Промена и нега на градите за време на бременоста?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 14 јануари 2011.

 1. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  Каталина штом ти испукале мачкај ги со време ,после кога ке почнеш со доење ке ти биде потешко ,со АДкапки или на памукче кантарион и стави го на пупката нека постои ,ке заздрави од кантарионот имам слушано и за масло од невен ако можеш да најдеш исто по неколку капки на памукче
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  85
  И мене исто ,се нервирам,јас ги мачкам со павлодерм,ама ме болат пупките,и мене исто ми се лјупат по малку ,и сега почесто ги мачкам ,тоа го приметив овие два дена,дали е страшно???
   
 3. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  631
  вака идни мамички мене во текот на бременоста кон крајот на 8 месец ми дадоа капки АД да ги мачкам градите две капки АД со малку павловичева за да не ми пукаат пуките ко ке доам,е помогнаа но малку за во болница си зедов крем Мам кеар ко почнав да доам ми помогна како да не се разрнам ама сепак боли бидејки пробива млекото сите минуваат низ тоа и не се кој знае какви болки боли ама се трпи.поз
   
 4. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  A kolku pari e Mum care na privatno,bez recept?Ako ne e mn.skapa,ke si ja zemam uste utre.
   
 5. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  631
  да не те излажам мислам дека беше 85 ден и мислам дека ја нема на рецепта ама толку е маж ми ми ја купи нз да не те излажам ама имало и некоја 800 и неш а го имале истиот ефент има упатство таму ке ја измиеш градата па ке ставиш и пред да му дадеш да цица пак ке ја измиеш.само не е скапа а има ефект.
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  85
   
 7. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  631
  не не за испукани брадавици за против разранување на брадавиците ко се почнува да се дои кај некој доилки се појавува крварење вцрвенување и сл.па затоа е таа крема. сеа ке ја сликам и ке ви пуштам слика.
   
 8. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  631
  еве вака изгледа кремот за брадавици.
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0047.jpg
   DSC_0047.jpg
   Големина на фајлот:
   174,7 KB
   Прегледи:
   214
  На katalina, SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
 9. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  198
  Јас прашав во зегин оваа маст е 220ден ги има две врсти едната мора да се замиваш ко ке го ставаш бебето да цица, а друга немора можиш одма да го ставиш не е штетно ;)
   
 10. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.563
  Lele mene kolkavi mi stanaa ovoj mesec treba prsluci da kupuvam :)
   
 11. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.565
  Допаѓања:
  684
  Пол:
  Женски
  Jas si zedov eden prsluk mek,bez zica i korpi od Sara fashion.Baska ke si go upotrebuvam koga ke dojam oti prslukot ima otvorcinja napred i e specijalno dizajniran za doilki.Epten go bendisuvam :)
   
 12. laddy

  laddy Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  6
  Јас почнав да се мачкам со павловичева и еуцерин уље за против стрии на градите...е сега никаде не прочитав дека некоја се мачка со еуцерин на градите.Тоа е само за мешето или...?
   
 13. bela-imela

  bela-imela Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  127
  Уште од самиот почеток на бременоста почнав да се мачкам со павлодерм на градите, стомакот и споилерите ;) и нормално со обично млеко за тело по другите делови на телото. И општо си имам големки гради (сега уште поголемки- за поголема радост на мм :lol: ) а и брадавиците ми се зголемија меѓутоа сега за сега (фала богу) немам никаков проблем, меки се и мазни без никакви корупки, а и не ме болат. Се надевам дека така и ќе остане. Иначе тој дел со брадавиците бидејќи е доста осетлив, малце ме копка како ќе биде со доењето (иначе сакам да дојам), али сите ми викаат: Нема поубаво чувство од тоа кога ќе си го доиш бебулето :inlove:
   
 14. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  мешиња мене по малку ме фака страв многу ми се меки дури не ги ни осекам си викам да не немам млеко,не се секавам точно ама мислам ми беа мн поголеми и потврди и немав проблем со доењето :?:
   
 15. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Женски
  Читав некаде на форумов дека кога ги мачкате градите, треба и да се извлекуваат брадавиците. Како тоа да се извлекуваат, јас само што ги пипкам со мачкање ме болат и се ежам, а камо ли да ги стискам и тегнам. Од секогаш сум била чувствителна, особено на десната. Зошто се извлекуваат и мора ли секоја девојка да го прави тоа или се прави одредени (во какви) случаи? Може звучи смешно, извинете ама стварно ме интересира и плаши и ежи помислата да го направам тоа.
   
  На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bela-imela

  bela-imela Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  127
  јас не сум компетентна да ти одговорам затоа што фала богу го немам тој проблем, моите брадавици се надвор :P
   
 17. bela-imela

  bela-imela Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  127
  :D нека те наежи мм :$ :P
   
 18. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.157
  Допаѓања:
  4.944
  Баш вчера кога се туширав и мачкав со крема ги потстиснав брадавиците и приметив дека малку потече течност. Ете се спремаат градиве мои за доење :lol: :lol:
   
  На Forko и SimonaTino им се допаѓа ова.
 19. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.563
  Mene stav mi e od doenjeto mnooogu,imav loso iskustvo ;( ama izdrzav maski
  Sega koga znam sto me ceka....mi se placeeeee,vi posavuvam na site da si doite I da si imate mlekce,koe e nezamenlivo za bebeto I bliskosta so prasuleto koga cica ne se opisuva,za tie ocicki izdrzav,ke izdrzam pak
   
  На karak и Forko им се допаѓа ова.
 20. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  сега ке ти биде второ искуство и сигурно полесно пошто веке еднаш си доела ,ако не имај си при рака кантарион , или мачкај ги од сега со ад капки , не те прашав со што имаше проблем со брадавиците или ?
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.