Промена на вера

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 9 јануари 2014.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.293
  Допаѓања:
  9.114
  Пол:
  Машки
  Јас му верувам на Исус, муслиманинот му верува на Мухамед. Тоа се две различни вери на пример.
   
 2. Selest

  Selest Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.356
  Пол:
  Женски
  Jehovini svedoci neznam na koj isus mu veruvaat nekoj nivni izmislen spored nivni pravila i kriteriumi kako nim im odgovara. Za muhamed e suvisno e da se diskutira toa e se samo ne vera ismejuvanje na ona sto e sveto. Edna e Vera Pravoslavna Hristijanska se drugo e izmisljotina!
   
 3. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.293
  Допаѓања:
  9.114
  Пол:
  Машки
  Малку е чудно тоа што во свет во кој има толкаво шаренило на разно-разни вери, ти да тврдиш дека има само една вера, и од сите вери баш православната да ти била таа едната, а се друго измислено :)
  Да си се родела во Јапонија, сега за тебе таа една права вистинска неизмислена вера ќе беше веројатно будизмот или хиндуизмот.

  [​IMG]
   
  На crimson, LUCI 99, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  26.017

  Ајде, честито промена на вера.:sun:
   
  На crimson и Someonespecial им се допаѓа ова.
 5. Selest

  Selest Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.356
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Ova so gifovive so potsmev nimalku ne e interesno. Vaka li ve ucat na vasite sobiri?
  Jas druze sum rodena kako dalmatinka no voopsto ne se cuvstvuvam kako katolik. Moite se pravoslavni hristijani a isto i jas.

  Dodeka pravoslavnata hristijanska vera e rigorozno kriticna nasprema drugite religii,sistemi idejni celini Hristijanite se dolzni da imaat razbiranje,postuvanje i ljubov sprena lugjeto koi neguvaat razlicna religija i ideologija. A toa e zatoa sto covekot kako covecko bitie e sozdadeno od Edinstveniot Gospod Isus Hristos e sozdaden da gi pocituva i saka svoite braka @EvAngelos
   
  На Petra777, Mari-Ja и Rama им се допаѓа ова.
 6. josifova1000

  josifova1000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Не би променила вера никогаш,но ги почитувам и останатите. Луѓенца,сакајте си се :l:
   
  На ADOKI, Petar80, Daern и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.956
  Пол:
  Женски
  Не би ја променила ни под разно никогаш.Сите вери ги почитувам ама мојата вера не ја менувам ни за маж ни за ништо.
  Ми има нешто влезено во глава не знам дали сум прочитала некаде или ми кажале ама вака нешто беше ,,Оној кој еднаш ја променил својата вера не може да биде достоен за наредната бидејќи е он предавник на Бога каква сака нека е причината".И до некаде се согласувам со ова.
   
  На Shalitra, Rama, marchi-cool и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Дечко ми е православен христијанин, па ако останам со него би ја променила, зашто да не...ама за муслиманска религија не би никад, немам ништо против, ама јас лично не сакам.
   
  На buba4e89, Rama и Vitaly им се допаѓа ова.
 9. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  Не би сменила вера,нема да кажам зашто дека некои може да ме вреѓаат
   
 10. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.992
  Пол:
  Женски
  Па нека вреѓаат. Зошто дозволуваш да допре до тебе? :)
   
  На buba4e89, marchi-cool, Vitaly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  3.873
  Пол:
  Машки
  Што би било тоа нешто посилно од љубовта и вербата кон Бог за да си ја променам верата? Вербата кон друг Бог? :rofl: Или можеби девојка на која и смета мојата религија? :clap: Никогаш.
   
  На marchi-cool, Bitter-Sweet, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.217
  Пол:
  Машки
  А ти која религија си ако не е тајна?:^)
   
 13. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Католик сум ја :)
   
  На buba4e89 и Mamli им се допаѓа ова.
 14. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.784
  Допаѓања:
  18.055
  Пол:
  Женски
  Искрено НЕ, ако би требало некој да менува, нека смени тој :wasntme:.
  Да се замислам како припадник на друга религија нема шанси!
  Верувам во господ, одам во црква , имам куќна слава и.т.н , но попови нејќам да видам! Толку ми се одмилени и одбивни тоа е чудо, ми се темни ко ќе видам поп.
   
  Последна измена: 17 март 2018
  На kikkki, Luciferovog zlo♧, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  3.873
  Пол:
  Машки
  Нема што да менуваш. Исто сме. Во истиот Бог веруваме, истите празници ги славиме. :mm:
   
  На buba4e89, Oscar Lady, SnowWhite8 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  8.383
  Пол:
  Машки
  Никој не смее да те вреѓа било која вера и да си.
  Тоа е твое лично право.
   
  На buba4e89, Petra777, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Miss.A.

  Miss.A. Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2017
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  2.282
  Пол:
  Женски
  Првпат слушам некој од католик да ја променил верата во православен или vice versa. :^)
   
 18. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.501
  Допаѓања:
  4.217
  Пол:
  Машки
  Јас никогаш не би ги променил моите убедувања за жена во животот. Ако ги променам тоа би било само кога јас лично ќе почуствувам потреба. Не само во врска со религија, туку и за многу други работи.
   
  На Neophodna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Слична би рекла, ние не веруваме во икони на пример, празниците да, но кај нас порано се слават :) , од таа причина и реков дека никогаш не би ја променила за муслиманска, а вака со слична, е ок.
   
 20. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.972
  Пол:
  Женски
  Познавам муслиман кој е од мешан брак ( мајка македонка) си ја смени верата и се крсти во Јован. Си зеде и презиме македонско. Старото име и презиме му с сменети. Неговите браќа си се понатаму тоа што беа, а заедно живеат. Чудни се патиштатс божји.
  На крајот од денот сите сме луѓе од крв и месо.
  @ilyan Кај ги спомна поповите:). Минатат година се погодив кај мајка ми еден месец пред Велигден и дојде поп да крстува вода дома. Кога зеде за политика да ми филма:( оти тој од вмро бил и битно револтиран од политика, ми идеше:@да го избркам.
   
  На buba4e89, marchi-cool, Rama и 3 други им се допаѓа ова.