ли некој да ме просветли??? :?: Ако имал некој вакво искуство нека пише. Сум слушала и за силиконски брадавици но глобално непознато е за мене.
   
 11. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  Јас ги имам тие линии и само нив ги мачкам со масни креми за да ги снема. Ме болат ептен а од искуство, мајките што веке се породиле ми рекоа дека допрва ке помодруваат и ке болат, и дека пупките ке ми се обноват, старата корупка ке падне и ке се појави нова чиста за бебето. Ми препорачаа масло некое Хемел, ама скао е многу тоа а брзо се троши и само урнекот го имам користено, составот му е слицјен како Џонсон бејби маслото и затоа со тоа ги мачкам, сега ги нема на левата града ама на десната уште се модри ;(
   
 12. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  ^^^ да јас сум негде 26-27 недела и приметувам на пупките како дупчиња и од нив како да ми паѓаат корупки и затоа од поискусните понапредните барам совет што да правам оти боли бе ;)
   
 13. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  389
  да, мноогу боли, и корупките откако ке падне делчето боли како гребнатко да е, јас си ставам чиста пеглана и со ладна вода намокрена крпа на нив и малку ми се смируваат, ми е страв со алкохол да експериментирам. Прашував за тоа и никој не ме утеши сите ми рекоа: Ехееее допрва ќе те боли! :(
   
 14. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.544
  Допаѓања:
  76.534
  Пол:
  Женски
  Карак а да пробаш со маслени капки АД.Оние што се даваат на бебињата.Секојдневно мораш да ги негуваш.И користи ја оригиналната павловичева.Значи прво со крема,па маслените капки.Немој грубо да триеш туку само благо да се впие кремата и капките во кожата.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  еве јас како поискусна :!: да ви кажам дека нормлно е да има промени кај градите ,мене ми пораснаа за 2 броја во првата бременост,ме болеа многу,дури како модри вени ми се појавиа ,инаку не знам дали од топлото тогаш ми протекоа неколку капки колострум она првото млеко некаде после 7 ми месец,после доењето ми се вратија речиси целосно во нормала , а до сега барем немам никакви промени малку на почетокот од бременоста ме болеа ама си земав памучни прслуци без жици и ми е многу поудобно,за масирање со било што и мачкање претходно не знаев, сега за сега само со млеко за тело ги мачкам ;)
   
  На SimonaTino и karak им се допаѓа ова.
 16. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Jas moive gradi ne mozam da gi prepoznaam :geek: prvo mi porasnaa 2-3 broja,pupkite mi potemnea i ne samo niv tuku i okolu niv imam ko temni fleki :tmi: baska sto uzasno me cesat,pa non stop sum bez gradnik.Se uste ne gi mackam so nisto,ama ke mora da zapocnam naskoro...oti mazot mi koga gi gleda paga vo nesvest od niv :)
   
 17. milamamica

  milamamica Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2013
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  59
  hellooo..
  ве молам за одговор...
  имам детенце кое сега наполни две години, а го доев до неговата 1 годинка, бидејќи имав млеко во изобилие.....но, од тогаш па се до денес забележувам дека од двете гради при посилно стискање на брадавицата, се појавува бледо жолтеникав исцедок (најверојатно останато млеко).....инаку до сега сум немала никакви проблеми со градите, значи после доењето не ме болеле ниту пак сум имала симптоми за мастит....но тој исцедок постојано се појавува само при стискање.....
  па незнам дали е тоа нормално, бидејќи сега сум повторно бремена веќе 8 недели...
  дали има некој вакво искуство, писете ми...
  поздравче.....
   
 18. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  мешиња јас сега за сега престанав со ништо не ги мачкам градите ,многу ми се меки ,дури не ги ни чувствувам а и за 2 броја како да ми се смалени :lol: за разлика од тоа на почетокот на бременоста колу ме болеа на допир ни градник не можев да ставам ,сега ниакде ми ги нема :?: да не си имам после проблем со млекото ?
   
 19. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Mojte do sega bea ok,no od pred nekoj den zabelezuvam deka mi se kako nateceni,tvrdi se na dopir i me bolat.Znaci gi imam istite simptomi od prvite meseci.Valjda se pripremaat za poroduvanje,iako se' uste e rano.Drug problem e sto pupkata pocna da mi ispukuva,kozata e suva i rapava.pa ke mora nesto da gi mackam,no sto?
   
 20. Markusa2

  Markusa2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  379
  Далеку ми уште до тоа ама убаво е да си знам. :D
  Што ако не сакам да го дојам бебето, има ли некој метод за спречување на појава на млеко, инекција?