1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на работното време за празниците во city mall-ПЕТИЦИЈА!!!

Дискусија во 'На работното место' започната од majavel1, 15 декември 2016.

 1. majavel1

  majavel1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2011
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  На КикиМаус, cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 2. KalinaM

  KalinaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  Eve i moj potpis! Iako ne veruvam deka nesto ke se promeni. Skoro site makedonski privatni firmi rabotat vikendi i praznici vo dve duri i tri smeni( non-stop).Organizacijata na t.n menageri e = na nula,a HR ne postoi!
  Pozdrav
   
  На majavel1 и baba Rada им се допаѓа ова.
 3. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.936
  Допаѓања:
  13.985
  Пол:
  Женски
  Peticije24.net.png

  Ja нема петицијата
   
 4. KalinaM

  KalinaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  Otstraneta e!!! Ha,ha, pa fala bogu.G o nema"reason"
   
 5. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.171
  Допаѓања:
  150.538
  Пол:
  Женски
  Па пишува дека е тргната од авторот. Не мора да има причина..
  This petition has been removed by the author.
   
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Штета што ја снема петицијата, иначе баш сум сигурен дека менаџментот на Сити Мол ќе ја испочитуваше он-лајн анкетава. #народотќеодлучи :D
   
  На mssuniquee, cresa-jagoda, Victorian и 11 други им се допаѓа ова.
 7. KalinaM

  KalinaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  Narodot veke odamna si odlucil,,,od nemaj-kade!!!.A, sega opravanje krivi-drini e poveke od nevozmozno!
  steta!
   
 8. majavel1

  majavel1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2011
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  Не се ни сомневам зошто е отстранета. Јас како вработена во еден од дуќаните добив опомена дека има опција да бидам избркана ако се потпишам и споделувам на социјалните мрежи, ете ја нашата чудесна земја да си пукне човек :swear:
   
  На SAMIRA, cresa-jagoda и Lotus-14 им се допаѓа ова.
 9. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.680
  Допаѓања:
  51.759
  Ја видов петицијата пред да биде избришана и огромна поддршка од мене. Всушност многу често имам зборувано на таа тема и навистина не знам како луѓето издржуваат. Само една замерка имав, затоа што беа побарани слободни денови за два или три празника ако добро се сеќавам, јас мислам дека треба да ги побарате сите државни празници како што следуваат и за сите луѓе во земјава. Бидете обединети и ќе постигнете многу, само напред!
   
  На SAMIRA, 1209, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.129
  Работам празнично секој ден до крајов на годинава, секој ден по 10 часа, еднаш неделно по 12 и еднаш 8 часа.
  И плус 2 саати пат натака - навака.
  Инаку требаше секој ден да работиме по 12 часа, ама шефицава барем до толку се избори за нас.

  Тука веќе не се работи за обединување на работниците, туку за непочитување на законите, и болењето на к*рот на Владата за работниците.

  Како може само со праќање на порака до УЈП да ги известиш дека утре ќе работиш, или дека го продолжуваш работното време?
  Како може да работиш за државни празници?
  Како може работниците да работат прекувремено, а на саатницата да се пишуваат нормални саати?
  И како тоа се ,, нема ,, увид дека се плаќа на рака? Од каде дошле тие пари, каде одат?

  Битно странски инвестиции, втора економија у свет, хаос, пи*ке, лудило...
  Уште малку и мрежи да ставаат околу зградиве за да не се убиеме...
   
  На Pinky97, sparklie, 1209 и 12 други им се допаѓа ова.
 11. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.822
  Пол:
  Женски
  Искрено претеруваат. Валjда не им одговара на главните петициjaва. Имам другарка коja работи таму. Душа и вадат. Плус да не спомнуваме к-15 кои треба да го вракаат. Да работиш 15-тина дена без слободен ден ми е нон сенсе.
  Знам дека и Рамстор и Веро работат со слично работно време. Во оваа држаеа се е можно.
   
  Последна измена: 16 декември 2016
  На cresa-jagoda, Victorian, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. majavel1

  majavel1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2011
  Пораки:
  588
  Допаѓања:
  1.501
  Пол:
  Женски
  Кај нас се функционира под закани и уцени, штом нас вработените ни се заканија и оној кој ја избришал петицијата бил приморан. Разочарувачки е фактот што несмееш да си го кажеш мислењето,а камо ли да се бориш за своите права...
   
