1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на вера

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 9 јануари 2014.

  1. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Добро @rose60 сестра ти знае ли нешто за исламот или и таа заради некој интерес?
     
  2. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Точно така, тоа го гледаме во светски рамки како се молат добрите христијанки:

    [​IMG]

    Но тоа го гледаме и во МПЦ:

    [​IMG]

    Али има време што се секирате, ќе научите и за тоа.
     
    На Moondust, Zeynep, Sanya20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Тоа во што ти веруваш е во ред, но тоа што мене ми кажуваш дека Мојот Бог не е Бог а ти самата поим немаш, е тоа не е во ред. Ако сакаш ти и 5 религии смени, ама ако за ниедна не си доволно информирана и запознаена, подобро ти е мудро да молчиш, отколку да вадиш работи од контекст
    Јас тебе како просветлена муслиманка те замолив да ми ги објасниш моите прашања,но ти почна др религии да мешаш. Проблемот не е кај мене. Да ти беше тебе исламот наследена религија, односно да беше родена како муслиманка, ке те разберев дека не си запознаена и ке речев има време ке си ја запознаеш ( како многу млади муслимани), но ти си прифатила религија за која не знаеш многу работи, а го кажа тоа како се да знаеш. Јас кога би прифатила др религија, тоа би било само затоа што би ја познавала одлично, беспрекорно, а не само затоа што ете така ми дошло од 2-3 реда муабет со сестрата која се мажила за муслиман.
    Не е за навреда, за чудење е, ама разбери не те ОСУДУВАМ.
     
    На Tea678, koritsaki, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ако смениш уште една религија како што кажа,баш би сакале да знаеме.Се надевам ќе не информираш за која би одела @rose60 ?:D
     
  5. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Види окцензи, убаво знам што пишав и како пишав, е сега после тоа што сакате да мудрувате не се мешам ни сакам да се мешате во моја лична работа, сама рече дека правеле сето за јавно , јас тисе укжав како жив пример дека има многу конвертити што не прават ништо за публицитет и така ме нападнавте мене и религијата моја и потоа за христијанството, дај молимте не ме прај будала при олку постови кој почнал и што,ако веќе зборуваш за сестрами информирај се кога е мажена а тоа е пред 4 месеци, а конвертит е исто со мене во 2012 :) Фала ви на пишувањето и осудите за мене :) Сеедно пак ќе кажам, секој верува во што сака, важни се пријателствата каде нема пцуење нема врска вера:) е сега има луѓе што мразат муслимани, ако поради тоа што сум ислам и сум омразена, немам коментар , тоа е :)
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    НЕ ЗНАМ НАВИСТИНА ДАЛИ СИ МАЛОУМЕН, ИЛИ САМО ТЕРАШ ИНАЕТ. ИМАШ ТЕМИ ЗА ХРИСТИЈАНСТВО, НЕ НАПАЃАЈ ЗА ДА ГО ОДБРАНИШ СВОЕТО


    [​IMG]




    Еден куб видеа имаат оставено просветлениве муслиманки.
     
    Последна измена: 1 јуни 2016
    На koritsaki, pandelka, JollyGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  7. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Го имаш заборавено Caps Lock-от вклучен. :)

    Ова слика е исклучок на девојки што така се облекуваат, но кај вас колективно се отфрлаат делови од Библијата и ретки се христијанките што се прави, како на пример во Русија. Другите се сите, како што викате вие, модерни христијанки, а не заостанати како нас муслиманите.

    Погледни сега за ова во тарот и кажи ми дали сум во право или не. ;)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Се тоа по исламски пропис

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Bulgarian и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
  9. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    @okcenzi Во вашата Божја куќа, секоја убавина ја има.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ова последното е од тие нешто во стил "Naked before God". Така Исус подобро ќе ја прогледне.
    Untitled.jpg
     
    Последна измена: 1 јуни 2016
    На Sanya20 и rose60 им се допаѓа ова.
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Точно во право си еве како овие:

    Исповед на мигрант: Наместо Мухамед ќе се викам Мартин

    10 September, 00:17

    [​IMG]


    Со формално одрекување од исламот се надеваат дека порано ќе добијат азил. Мохамед Али Зоноби ја наведна главата, а свештеникот врз неговата црна коса истури света вода. – Дали се откажуваш од Сатаната и сите негови дела? – го праша свештеникот Готфрид Мартенс бегалецот од Иран. – Дали ќе се одделиш од исламот? – Да – повтори Зоноби. Свештеникот тогаш ги рашири рацете и го крсти мажот, во името на Отецот, Синот и Светиот Дух”. Мохамед стана Мартин – повеќе не е муслиман, сега е христијанин. Зоноби, столар од иранскиот град Шираз, дојде во Германија со сопругата и двете деца пред пет месеци.

