1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на вера

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 9 јануари 2014.

  1. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Eвропа не е држава туку континент,како што ни Атеизмот не е вера-религија :)
    А ако мислеше дали сум бил во некои од Европските држави,да, сум бил во неколку и оние кои се на Запад и оние кои се поблиску.
    Се ова што пиша.. го пиша за без потреба :D Јас реков дека Бог од нас тражи духовен развој а не КУЛТУРЕН.Се ова што пиша,е во склоп на науката која се нарекува Социологија и има за цел да го изучува однесувањето на луѓето,опшеството и феномените кои се случуваат во нив.
    Која држава каков здравствен и образовен систем има,која држава какви традиции има,кој народ каква свест,хигиена и обичаи има.. тоа нема врска со Теологијата и религијата туку со Социологијата :)
    Теологијата е онаа наука која се бави со Бог.А не дали на аеродромот во Токио има подобра чешма во тоалетот од аеродромот во Скопје..
    Не си ме сфатил најверојатно па затоа вака.. избрза :D
    Го следев да ти кажам искрено.Се утепаа од давање отпор и протести.. еве види..

    И Протестантите во Франција исто даваа голем отпор,со протести и кампањи..

    Е овде те чекам! Точно! Православието е традиционална вера.. а традиција е нешто што е наследено од предходните генерации така? Епа еве зошто ние Православните сме вистинските Христијани,зошто никогаш Православната Црква нема да дозволи Геј Бракови.. за разлика од вас протестантите.. кои се убивте од давање отпор и демонстрации..
    Ние тоа го имаме наследено од предходните генерации,на кои Бог им заповедал:

    “Не легнувај со маж, како со жена: тоа е одвратност.” (3. Мојсеј (Левит) 18:22)
    “Ако маж легне со маж, како со жена… нека и бидат предадени на смртта…” (3. Мојсеј (Левит) 20:13)
    Еве ова е кај Христијаните традиција.Никогаш да не дозволат тоа што правите вие.. :)
    По хомосексуалноста ќе видиш на кого служат Православните,а на кого служите вие.. :)
    Cheers! :party:
     
    Последна измена: 10 октомври 2016
    На Petra777, Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    За каква сувопарна “теологија“ ми збориш кога просечен православец во Македонија не ни знае што значи зборот „теологија“? Просечен православец ни две чисти не знае за православната теологија, не може да наброи повеќе од 3 Божји заповеди, мисли дека Христос е презимето на Исус, ја нема отворено во живот Библијата, а за Новиот и Стариот завет ако воопшто слушнал мисли дека се различни книги од Библијата :)

    Ако духовноста на луѓето не може да се види во секојдневните активности, тогаш таа е празна илузорна „духовност“. Духовност не е да запалиш свеќа на некој празник, да скршиш јајце за Велигден и да испиеш кило ракија на коледарски оган.
    Вистинската духовност се гледа кај луѓето во секојдневниот живот. Вистинската христијанска духовност треба да ги облагородува луѓето, да ги прави поморални, поетични, покултурни, да имаат почит и љубов кон другите луѓе, да не бидат себични и да живеат само за себе, да не се бутаат преку ред на шалтери или во сообраќајот, да пуштаат вода во јавни тоалети знаејќи дека после нив и некој друг треба да го користи тој тоалет и дека тој не е последниот што влага во тој тоалет. Во овие секојдневни работи се гледа човековата себичност и духовна празнотија. Светиот апостол Павле вели:

    „А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата;“ (Галатјаните 5:22, Библијата)

    Ако луѓето ги немаат овие плодови на Светиот Дух во нивните секојдневни животи, тогаш залудна е таа „традиционална духовност“ што се состои од палење свеќа на празник или кршење лепче со париче.