  На SAMIRA, cresa-jagoda, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.891
  Профитот ги тера да заборават дека и вработените се луѓе, а не машини.
  Од страна на купувачите, нормално дека нам ни е супер кога и за време на празниците, т.е секогаш е отворено, ама од позиција на вработените, тоа навистина е претеризам. Ни нам, ниту пак на работодавачите, верувам дека нема да ни падне круната, ако за време на празници, actually да се празнува. Нема светот да застане, нема купувањето да изостане следниот ден :nod: Кој решил да купува, ќе иде следна прилика, as simple as that :)
  :d::drunk:
   
  На Annath, theowndemon, SAMIRA и 6 други им се допаѓа ова.
 14. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.121
  Допаѓања:
  37.529
  Пол:
  Женски
  Мене пак кај овој вид трговски центри баш тоа ми се допаѓа што се отворени за празници и недели кога остатокот од народот е слободен од работни активности да прошета и да испазари тоа што му треба. Многу полезетски ке прошетам кога сум цел ден дома во недела отколку во работен ден коа трчам што побрзо да се приберам и да се одморам после напорниот ден. Од друга страна кога станува збор за работа во празнични денови едино би рекла дека како во сите нормални установи е потребно да биде исплатена поинаква празнична дневница на работникот. Чунки и болниците работат и за празник и за делник па ете никој не се буни. Али како и сите проблеми во врска со работните односи во државава чисто сумљам дека некоја петиција ќе смени нешто, кога сите знаеме работавците блиски на влијателни луѓе (читај власт и политичари) не ги боли уво нит за закон нит за основно човеково право и достоинство.
   
  На Dust, Rebecca_R, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
 15. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Проблемот не е у работата за празници, проблемот е што не се почитува Законот за работни односи, кој јасно вели дека празнична работа и работа у неработен ден се плаќа 50% поише, како и дека не смее да се работи поише од 40 часа неделно.

  А прекувремената работа (најмногу плус 8 часа неделно), исто така треба дополнително да се плати.
   
  На Annath, theowndemon, SAMIRA и 15 други им се допаѓа ова.
 16. KalinaM

  KalinaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
   
 17. KalinaM

  KalinaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  10
  UJP, OPSTINA,,, toa e samo na list,sto ke mu se udri pecat za zaverka deka: "Firmata poradi zgolemen obem na rabota ke raboti vo "sabota", "nedela" ili "praznik" a, gazdata si trie race na prometot sto so maka,pot i bel den neviden, e sozdaden od strana na nemokniot rabotnik.
  Pa,, ej Vie od inspektorat ako voopsto nesto rabotite neli gleate deka toa e "foll" na kompanijata!!! .Kaj ste da proverite deka navistina zakonski im se plaka na rabotniciteee ili im se davaat slobodni denovi!!! Ve nemaa,bidejki ste site korumpirani.
  Ednostavno e : zakonot da se stavi vo vistinska funkcija i da vazi za site!
   
 18. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.129

  А вработените во услужната дејност кога ќе го добијат својот слободен ден, па и они на раат и лезетски барем да одморат душа по дома, а камо ли да шетаат по продавници?!

  Така е, НИКОГАШ!

  Никој нема да умре ако наместо денес, утре купи лампиони, шолја за кафе, или чаршав...
  За разлика од тоа, ќе умре ако нема достапно лекар, пожарна или пак аптека.
  Да не речам дека е глупо споредувањето на овие две категории, ама така е.
  Ти колку сакаш плати ми, ако јас немам слободно време да ги потрошам тие пари.

  Лекот е законско работно време т.е. забрането работење повеќе од 8 часа дневно, и 6 дена неделно за поединец.
  Па газдата нека си вработи и работници како испомош во меѓу смени, за време на шпиц сезона.
  И затворање на продавници у 9.
  Кој купил, купил - кој не ќе купи утре.
  Празници неработни за сите, освен за полиција, пожарна, лекари, аптеки и сл.,со двојна дневница.

  Ресторани и кафичи ако сакаат нека работат, ама исто со двојна дневница, и плус да си работат работници кои не си ја исполниле нормата за неделата или пак сами се пријавиле, а не некој кој секој ден бил на работа.

  Па ете, и газдите нека си работат тие денови. Ем нема дневница да исплатат, ем промет ќе земат.
   
  На theowndemon, Sanjichka007, christinnn и 8 други им се допаѓа ова.
 19. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.180
  Допаѓања:
  85.973
  Пол:
  Женски
  Нема почитување,што ви паѓа на памет.И не се само вработените во Сити мол,што станува со маркетите,пекарите,бензинските пумпи...
  Илјадници луѓе немаат живот,туку се робови на работата...(и јас сум една од нив,за жал,со 48 саати неделно,се разбира неплатени)
  Се сеќавам на времето кога во петок се купуваше леб да се помине викендот.Буквално саботите и неделите никој не работеше,а не па за државни празници.Тогаш верските не се почитуваа.Па и тогаш народот живееше,не знам што е оваа лакомост на луѓето и за празник да се шопингува.
  Штета не ја потпишав петицијава иако се сомневам дека нешто ќе сум сменела.
   
  На SAMIRA, Sanjichka007, christinnn и 5 други им се допаѓа ова.
 20. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  70.735
  Мене ме чуди искрено која будала баш на први јануари,божик, велигден и сл, би отишол да пазари по бутици. Ај за маркет од потреба некако разбирам, на секој му се случило. Ама и тоа не е во ред кон работниците што работат таму.
  А и за кафичиве, никој нема да умре ако не истера шема во кафич за празник
   
  На Dust, Sanjichka007, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.