    Тој е само еден од стотиците, главно Иранци и Авганистанци кои се преобратиле во Епископската црква во Берлин. Како и Зоноби, повеќето напоменуваат дека го прифатиле христијанството заради цврста вера. [​IMG]

    Но, она што нема да го признаат гласно е дека оваа одлука им ги зголемува шансите за добивање азил, бидејќи ќе имаат оправдан аргумент дека, ако бидат вратени назад во својата татковина, ќе се соочуваат со прогон, бидејќи тие се христијани. Сепак, за свештеникот мотивацијата не е важна. – На многумина крштевањето им го менува животот – вели свештеникот кој проценува дека само околу 10 % преобратени не се враќаат во црквата. – Знам дека луѓето доаѓаат овде, бидејќи се надеваат на азил.

    Сепак, јас ги повикувам да се приклучат, бидејќи знам дека секој кој доаѓа тука, нема да излезе – вели Мартенс. Самото крштевање не е доволно за добивање азил и канцеларката Ангела Меркел оваа недела нагласила дека исламот ѝ припаѓа на Германија.

    Но, во Авганистан и Иран преминувањето во христијанството се казнува со смрт или казна затвор, па малку е веројатно дека Германија ќе ги врати таквите бегалци назад дома. Неколку од крстените во црквата на Мартенс не сакале да ги дадат своите имиња, поради страв дека нешто лошо ќе им се случи на нивните семејства кои останале во татковината.

    По тримесечниот “забрзан курс” пасторот Мартенс муслиманите ги крштева, а подоцна дури им помага околу добивање азил. И други цркви низ Германија пријавиле зголемен број на оние Иранци кои преминале во христијанската вера.

    Нема точен број колку муслимани во изминатите неколку години во Германија го прифатиле христијанството, и тие се малцинство во споредба со четирите милиони муслимани, колку што живеат во Германија. Но, Мартенс преминувањето го опишува како мало чудо. – На крштевање сега чекаат околу 80 луѓе, претежно мигранти од Иран и неколку Авганистанци, вели Мартенс.

    Оваа година барање за азил ќе поднесат, се претпоставува, околу 800.000 луѓе и додека бегалците од Сирија речиси сигурно ќе добијат статус азилант, ситуацијата е посложена за луѓето од Иран и Авганистан, бидејќи ситуацијата во тие земји, особено во Иран, многу повеќе е постабилна. Во последниве години, околу 40-50 % од бегалците успеале да добијат дозвола за престој во Германија, а многу од нив имаат само привремена дозвола. Зоноби, кој за крштевањето во неделата се облече во бело, рече дека во Иран присуствувал на тајни религиозни церемонии откако неговите пријатели го запознале со Библијата, кога тој имал 18 години.

    Решил да побегне во Германија, откако неколку од неговите пријатели христијани биле уапсени поради тоа што ја практикувале својата вера. За Зеноби и за неговата сопруга, Афсанех, која со крштевањето го добила името Катарина, крштевањето означува нов почеток. – Сега сме слободни и можеме да бидеме тоа што сме. Најважно од сѐ, јас сум среќна поради тоа што нашите деца ќе имаат добра иднина во Германија, каде што ќе добијат добро образование – рече Катарина.
     
    На koritsaki, PaLaVa, JollyGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Дозволен е црковен брак по црковен развод (кој се носи на црковен суд). Но, Црквата дозволува само до 3 брака. Вториот и третиот брак се по допуштение, за да не живеат второ и третобрачниците во разврат.
     
    На okcenzi и Waka-waka им се допаѓа ова.
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ти @rose60 ако си родена Христијанка, да си прашаш по дома во турско која прабаба ти е земена од турци и потурчена или силувана или заљубена во турчин, ама не ја дале, ја омажиле за христијанин или дали има некој во јаничари земено од вашето семејство.

    Сериозна сум со сугестијава.
    Можеш да одлучиш да не си религиозен, ама да смениш религија од една во друга е сериозна размисла и причина.
    Не ти пишувам уопште да те навредам, ама како што е и попознато мене ме занимаат психолошките и фамилијарните елементи во нештата, така и во одлукава. Не може да си без идеја зошто преоѓаш од една во друга религија, мора нешто да те тера. А ако не можеш да дефинираш што е тоа, си имаш мака од погорен тип и да ти кажам е баш мака, трауматска, макар што ти тогаш ни си била родена, а бога ми ни планирана.
     
    Последна измена: 2 јуни 2016
    На koritsaki, MiloMalo, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  13. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Секој може што сака да си мисли што сака, дали ваков или онаков начин семејно итн не ме интересира, тоа што сум одлучила се заснова на мои лични искуства и тоа си е моја лична работа, ја поминав најтешката операција ме удри кола додека возев ролери:) и додека бев под анестезија мене ми се укажа, потоа читав и си преминав и немам никакво против христијанство.
    Тоа е:) Не се секирај не се чуствувам навредена воопшто :)
     
  14. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Никогаш нема да си ја сменам верата.Родена сум како муслиманка и ќе умрам муслиманка !!
     
