1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена и нега на градите за време на бременоста?

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 14 јануари 2011.

  1. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Каталина штом ти испукале мачкај ги со време ,после кога ке почнеш со доење ке ти биде потешко ,со АДкапки или на памукче кантарион и стави го на пупката нека постои ,ке заздрави од кантарионот имам слушано и за масло од невен ако можеш да најдеш исто по неколку капки на памукче
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    И мене исто ,се нервирам,јас ги мачкам со павлодерм,ама ме болат пупките,и мене исто ми се лјупат по малку ,и сега почесто ги мачкам ,тоа го приметив овие два дена,дали е страшно???
     
  3. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    вака идни мамички мене во текот на бременоста кон крајот на 8 месец ми дадоа капки АД да ги мачкам градите две капки АД со малку павловичева за да не ми пукаат пуките ко ке доам,е помогнаа но малку за во болница си зедов крем Мам кеар ко почнав да доам ми помогна како да не се разрнам ама сепак боли бидејки пробива млекото сите минуваат низ тоа и не се кој знае какви болки боли ама се трпи.поз
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    A kolku pari e Mum care na privatno,bez recept?Ako ne e mn.skapa,ke si ja zemam uste utre.
     
  5. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    да не те излажам мислам дека беше 85 ден и мислам дека ја нема на рецепта ама толку е маж ми ми ја купи нз да не те излажам ама имало и некоја 800 и неш а го имале истиот ефент има упатство таму ке ја измиеш градата па ке ставиш и пред да му дадеш да цица пак ке ја измиеш.само не е скапа а има ефект.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
     
  7. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    не не за испукани брадавици за против разранување на брадавиците ко се почнува да се дои кај некој доилки се појавува крварење вцрвенување и сл.па затоа е таа крема. сеа ке ја сликам и ке ви пуштам слика.
     
  8. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    еве вака изгледа кремот за брадавици.
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0047.jpg
      DSC_0047.jpg
      Големина на фајлот:
      174,7 KB
      Прегледи:
      219
    На katalina, SimonaTino и pepita82 им се допаѓа ова.
  9. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Јас прашав во зегин оваа маст е 220ден ги има две врсти едната мора да се замиваш ко ке го ставаш бебето да цица, а друга немора можиш одма да го ставиш не е штетно ;)
     
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Lele mene kolkavi mi stanaa ovoj mesec treba prsluci da kupuvam :)
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas si zedov eden prsluk mek,bez zica i korpi od Sara fashion.Baska ke si go upotrebuvam koga ke dojam oti prslukot ima otvorcinja napred i e specijalno dizajniran za doilki.Epten go bendisuvam :)
     
  12. laddy

    laddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Јас почнав да се мачкам со павловичева и еуцерин уље за против стрии на градите...е сега никаде не прочитав дека некоја се мачка со еуцерин на градите.Тоа е само за мешето или...?
     
  13. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    Уште од самиот почеток на бременоста почнав да се мачкам со павлодерм на градите, стомакот и споилерите ;) и нормално со обично млеко за тело по другите делови на телото. И општо си имам големки гради (сега уште поголемки- за поголема радост на мм :lol: ) а и брадавиците ми се зголемија меѓутоа сега за сега (фала богу) немам никаков проблем, меки се и мазни без никакви корупки, а и не ме болат. Се надевам дека така и ќе остане. Иначе тој дел со брадавиците бидејќи е доста осетлив, малце ме копка како ќе биде со доењето (иначе сакам да дојам), али сите ми викаат: Нема поубаво чувство од тоа кога ќе си го доиш бебулето :inlove:
     
  14. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мешиња мене по малку ме фака страв многу ми се меки дури не ги ни осекам си викам да не немам млеко,не се секавам точно ама мислам ми беа мн поголеми и потврди и немав проблем со доењето :?:
     
  15. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Читав некаде на форумов дека кога ги мачкате градите, треба и да се извлекуваат брадавиците. Како тоа да се извлекуваат, јас само што ги пипкам со мачкање ме болат и се ежам, а камо ли да ги стискам и тегнам. Од секогаш сум била чувствителна, особено на десната. Зошто се извлекуваат и мора ли секоја девојка да го прави тоа или се прави одредени (во какви) случаи? Може звучи смешно, извинете ама стварно ме интересира и плаши и ежи помислата да го направам тоа.
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    јас не сум компетентна да ти одговорам затоа што фала богу го немам тој проблем, моите брадавици се надвор :P
     
  17. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    :D нека те наежи мм :$ :P
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Баш вчера кога се туширав и мачкав со крема ги потстиснав брадавиците и приметив дека малку потече течност. Ете се спремаат градиве мои за доење :lol: :lol:
     
    На Forko и SimonaTino им се допаѓа ова.
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Mene stav mi e od doenjeto mnooogu,imav loso iskustvo ;( ama izdrzav maski
    Sega koga znam sto me ceka....mi se placeeeee,vi posavuvam na site da si doite I da si imate mlekce,koe e nezamenlivo za bebeto I bliskosta so prasuleto koga cica ne se opisuva,za tie ocicki izdrzav,ke izdrzam pak
     
    На karak и Forko им се допаѓа ова.
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    сега ке ти биде второ искуство и сигурно полесно пошто веке еднаш си доела ,ако не имај си при рака кантарион , или мачкај ги од сега со ад капки , не те прашав со што имаше проблем со брадавиците или ?
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.