1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на вера

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 9 јануари 2014.

  1. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Кога сум се премажила :О Конвертит сум од 2012 , се омажив 2013 се разведов точно по 2 години, и сега сум сама.
    Зошто да нема регистрација? Па Одам Ивана Иванова и се венчавам за тој и тој , ни прашува што си по вера ни ништо матичарот незнам зошто оваа галама кај пишав од старт кај запустив, веќе на никого не одговарам
     
  2. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Бившиот сопруг е христијанин ќерками ја учам на христијанство бидејќи е крстена, а за ислам ништо не и зборувам, кажав погоре кога ќе е зрела девојка и кога ќе учи таа сама ќе гледа работи и ќе одлучи што сака да верува може и атеист да биди секој си има свое право, свинско не јадам само телешко :) Да се редактирам
    Исто за сликата пишав таков збор бидејќи ми паднаа глупави навредите за исламот итн , убаво објаснав секој може да верува во што сака, ако не се кажев дека сум конвертит 4 години немаше да сум нападната од членки ама сеедно ми е , ова е само форум, се додека не се вреѓам со некого сите се добредојдени пријатели кој не сака не мора. Толку
     
    Последна измена: 31 мај 2016
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.704
    Допаѓања:
    98.411
    Пол:
    Женски
    Не можам да поверувам дека за некого цитати или мислења од Библијата се срања.Истото го мислам и за изворниот Куран.
    Се друго што се вади од контекст и се цитира ,извртуваат цитати ми укажува на недоволно познавање на сопствената религија.
    Сакајте си го исламот а јас со цело срце и душа сум и ќе бидам православна христијанка.И замислете моето семејство со децении е такво,издржало и турско и комунистичко и сега јас доживувам откровение и сфаќам дека не ми одговара молитвата кон Исус.Не оди тоа така.
    Разбирам кога некој не може да се најде во својата религија но зошто има потреба од тоа да се прави спектакл?Луѓето конвертираат постојано од една во друга религија и во ред е тоа ако тоа го прават од сопствени убедувања.Ме нервира кога има убедување дека она што го немаш е подобро од она што го имаш.Ме нервира кога одредена религија се покажува како подобра ,а не е.Ме нервира кога со преминување во друга религија сакаш да покажеш дека си подобар,поубав попаметен.Не си.
    Е сега никогаш не сум чула кога христијанин премине во ислам,да биде казнен од Црквата,додека кога муслиман премине во христијанство сум читала дека мора да се крие и најчесто се казнуваат со смрт.
    Ако не сте читале на таа тема слободно прочепкајте на нет.
     
    На Shalitra, Ana Chio, koritsaki и 14 други им се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Не не воопшто не си го разбрала Исламот. Ти си конвертирала во ислам 2012, а за христијан си се омажила 2013. Значи ти си отпадник од верата ( така ги нарекуваат таквите, не е лична навреда).
    Сега ме разбираш.

    Како муслиманка ти смееш да се омажиш само за муслиман по шеријат, а после и во матично според државниот закон.

    Муслиманка со откриена глава не е муслиманка. Јасно си е кажано тоа во куранот. За тоа и ти реков дека ти следиш некој традиционален ислам, а не правиот,
     
    На mssuniquee, Ицолгудбејбе, koritsaki и 4 други им се допаѓа ова.
  5. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Ако де, што и да следам тоа си е моја лична работа, утре другиден може ќе се премислам па атеист ќе сум..
    Тоа е секој верува во што сака, важна е слогата , пријателството да нема вреѓање и така :)
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.704
    Допаѓања:
    98.411
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да ја прашам @rose60 кога се моли,претпоставувам нека прави намаз ,дали исто се чувствува како и кога се молела со склопени дланки.
    Да напоменам немам апсолутно против што си се одлучила на тој чекор,чисто сакам да знам како се чувствуваш.
    Ако не сакаш се разбира може и да не одговориш ,нема да ти земам за зло.
     
  7. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    После ова што пишувам немам потреба да одговарам на никого повеќе, и секако нема да ти одговорам без навреда :) Кажав и погоре се препукуваа во минатите постови , пишав зошто сум се вметнала во темата и зошто се кажав дека сум конвертит успешно скријан без публицитет како сестрами.
    Не ми е гајле за никого дали биле стар или нов завет библијата е изменувана многу пати така да ако била вистинска ке беше една и единствена без измени, и не одговарам повеќе мојот личен живот да ви е тема на разговор :)
     
  8. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.704
    Допаѓања:
    98.411
    Пол:
    Женски
    @rose60 не ми одговори на прашањето а толку е едноставно.
    Се браниш не сакаш да одговориш а мислам дека всушност не знаеш што да одговориш.
    Велиш менувана е Библијата низ вековите...а еве ти на пример со твоите не знам колку години ,претпоставувам 25 ,не е ни битно,колку си се променила,а наговестуваш дека уште можеби ќе се менуваш (ете можеби ќе станеш атеист ако така ти одговара)..Значи и ти не си вистинска.
    Човек или жена која како тебе преминала во друга вера ,во сон да ја разбудат треба да знае како се чувствува кога се моли.,И ШТО НОСИ ВО СРЦЕТО.
     