    На mssuniquee, Meliha. и rose60 им се допаѓа ова.
  15. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    И замисли ти доаѓа некој светец од Христијаните и што би направила :P
     
  16. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Погрешна личност ќе кажам :D
     
    На okcenzi и rose60 им се допаѓа ова.
  17. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Иако не сум религиозна, од секогаш сум била на страната на луѓето кои верувале во Бог, затоа што знам дека на некои луѓе тоа им е потребно. Тоа им е идентитет.
    А по случувањава во светот во последниве 20тина години пак, секогаш сум била на страната на верниците и секогаш 100% ги бранев Муслиманите. Е сега не ме сфаќајте погрешно, не дека јас не ги почитувам или ценам, но откако детално почнав да ја изучувам религијата и да читам многу интернет форуми, религиски и не религиски (https://www.reddit.com/r/exmuslim), мене мислењето драстично ми се смени.

    Можеби тие што конвертирале, треба групно да ги пратиме во земји како Саудиска Арабиа, Бангладеш, Пакистан, Судан итн., за да го запознаат вистинскиот Ислам. Јас почитувам луѓе како Zeyper, кои имаат модерни сфаќања и си ја почитаваат својата религија, но со тие нејзини модерни сфаќања во тие земји што ги набројав, до сега или ќе беше избркана од родителите (поради тоа што имала дечко пред брак) или пак ќе била каменувана во Саудиска Арабиа. И затоа Zeyper, наместо да се полниш со гордост како си ти Муслиманка, можеби треба подетално да ја изучиш својата религија и да им помогнеш, ако не директно, бар индиректно на жените кои се Муслиманки како тебе, но неможат да живеат слободно и да имаат избор како што имаш ти. За да тие имаат избор, со кого да се омажат, дали да носат абаја или хиџам, дали да имаат машки како другари итн.

    А тие што конвертираат...секој има избор. Но, за да конвертираш во Ислам (посебно како жена), треба да не се почитуваш себеси и својата среќа да бидеш роден во земја каде што слободата ти е препишана со самото раѓање.

    Многу среќа во потрагата! :)
     
    Последна измена: 2 јуни 2016
    На pandelka, okcenzi, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам што почитуваш луѓе како мене,се гледа дека ми го знаеш животот.
    Јас до пред две години не сум излезела како што треба можеби сакаш и тоа да го знаеш,овие последните години откако им се спротивставив на моите тогаш веќе почнав да правам и други работи,инаку секогаш сум била со страв што да правам како правам се додека еден ден неми дојде преку глава.Јас уште од мала бев друго пораснета и знам дека како што кажа да живеев на друго место немаше шанса ова да се случи.Ама јас бев храбра и застанав пред моите кажав се што имав,другите муслиманки како прво не сакат тоа да го направат па како тогаш да им помогнам ? :)
    Секој за себе си знае што и како живее,и моите братучедки беа исто строго држани сега и тие се поопуштени.Како што оди времето се повеќе и работите се менат,не велам дека нема некои што живеат по стар обичај,има и тоа како,ама има и веќе што станаа посовремени така да се се менува полека.
    И во никој случај немој ти на мене да ми кажеш јас религијата да си ја изучувам на еден глуп форум,и да горда сум што сум Муслиманка,и покрај се горда сум.Не знаеш што и како живеат некои луѓе затоа немој напразно да зборуваш кога не знаеш што се крие во секој од нас.
     
    На Sanya20 и rose60 им се допаѓа ова.
  19. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    А тебе многу среќа во твојот живот..Ако го имаш се разбира...Мислам до кога ќе се вмешувате во туѓите животи,што тебе те интересирала дали имала дечко или не па и пак за религијата се фати...Алоо ти знаеш ли како е да растеш како што не сакаш ти? Лесно е да се каже тоа ама во реалноста многу друго изгледа,и јас сум живеела многу построго од сега.Од кај знаеш ти каков е животот на другите луѓе бе,прочитала нешто на форум,дечко имала и ајде за тоа ќе се фатиме срам да ти е се правиш дека се знаеш а всушност во живо ќе испадне дека појма немаш.Како да им помогни на другите муслиманки,што Господ Аллах да не е она?Од толку глупости што изначитав ова беше нај.Која жена во Ислам не се почитува кажи ми дали знаеш воопшто ти за жените кои се муслиманки? Не претерувај ти се молам,не знам Зејнеп како мирно тиодговорила ама сепак границата да си ја знаеш до кај одиш зошто не си ти тука никој и ништо за да зборуваш за животот на другите и притоа да не го знаеш голема разлика има што се пишува на форум и што се случува во живо така да припази што пишуваш.
     
    На rose60 и ell им се допаѓа ова.
  20. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Draga Zeyper. i jas sum strogo vospitana, no mene ne mi e toa poentata na napishanoto. Sekoj cita i razbira ona sto saka da go razbere...
     
    На pandelka и okcenzi им се допаѓа ова.