    Даваа отпор и тоа голем. Тоа што ти си нашол две забегани цркви на јутјуб што подржуваат геј брак, тоа не докажува ништо. Во Америка има цркви на секоја улица, верската слобода е толкава што им дозволува дури и на ваквите заедници да си се наречат цркви. Америка е доследна секуларна земја и воопшто не ги штити протестнатските цркви од ваквите забегани „цркви“ да се именуваат дури и како протестантски цркви (за разлика од Македонија која само на папир е секуларна, а власта не дозволува ниедна друга православна црква да се регистрира во државава со цел да не им го наруши монополот на МПЦ :)
    Сепак на прсти се бројат ваквите забегани „цркви“, а ги има на YouTube бидејќи YouTube е таков медиум и одма се чека ваква глупост за да се постира. И тоа не се протестантски цркви, бидејќи дефиниција на протестнатска црква е онаа црква што се држи до Библијата и само Библијата (Sola Scriptura), а овие очигледно не се водат по Библијата.

    Не ми се верува дека се гордееш со тоа што верата на просечниот православен верник во Македонија се сведува чисто на традиција (така правела баба ми, така правам и ја), а не на вистинска внатрешна духовност и побожност. Знам други православци кои се срамат од ова и го гледаат како крајно сериозен проблем, а ти се гордееш. Страшно.
     
    На Херкул и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски

    ВТОРА КНИГА САМОИЛ 7:14
    Јас ќе му бидам татко, а тој ќе Ми биде син: ако направи беззаконие, ќе го казнам со човечка прачка и со удари како што ги задаваат човечките синови

    ЈОВ 36:8-10
    Ако се тие оковани во вериги, и сопнати со јажињата на неволјата, Тој им ги напоменува нивните дела, им го кажува гревот на нивната гордост. Тогаш им го отвора увото за опомена и ги призовува да се отстранат од злото. Ако послушаат и Му се покорат, нивните денови завршуваат во благопријатност, нивните години во радост; ако пак не слушаат, умираат од копје, заглавуваат, не знаејќи ни самите како.


    ПОСЛОВИЦИ 22:4
    Наградата за понизност и страв од Господа е: богатство, слава и живот.


    ВТОРОЗАКОНИЕ 5:33
    Следете го наполно патот што Господ, вашиот Бог, ви го означи, за да можете така да живеете, да имате среќа и долг живот во земјата што ќе ја добиете во сопственост.

    ПОСЛОВИЦИ 10:24
    Од што се плаши нечесниот, тоа ќе го најде, а желбата на праведниот се исполнува.




    Не е тешко прилагодувањето библиски цитати во полза на различни убедувања.



    На пат да сфатиш си у овој дел. Си реков ќе искочиш во @Vitaly стил, да раскажуваш приказни за рогатиот. Продолжи да размислуваш.

    Затоа што им е помал опсегот на дејствување. Последици, злосторства, страдања, жртви - мртви или живи имало, зарем бројката ги ублажува? ццц

    Немој да ми објаснуваш, оти твоите објаснувања од тие области, се главно пресубјективни за да ми бидат од корист
    (и плус не се вклопуваат најдобро во овој земски свет)
    Нема да идеме офтопик, кога ќе престанеш да ме цитираш.
    (не дека првиот пат кога ми реплицираше на оваа тема имаше што да кажеш или да побиеш... него така ти дојде)
     
    Последна измена: 10 октомври 2016
    На Херкул и EvAngelos им се допаѓа ова.
  4. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Pravoslavieto e blago i koga ke ti go dopre srceto čuvstvuvas nežnost,blaženstvo,smirenost nekoja iskonska.....blagodarna sum što korenite mi se pravoslavni,svesna deka se dar,no i odgovornost.

    Tradicijata e sekako bitna,kako sto se roditelite,podocna i učitelite bitni vo razvitokot na edno dete.....teško deka istoto bi čekorelo pravo,nepovredeno i spokojno bez nivna pomoš.
    Toa e barem jasno,pomoš e sekogaš dobredojdena i taa e od golema korist i vo duhovniot svet,neophodna e duri.
    Čitajki Svetootečka literatura,odejki vo crkva,molejki gi svetitelite da go molat Boga za nas vaka nesovršeni i grešni,nie vsušnost duhovno rasteme,makar za čekor poblisku do Boga. Družbata so duhovno silni,ne jača i vozvišuva.