    На Ицолгудбејбе, lovemme, pandelka и 10 други им се допаѓа ова.
  9. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Не го сфаќај прашањево грешка, но по што се увери дека Куранот е вистински? Само поради тоа што не бил променуван? Обично прашање, без лоши намери.:worried:

    На пример мене неможе да ме убеди никој дека 100% е точно тоа што го пишува и во двете книги:worried:
    А верувам дека Бог постои можеби не онака како што ние си го претставуваме но постои,истовремено верувам и во науката, но религииве :worried: (ги почитувам бидејќи тоа се мислења и верувања,но неможам слепо да верувам во нив како поголемиот број личности) , последно време се заинтересирав па затоа читав по темава, а и останатите теми за религиите.
     
  10. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Епа гледаш што сакам можам да ти пишам за да мислиш и тоа не е дека не сакам да одговорам туку тука ке рипнат со вреѓање :) Ако земам да објаснувам ќе е долга и широка:) А тоа за Атеист го спомнав бидејќи човек што сака ќе верува..
    Сепак луѓето се само смртници што осудуваат но не се Бог :)
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.704
    Допаѓања:
    98.411
    Пол:
    Женски
    Па мислам темата е таа овде не сме залутале во мода.
    Ах моја @rose60 ,што значи светлоста на златото и ласцивите зборови.
    Секако нема тоа врска со скромноста на нашиот Исус.
    Уживај и барем потруди се да го читаш Куранот кога веќе ти е во рака.
    Не те напнувам веќе.
     
    На Rama и okcenzi им се допаѓа ова.
  12. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Бидејќи ни Исус не го видел Господ бог.
    Тој што ќе го види не останува жив за да раскажува.
    Некои го прават Исус Господ а сепак тој е само пратеник, умре на крст, на крст се молат.. бакнуваат крстови.. итн ја напуштам темава не ми се разговара посебно не со форумски личности, очи во очи може вака не сите се прават и нешто што не се а реалноста е друга.
    Како што напоменав , секој си има свој живот свои избори свое верување.
    Златници од луна што спомнала не ме интересира, се надевам ке си ја најдиш посакуваната работа бидејки стално пишуваш како си без работа, можеби не ми личи ова што го пишав и е крајно безобразно , но и мене ми е безобразен зборот златн :) Поз
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    8.144
    Пол:
    Женски
    @rose60 Зошто ја смени религијата? Навистина ме интересира од кои причини се решава човек на таков чекор? Сите примери кои сум ги сретнала смениле религија ради маж.
    Гледам ги интересира и другите феминки, па дај ни јасен и конкретен одговор, наведи ги причините, само ти се молам без "сум читала и за двете па второто ми се повеке допадна".Не бираш жолта штампа па, ај за второто сум читала дека објавува по веродостојни трачеви.

    И како можеш да кажеш срање за Библија??? Нешто во кое до пред 4 години и самата си верувала...Не ми се верува, се се, ама некој да каже за нешто свето дека е срање...Без разлика дали е во прашање Куран, Библија и сл. Едното е светиња за едните, другото за другите.
     
    На koritsaki, PaLaVa, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    748
    Пол:
    Машки
    Ако се разведиш не е дозволено да се земеш со истата личност повторно.Но е дозволено црковно да се земиш со друга личност.
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Со оглед на тоа што почитуваната гатачка шири мудрости и точно знае кога некоја го разбрала Исламот или не, јас ја прашувам дали она знае дека и христијанката треба да се покрие?

    Прво Послание до Коринтјаните, 11:5-6
    А секоја жена, која се моли или пророкува гологлава, ја срами својата глава, зашто е сосем исто како да е истригана.
    И така: ако жената не се покрива - нека се истриже! Но ако е срамно за жената да се стриже или да се бричи: нека се покрива.

    Па така, ако правата христијанка не се покрие, според ова она би требала да личи нешто вака:
    BaldSQ350x350.jpg

    Ај со среќа и правилно да го разбереш и христијанството, не само Исламот. ;)
     
    На Sanya20 и rose60 им се допаѓа ова.
  16. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    740
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски

    [​IMG]
     
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Сака да каже ја сменила религијате демек библијата била менувана а Исус не е Бог, ама кога ке дознае колку верзии има куранот и дека Мухамед освен што си правел муабет со камчиња ( кој никој не го чул), не направил ниедно чудо како Исус, па така тогаш роза наша ке смени религија. Ке ја избричи главата, ке стави црвена наметка и ке премине во Хари Кришна.
    Па коа ке свати дека и кравата , стапчињата и јогата не ги бива многу, ке стане атеист.
    Добро е млада е има време до судниот ден. ;)
     
    На Ruby.rose, pandelka, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    748
    Пол:
    Машки
    Кога се моли и пророкува,а не секогаш.
     
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    жЕНАТА ТРЕБА ДА СИ ЈА ПУШТИ КОСАТА И ТАА И СЛУЖИ КАКО ПОКРИВАЛО, А АКО НЕ ЈА ПУШТИ. НО ТОА Е САМО ДОДЕКА СЕ МОЛИ И ПРОРОКУВА ХРИСТИЈАНСТВО КАПИРАШ ?
     
  20. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    И сега ? Да ти дадам аплауз бидејќи држиш сеанси за тоашто верувам и е моја лична работа? Погоре ми спомна дека и мажот ме оставил да почниме и за свекрвите? Мислам не ми си јасна окцензи , тоа што верувам е моја лична работа, што дигате толкава фама, мислам нема друга активна тема па сега тука за мене ќе решавате што и како :)
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.