Промена на столицата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 13 февруари 2012.

 1. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Веќе неколку дена по ред син ми постојано кака. Најмалку 2 пати во денот ќе се искака. Си јаде нормално како и претходно.
  Порано се празнеше во просек еднаш во два дена.

  Дали можеби причината за променетата столица е Ферум лекот?
  Да напоменам дека и бојата е изменета (мислам сепак дека тоа е од Ферум лекот).


  Колку често би требало да какаат бебињата? :?:
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.256
  2 пати мислам дека е во ред. Не е во ред ако е 4-5-6 пати и е течна столицата, значи има пролив и не му одговара лекот. Моето кога беше бебе така ми направи од Амоксиклав сируп и веднаш го прекинав во консултација со педијатар. Од ферум лекот најверојатно му е забрзан метаболизмот и столицата му е со многу темна боја, што е ок, а можеби и не му одговара лекот.
  Ако те толку мачи сугестија направи му копро испитувања, ама мислам дека нема потреба, подобро консултирај се со педијатар. Тие најубаво ги знаат реакциите кај бебињата од сирупи -лекови.
   
 3. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  171
  Блонд и јас на трајче кога му давав мукоплант ширупче какаше по три пати на ден,кога го прекинав му се стабилизира и столицата е сега пак ни е премногу тврда пак не знам од што,и јаболко давав и слива не знам што да дадам да му омекне а го хранам со тоа што го хранев до сега
   
 4. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  158
  Мојата кака 2 до 3 пати дневно, кога вади запче се случува и 4 пати, ама не е течна. Сега пак овие два дена и како брбувчиња кака и по малку.Така два пати а еднаш во денот пообилно и потечно (ама не како проливче).Сега мене ме бунат брбувчињава. Дали се од храната ?
   
 5. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.640
  ^

  Сигурно и` се од храната, најверојатно не внела доволно течности, па столицата и` е посува :) Пробај со повеќе вода и јогурт измеѓу оброците.
   
 6. mama.23

  mama.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  19
  мамички моето бебе е 4 месеци и сега поцнавме со дохрана со сок и каша од јаболко но забележав дека столицата му е потврда и зелена дали може да е сокчето и кашичката има ли некој вакво искуство.
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Јас мислам дека од јаболкото би требало да омекне столицата. А за променетата боја, можеби е измрзнато малку или пак е од јаболката. Понатаму ќе забележиш, кога ќе даваш само морковче, каката ќе е портокалова :D
   
 8. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  mama 23 мене 2 деца ми беа со дохрана и со секоја нова храна што ке им ја внесев тие имаа потврда столица без разлика што ке им дадев неколку дена и ке се нормализира е сега зеленкаста боја незнам од што би било зелено незнам а нормално е да има промена и во бојата зависно од тоа што јадело.
   
 9. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  407
  мамички, моето бебе од време на време има зелени какушки. претпоставувам дека тоа е кога ќе поднаситне малку, ќе почне да кива и слично. дали треба да се засеќирам? не прима никакви лекови, за да има промена на бојата
   
 10. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  ако му даваш адаптирано млеко од тоа е од железото. на син ми многу често му е на зеленкаста а сум цело време со вештачко.патронажната ко дојде ко ја прашав таа така ми рече е сега незнам како зелена кај моето синче е како зеленкасти линии.
   
 11. Tami13

  Tami13 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2013
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  8
  Мајки,моето бебе има 6 недели,а веќе околу 2-3 недели кака еднаш на 2 дена и кога ќе се покака тотално цела се шлака,и на мешето и на грбот,а и бодито или што и да носи го кака од толку многу што искакала. Педијатарот вели дека тоа е нормално ама мене ми е некако шубе да кака така. Имала некоја сличен проблем?
   
 12. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  моето бебче е само 10 дена,,,,кака на секое менување пелена,,има барем по малку...сега му е зелена боја како спанак,,а исто и со жолто мешано,,дали е нормално?..и му е по течна столицата...течно како повратено да опишам...далие во ред?
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Девоjки, малиот вчераж6 пати се искака, што мислам дека е многу за еден ден...до кога е нормално тоа прочистуване на цревца?
   
 14. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.756
  Сноу колку му воља нека кака. На почесто јади, почесто че кака, сепак мало меше имаат. И не се водете по глупави бројки и статистика вака треба онолку треба. Да е во граница на нормала, секако според вашето бебе оти секое е различно.
  Честитки и нека си прави принцот како му воља, само нека е здрав и жив.
   
  На JuLleE и Snow-Queen им се допаѓа ова.
 15. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  На нас сеуште секоја пелена ни е какана, така да Сноу не се плаши. Туку еве неколку дена, некогаш столицата ни е чисто жолта, а некогаш ни е помешана со зелена столица. Знае ли некоја мамичка зошто би било тоа, за 5-6 дена сме на педијатар ќе прашам и таму, ама мене ми е страв да не ми е гладно детето. :( . Инаку се будиме на 2-3 саати за цицање, повесели сме (не сме толку намуртени како првите денови :lol: ), ама пусти страв. :x
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Нема правила во какањето, до 7-8м мојата какаше на секое јадење и тоа чекаше да ја променам , да почне да јаде и да се искака на раат.
   
 17. Mala-volsebnicka

  Mala-volsebnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  33
  Кај бебиња кои се само на млеко по правило треба да е златна,односно жолто-зелена.
  Наводно тие кои цицаат повеќе какаат,а тие на АД помалку па некои имаат проблем со запек.
  Ние 1 до 2 пати во ден регулар, а до сега скоро 5 месеци, само на 3 пати по 1 ден не бил какан па надокнадувал
   
 18. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488

  Ние сме на АД и еве мака мачиме неколку дена со запек ...има 3 недели точно и и давам чај(бекутан од анасон) заради грчевите и демек за да и подомекни столицата..ама џабе се..исто така заприметувам и дека столицата и оди накај зеленкасто...совет?
   
 19. Mala-volsebnicka

  Mala-volsebnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  33
  Хм незнам совет пробај повеќе вода и чај да пие .Мора вода да пие,а зелена столица не секогаш означува глад.Истото после 40мин -1 саат обавезно вода.Колку месеци сте и по колку дневно течност пие?
  Јас сеуште водам дневник,ем што за заборавам ем ради тоа како се движи пиењето.Пишувам кога млеко,колку мл чај,колку вода.Така се има евиденција дали е доволно одприлика, па ќе знаеш дали столицата е зелена од глад
   
 20. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.488

  3недели сме а пие по отприлика 100 мл а може и повеќе чај во текот на цел ден..а млеко пија по 100мл на 3 саати.. :?: