1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на лично име

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ditrih, 30 јануари 2014.

 1. ditrih

  ditrih Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  6
  Дали некој од вас го има менето личното име ? Може ли да ми кажете колку трае и колку чини процедурата ? Дали знаете дали треба да се променат свидетелствата и дипломата од средно ? Однапред ви благодарам :*
   
 2. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.352
  Допаѓања:
  8.472
  За да се промени личното име односно само името или презимето, потребно е граѓанинот да поднесе барање до подрачната единица на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, според неговото место на живеење. Покрај барањето потребно е да приложи и: извод од матичната книга на родените, уверение дека против него не се води кривична постапка за кривично дело кое се гони по службена должност и документ за идентификација.

  Еве линк од барањето кое се пополнува
  http://www.mvr.gov.mk/Uploads/PRAVILNIK ... %20IME.pdf
  И линк од страната на Владата,каде може да прашаш поконкретно.
  http://www.uslugi.gov.mk/Prasanja.aspx? ... f05012ac89
  Се надевам некако помогнав :)
   
  На Bitter-Sweet и ditrih им се допаѓа ова.
 3. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Јас имам другарка (односно познаничка) што променувала и знам дека имаше некои проблеми со упишување на факс заради претходните документации ама после мислам дека извади потврда (или што и да беше) дека го сменала името и ваљда имаше уверение (или некој си друг документ) кое и било претходното име баш ради тие формалности и се среди работата :)
   
  На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
 4. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Брат ми го има променето презимето.По негова волја кога стана полнолетен го зема фамилијарното презиме.Треба да ја промениш целата документација.Не се сеќавам добро,но мислам дека не плати повеќе од 3000 ден.Му издадоа и некакво решение за промена на презимето,па кога требаше да патува во странство истото го бараа во потребната документација преведено на англиски.Пожелно е да се обратиш во МВР и да се информираш затоа што не е едноставно.
   
  На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sweetgeisha

  sweetgeisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дечки, имам едно прашање (гледам се зборува за менување на име/презиме секако :) ) следната година се мажам само сакам да знам (за да си почнам процедура ако треба), вака - на пр.
  Моето име е Ена Андонова и кога ќе се мажам сакам да го додадам презимето на маж ми Игнатов, но од почит кон дедо ми сакам и да го земам и неговото име како презиме т.е. да го сменам постоечкото Андонова( дедо ми се вика Вито) па да бидам Ена Вито Игнатов како конечен продукт :D Па сакам да прашам ако некој знае да не почнувам постапка сега за менување презиме дали е можно кога ќе се мажам да го сменам наеднаш, дали тогаш само треба да му кажам на матичарот да ме пишат така, па после ќе си мењам документи секако..или не е така баш :^) Дали знае некој повеќе околу тоа???
   
 6. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.815
  Пол:
  Женски
  Јас имам МЕГА глупо име, ама против менување на лично име сум. Сум се викала Трпана до вчера, и сега сум Стојна (без навреда ако некоја се вика вака, пример давам само). И доаѓа некој: "Кај си бе Трпана", и ти: "Немој ти мене Трпана, Стојна сум сега". How about no? А инаку за презиме менување немам ништо против. Познавам дечко чиј татко ја оставил мајка му само што се родил, и му го носеше презимето, иако никогаш не го видел. Па разбрав дека само што наполнил 18 си го земал на мајка му презимето.
   
  На MilaP и Ekstaza им се допаѓа ова.
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.149
  Допаѓања:
  123.144
  Не можеш така, законот нема опција за ново име при брак.
  Започни ја процедурата сега, па после кога ке менуваш пасош и лк, се да смениш наеднаш.
   
  На sweetgeisha му/ѝ се допаѓа ова.
 8. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  9.290
  Пол:
  Женски
  Јас не го менувам убаво е моето :D:D
   
 9. Daphney

  Daphney Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Колку време трае и одзема целата процедура?
   
 10. Daphney

  Daphney Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Нема ли некој овде што го промени името?
   
 11. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.417
  Допаѓања:
  54.685
  Пол:
  Женски
  За ништо на свет не би си го променила личното име,име кое ми е дадено при раѓање,име со кое сум крстена во Црква,име на кое ми се обраќале сите долги години,и да ми текне некој каприц ,абе не јас не си го сакам имево ќе го сменам8-| мислам,глупаво ми е ептен,ама секој има право на свој избор :wasntme:
   
  На Евроазија, 2212, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.149
  Допаѓања:
  123.144
  Абе да си Лимонка ХаџиПрдлова, ќе мењаш и тоа се експресот ќе одиш :)
   
  На Dust, Ekstaza, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Daphney

  Daphney Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  А вие да не се правите многу паметни, ако некој има искуство нека го сподели. Од безброј причини може да се јави желба за промена на име. Моето е македонско и затоа не го сакам.
   
  На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
 14. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  18.649
  Допаѓања:
  259.069
  Процедурата трае најмногу 2 месеци, ако си од Скопје појди во Македонска, мислам дека ти треба лична карта и извод од книга на родени и потврда од МВР дека моментално не си гонета за некое дело.
  Така беше пред 10 години, сега дали е нешто сменето не знам.
  Не е некоја голема процедура, откако ќе ти ги земат документите, релативно брзо оди постапката.
  Со промената на името добиваш решение за промена, и со истите документи истиот ден се сликаш за нова лична карта.

  Сведителства, и останати документи не менуваш, само секаде каде што ги приложуваш, ќе си приложуваш и решение за промена, иако скоро никаде не го бараат, чисто за да не дојде до забуна.
   
  На Daphney му/ѝ се допаѓа ова.
 15. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  455
  Пол:
  Женски
  ne go imam smenato i ne bi go smenala
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Се случува луѓето да менуваат презиме или име, посебно кога имало некоја грешка при запишувањето. Имало случаи некое лице да било погрешно запишано во матичната евиденција, па после се врши промена. Знам таков конкретен случај. Процедурата е иста. Во законот стои “промена на лично име”, а тука спаѓа и промена на име, и промена на презиме.
   
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.618
  Допаѓања:
  31.708
  Пол:
  Женски
  Името не си го сакам, ама не би го сменила од почит спрема баба ми. А презимето ќе си го сменам. Во процедура сум. Лошо е што после тоа треба цела документација да се менува.
   
 18. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Моето на многумина им се допаѓа, ми велеле ќерки дека ќе крстат по мене :rofl:, ама јас не го сакам баш.
  Имам план да го сменам надвор од Македонија.
   
 19. Marijana93

  Marijana93 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  6.564
  Не би го сменила името. Многу си го сакам :)
   
 20. Juliann

  Juliann Нов член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2023
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали некој од вас има искуство со додавање на презиме од сопруг од странство кое ја содржи буквата "W"?
  Поднесено е пријавено и кај нас во матична книга на венчани. Тоа е завршено со кириличната форма и превод како Вв. (така ми ја бараа од мвр и матична)
  Прашањето ми е за во МВР. Ме известија дека во полето за латинична форма, не може да стои оригиналната изворна форма на презимето, него од преводот се пренесува пак на латинично писмо според кирилицата односно Vv.

  Во овој случај добивам друго презиме во графата за интернационална употреба. Што во земјата каде треба да поднесам понатаму документи ми тврдат дека е апсолутна глупост да не може да се впише буква W во интернационалната графа која треба да ја водат по ICAO 9303. Со цел да се избегне двојна форма на исто презиме.

  Thanks