    Pravoslavieto e ljubov,a ljubovta nikogaš ne e nasilna.Ponekogaš koga nekoja iskrička svetlina ke go pogodi moeto srce,imam želba da gi povlečam za rakav bliskite okolu mene i samo za ljubovta koja me doprela da zboruvam....greska e toa i duhovna glad,znak deka sum na početokot seušte.
    Smireni se onie koj go nosat Boga postojano vo svoeto srce i vi niv nema ni troška nemir,niti prekor,nejasno prašanje,nerazbirliv odgovor.....i toa nikakva vrska nema so toa dali ja pročitale Biblijata ili do Boga došle preku ljubovta na svoite dedovci,što e i poprirodno možebi.

    Onie okolu mene koi mi se dragi,koi gi sakam i znam deka se dobri ludje,no koi ne go poznavaat patot po koj jas čekoram,gi predavam na milosta Bozja.......taa e ogromna,tolku mnogu da toa i ne mozem da go spoznaam seušte,no nasetuvam......mozebi na niv ke im se sudi poinaku,po delata nivni,po dobrinata koja ja ostavile zad sebe,po brojot na onie koi gi spomnuvaat......vpročem sekako ke bide pravedno i edinstveno možno,dopreno od ljubov najgolema :)
     
    На Petra777, korisnichka, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Кога ги негираш другите мислења не се труди да наметнеш свои, ако не ти се допаѓаат нашите едноставно игнорирајги.. И не се прави најпаметна бидејќи има далеку попаметни и од мене и тебе, не ме тагнувај за да не пишувам нешто што не е во врска со темата.
     
    На Rama и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  6. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    @sjdgo и @EvAngelos приметувам дека сакате да избегате од фактите со тоа што идете офтопик а целта на тоа е модераторот да ги избрише сите мислења(и моите за едно со вашите) па така да се спасите од глупостите кои ги пишувате.Затоа ќе ви одговорам на темата ,,Буквално се што сакате да знаете во врска со религија'' бидејќи е соодветна тема па нема да можете да се ваѓате со офтопици од цели непотребни реферати :)
     
    На Petra777, Rama и Vitaly им се допаѓа ова.
  7. Emmy20

    Emmy20 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира што после промената на вера?
    Пример цел живот некој е во христијанство па конвертира во ислам и обратно,без разлика дали е од љубов кон партнерот(како што има стотици случаеви) или од некој сосема друг фактор причинител,небитно.
    Прашањето ми е,дали тој што сменил вера,после толку лесно се прилагодува на "новата вера"?дали заборава кој бил 20-30 години? Дали со леснотија се моли и верува во "новиот Бог" и со ќеф пристапува кон неговото славење?
    Што знам некако лицемерно ми делува тоа,и доста "нашминкано".
    Во реалноста знам многу вакви случки,не зборувале јавно,ама некогаш делата се повеќе од доволни наспрема зборовите.
    Значи не осудувам никој,ама јас лично попрво би умрела одколку да сменам вера,за ништо на светот не би го направила тоа,и сметам дека во животот секој треба да си се води по својата вера...си кажав само мислење-без наметнување!
     
    На Ицолгудбејбе, Orthophill, Vitaly и 2 други им се допаѓа ова.
  9. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Па еве можеш да прочиташ во Новиот Завет од Библијата каде што е опишано што се случило откако македонката Лидија ја променила верата и од паганка станала христијанка. (Дела 16, Библијата)
    Или за политеистите во Атина кои после проповедта на Павле ја промениле својата вера и станале христијани. (Дела 17, Библијата)
    Или за промената на верата на светиот апостол Палве кој првично верувал дека Исус не е Месијата и Божјиот Син, па дури и ги прогонувал христијаните сметајќи ги за еретици, отпадници од Јудеизмот, но потоа ја променил својата вера и поверувал во Исус и станал христијанин.

    А можеш да читаш и од житијата на многу од светците кои биле пагани и поттекнувале од пагански фамилии, но подоцна ја промениле татковската и дедовската вера и станале христијани. На пример Св. Јустин маченикот бил верник во Стоичката и Платонската филозофија, но ја променил својата вера и станал христијанин. Во неговата биографија можеш да читаш што се случувало после промената на верата.

    Да, но ако Лидија не ја променела својата вера, таа немало да стане христијанка.
    Ако нашите предци словените си се воделе по својата татковска и прадедовска вера, тогаш тие немало да бидат христијани. Ако бугарите по наредба на царот Борис не ја промениле својата вера, туку си се воделе по својата вера (паганизмот) и тие ќе си останеле пагани.
    Со други зборови, денес ниту еден македонец немаше да биде христијанин доколку нашите предци си се воделе по својата татковска и прадедовска вера и доколку не ја промениле својата вера во христијанство.
     
