1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на лично име

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ditrih, 30 јануари 2014.

  1. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    Дали некој од вас го има менето личното име ? Може ли да ми кажете колку трае и колку чини процедурата ? Дали знаете дали треба да се променат свидетелствата и дипломата од средно ? Однапред ви благодарам :*
     
  2. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    За да се промени личното име односно само името или презимето, потребно е граѓанинот да поднесе барање до подрачната единица на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, според неговото место на живеење. Покрај барањето потребно е да приложи и: извод од матичната книга на родените, уверение дека против него не се води кривична постапка за кривично дело кое се гони по службена должност и документ за идентификација.

    Еве линк од барањето кое се пополнува
    http://www.mvr.gov.mk/Uploads/PRAVILNIK ... %20IME.pdf
    И линк од страната на Владата,каде може да прашаш поконкретно.
    http://www.uslugi.gov.mk/Prasanja.aspx? ... f05012ac89
    Се надевам некако помогнав :)
     
    На Bitter-Sweet и ditrih им се допаѓа ова.
  3. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Јас имам другарка (односно познаничка) што променувала и знам дека имаше некои проблеми со упишување на факс заради претходните документации ама после мислам дека извади потврда (или што и да беше) дека го сменала името и ваљда имаше уверение (или некој си друг документ) кое и било претходното име баш ради тие формалности и се среди работата :)
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Брат ми го има променето презимето.По негова волја кога стана полнолетен го зема фамилијарното презиме.Треба да ја промениш целата документација.Не се сеќавам добро,но мислам дека не плати повеќе од 3000 ден.Му издадоа и некакво решение за промена на презимето,па кога требаше да патува во странство истото го бараа во потребната документација преведено на англиски.Пожелно е да се обратиш во МВР и да се информираш затоа што не е едноставно.
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sweetgeisha

    sweetgeisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки, имам едно прашање (гледам се зборува за менување на име/презиме секако :) ) следната година се мажам само сакам да знам (за да си почнам процедура ако треба), вака - на пр.
    Моето име е Ена Андонова и кога ќе се мажам сакам да го додадам презимето на маж ми Игнатов, но од почит кон дедо ми сакам и да го земам и неговото име како презиме т.е. да го сменам постоечкото Андонова( дедо ми се вика Вито) па да бидам Ена Вито Игнатов како конечен продукт :D Па сакам да прашам ако некој знае да не почнувам постапка сега за менување презиме дали е можно кога ќе се мажам да го сменам наеднаш, дали тогаш само треба да му кажам на матичарот да ме пишат така, па после ќе си мењам документи секако..или не е така баш :^) Дали знае некој повеќе околу тоа???
     
  6. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Јас имам МЕГА глупо име, ама против менување на лично име сум. Сум се викала Трпана до вчера, и сега сум Стојна (без навреда ако некоја се вика вака, пример давам само). И доаѓа некој: "Кај си бе Трпана", и ти: "Немој ти мене Трпана, Стојна сум сега". How about no? А инаку за презиме менување немам ништо против. Познавам дечко чиј татко ја оставил мајка му само што се родил, и му го носеше презимето, иако никогаш не го видел. Па разбрав дека само што наполнил 18 си го земал на мајка му презимето.
     
    На MilaP и Ekstaza им се допаѓа ова.
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.594
    Не можеш така, законот нема опција за ново име при брак.
    Започни ја процедурата сега, па после кога ке менуваш пасош и лк, се да смениш наеднаш.
     
    На sweetgeisha му/ѝ се допаѓа ова.
  8. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Јас не го менувам убаво е моето :D:D
     
  9. Daphney

    Daphney Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Колку време трае и одзема целата процедура?
     
  10. Daphney

    Daphney Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Нема ли некој овде што го промени името?
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    За ништо на свет не би си го променила личното име,име кое ми е дадено при раѓање,име со кое сум крстена во Црква,име на кое ми се обраќале сите долги години,и да ми текне некој каприц ,абе не јас не си го сакам имево ќе го сменам8-| мислам,глупаво ми е ептен,ама секој има право на свој избор :wasntme:
     
    На Евроазија, 2212, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.594
    Абе да си Лимонка ХаџиПрдлова, ќе мењаш и тоа се експресот ќе одиш :)
     
    На Dust, Ekstaza, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Daphney

    Daphney Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    А вие да не се правите многу паметни, ако некој има искуство нека го сподели. Од безброј причини може да се јави желба за промена на име. Моето е македонско и затоа не го сакам.
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.053
    Процедурата трае најмногу 2 месеци, ако си од Скопје појди во Македонска, мислам дека ти треба лична карта и извод од книга на родени и потврда од МВР дека моментално не си гонета за некое дело.
    Така беше пред 10 години, сега дали е нешто сменето не знам.
    Не е некоја голема процедура, откако ќе ти ги земат документите, релативно брзо оди постапката.
    Со промената на името добиваш решение за промена, и со истите документи истиот ден се сликаш за нова лична карта.

    Сведителства, и останати документи не менуваш, само секаде каде што ги приложуваш, ќе си приложуваш и решение за промена, иако скоро никаде не го бараат, чисто за да не дојде до забуна.
     
    На Daphney му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    ne go imam smenato i ne bi go smenala
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Се случува луѓето да менуваат презиме или име, посебно кога имало некоја грешка при запишувањето. Имало случаи некое лице да било погрешно запишано во матичната евиденција, па после се врши промена. Знам таков конкретен случај. Процедурата е иста. Во законот стои “промена на лично име”, а тука спаѓа и промена на име, и промена на презиме.
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Името не си го сакам, ама не би го сменила од почит спрема баба ми. А презимето ќе си го сменам. Во процедура сум. Лошо е што после тоа треба цела документација да се менува.
     
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Моето на многумина им се допаѓа, ми велеле ќерки дека ќе крстат по мене :rofl:, ама јас не го сакам баш.
    Имам план да го сменам надвор од Македонија.
     
  19. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Не би го сменила името. Многу си го сакам :)
     
  20. Juliann

    Juliann Нов член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас има искуство со додавање на презиме од сопруг од странство кое ја содржи буквата "W"?
    Поднесено е пријавено и кај нас во матична книга на венчани. Тоа е завршено со кириличната форма и превод како Вв. (така ми ја бараа од мвр и матична)
    Прашањето ми е за во МВР. Ме известија дека во полето за латинична форма, не може да стои оригиналната изворна форма на презимето, него од преводот се пренесува пак на латинично писмо според кирилицата односно Vv.

    Во овој случај добивам друго презиме во графата за интернационална употреба. Што во земјата каде треба да поднесам понатаму документи ми тврдат дека е апсолутна глупост да не може да се впише буква W во интернационалната графа која треба да ја водат по ICAO 9303. Со цел да се избегне двојна форма на исто презиме.

    Thanks