    На Херкул, theowndemon и rose60 им се допаѓа ова.
  10. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168


    Ако сакаш да споделиш...
    Кој е тој доказ (научни аргументи) кој тебе те уверил/e дека Бог постои, и дали тоа е универзално за сите исто, или секој треба да си го спознае индивидуално?
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos гледаш не болеше ништо што ми го кликна никот..фала на одговорот!
    Јас се ова го знаев од библијата,зборот ми беше да каже некој што поминал низ тоа-некој што променил вера!
    Какво е чувството? Дали се заборава лесно она во што сте верувале одкако знаете за себе?
    Дали со леснотија и без да завртите глава во минатото вие се покорувате на "новиот Бог"? Дали не се сеќавате воопшто на вашата претходна религија,дали не ви будат спомени големите празници Божик,Велигден и ред други,дали лесно сте ја заборавиле домашната слава и светците,дали не се сеќавате на вашите имендени,зарем ништо не ви буди чувства кога на пример е голема Богородица,сте се викале претходно Марија а вие сега во ислам конвертирани пример од Марија се викате ,Емина?очигледно е дека алудирам на христијанството нели?
    Ама и обратна да е ситуацијата,нема врска ете :D
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  12. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Здраво @Jason123
    Намерно не ти одговорив веднаш, бидејќи ми постави прашање баш кога ја досредував статијата на веб страната каде што ги изложив научните аргументи кои мене ме убедија дека Бог постои. Повели директен линк од таа статија:
    http://www.apologetika.mk/?p=457

    Јас сум уредник на сајтов. Разгледај ги и останатите текстови, верувам ќе ти се допаднат. Поздрав!
     
    На Херкул, Sky-butterfly, okcenzi и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Ти симнувам капа за напишаново <3
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Баш пред некое време го прашав еден пријател за ова. Неговиот татко бил муслиман, дојденец од исламска земја од блискиот исток. Кога дошол тука, се запознал со христијанството, увидел дека тоа е вистината и станал библиски христијанин (протестант). После оваа одлука, не само што морал да се збогува со исламските традиционални обичаи што си ги правел заедно со своето семејство цел живот, цело детство, туку и поширокото семејството ги оладило односите со него, го сметале како предавник, дури и му правеле и проблеми со документите од матичната земја.

    Секој од нас има убави спомени од детството, така и он кога ќе се сети на сите тие заеднички топли фамилијарни средби за бајрам, за ифтар, на сите тие исламски свадби или сунети, сето тоа буди силни емоции се разбира. Воопшто не жали по празниците и обичаите, бидејќи тој сега не верува во Исламот. Само му е тешко што изгубил близина со некои роднини. Но од друга страна пак, Исус јасно го претскажал тоа дека понекогаш заради верата во Него и нашите роднини и фамилија може да се одалечат од нас, па дури и да се кренат против нас во некои случаи.

    Но неговата кауза е дека емоциите не треба да бидат водилки за верата, туку дека нашата вера треба да се темели на фактите и вистината, а тоа за христијаните е Исус и Светото Писмо. За христијаните најважен е Исус и ако тоа значи збогување со некои обичаи, традиции и празници кои се косат со Исусовото учење, таа жртва покажува лојалност и љубов кон Исус.
     
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Некоја нашла побожен дечко, и од секојдневна, дури либерална личност, станува ултра религиозна. И така се до следниот дечко, ако го има. Тоа е „судбината“ на некои жени во мкд. Слаби, недооформени карактери, полни со стравови од она што би можеле да станат, некои на кои им треба друг да ги води, најпосветено навлегуваат во вера.

    Можеби не е во допир со темата, ама е нешто што го забележав, па пишувам.
     
    На theowndemon, JollyGirl и Someonespecial им се допаѓа ова.
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Додека го читав твојот пост ми текна барем на 3 девојки (уште ги имам на фејсбук) кои најдоа дечковци атеисти, и од нормални секојдневни вернички, станаа атеистки. Ете и тоа е судбината на некои жени во мкд. Слаби, недооформени карактери, полни со стравови од она што би можеле да станат, некои на кои им треба друг да ги води, нејпосветено навлегуваат во атеизам.
     
    На Rama и Vitaly им се допаѓа ова.
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Измислуваш. Јас познавам многу луѓе, ама лично не познавам мкд атеисти, што останува за посветени, што значи се ретки во државата. А ти познаваш најмалку три девојки, па уште и нивни дечковци. Give me a break.
    Не е убаво да се лаже, постои и божја заповед, верата тоа ти го забранува.

    И не е убаво ниту човек да повторува како папагал, секој треба да биде оригинален.
    И каков е тој посветен атеизам, жити се? :D Уште не сум сретнала атеистички проповеди или обреди, или посетување објекти со посебна атеистичка намена.

    Зошто ми е мислењето преместено во Промена на вера, кога тука изгледа понесоодветно? :?:
     
    Последна измена: 30 јули 2017
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Небитно е дали е атеист кој станал верник, верник кој станал атеист, христијанин кој станал муслиман, муслиман кој станал будист...
    Да ги менуваш своите гледишта како што го менуваш партнерот укажува на слаб карактер, неоформено мислење и сето тоа што набројавте, независно од што во што се менува гледиштето.

    Може да има случај каде запознаваш некој, тој ти ги објаснува своите погледи, и ти сфаќаш дека има смисла и ги прифаќаш. Но, не заради тоа да останеш по секоја цена со него, и секако не за по некое време да се вратиш на претходното верување или на некое трето.
     
    На Bender Rodriguez, crimson, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас кога спомнав дека имаат потреба друг да ги води, под тој друг не мислев само на партнерот, туку и на натприродното битие творец, светата книга полна со правила што смееш, што не смееш во животот... Затоа е апсурдно повлекување паралела и изведување заклучоци дека и на атеистите исто така им било потребно друг да ги води :D Ама ај, некад си пишувате нешто колку да пишете, не дека мора да има смисла.
     
  20. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Водството само по себе не е лоша работа. Нема ништо лошо во тоа човек да се води по некои водилки или норми во кои што е убеден дека се правилни, дека го водат во правилна насока. Сите ние се раѓаме и ги правиме првите чекори во животот под водството на родителите или старателите. Повеќето од нас сме биле под водството на воспитувачите во градинка, наставниците во основно образование итн. Дури и кога личноста ќе стане полнолетна таа честопати следи одредено водство, без разлика дали тоа е личност или некоја книга напишана од некој кој многу подобро се разбира од областа во која ни требаат совети и насоки.
    Пример кога на атеистот сериозно ќе му се слоши или се разболи од некоја потешка болест, доколку е паметен, тој/таа нема да се води по она што во моментот смета дека е правилно, туку ќе го следи водството на некој доктор специјалист во таа област.
    Дури и кога сметаме дека самите се водиме во некоја област, ние всушност се водиме според нашето стекнато знаење и искуство, а стекнатото знаење ни е од личности или книги кои биле напишани од луѓе, што пак би значело следење на водство на луѓе во кои имаме доверба или книги напишани од луѓе во кои имаме доверба.
    Ете затоа метам дека водството само по себе не е лоша работа. Тука поентата е какво водство следиме за одредени области од животот? Доколку следиме „слепци“ кои немаат солидно знаење и искуство, тогаш заедно со нив ќе паднеме у јама. Доколку следиме некој што има солидно знаење и искуство, тогаш сме на сигурен пат.
    Христијаните веруваат дека Бог го има сето потребно знаење и искуство и е достоен да се следи за важните прашања во животот: како да го живеам квалитетно животот, која е смислата на животот, што по смртта, што со гревот, како да се спасам од последиците на гревот, каде да најдам трајно исполнување итн.
    Атеистите многу од овие прашања ги игнорираат или ги сметаат за бесмислени/нерелевантни, а пак некои (како моралот и смислата на животот) си ги одговараат по свое, секој посебно и различно, некои се водат според некои секуларни филозофи итн.
    Чие водство е правилно, се надевам ќе дознаеме пред да биде предоцна. Eternity is too long to be wrong.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.