1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на столицата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 13 февруари 2012.

  1. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Веќе неколку дена по ред син ми постојано кака. Најмалку 2 пати во денот ќе се искака. Си јаде нормално како и претходно.
    Порано се празнеше во просек еднаш во два дена.

    Дали можеби причината за променетата столица е Ферум лекот?
    Да напоменам дека и бојата е изменета (мислам сепак дека тоа е од Ферум лекот).


    Колку често би требало да какаат бебињата? :?:
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    2 пати мислам дека е во ред. Не е во ред ако е 4-5-6 пати и е течна столицата, значи има пролив и не му одговара лекот. Моето кога беше бебе така ми направи од Амоксиклав сируп и веднаш го прекинав во консултација со педијатар. Од ферум лекот најверојатно му е забрзан метаболизмот и столицата му е со многу темна боја, што е ок, а можеби и не му одговара лекот.
    Ако те толку мачи сугестија направи му копро испитувања, ама мислам дека нема потреба, подобро консултирај се со педијатар. Тие најубаво ги знаат реакциите кај бебињата од сирупи -лекови.
     
  3. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Блонд и јас на трајче кога му давав мукоплант ширупче какаше по три пати на ден,кога го прекинав му се стабилизира и столицата е сега пак ни е премногу тврда пак не знам од што,и јаболко давав и слива не знам што да дадам да му омекне а го хранам со тоа што го хранев до сега
     
  4. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Мојата кака 2 до 3 пати дневно, кога вади запче се случува и 4 пати, ама не е течна. Сега пак овие два дена и како брбувчиња кака и по малку.Така два пати а еднаш во денот пообилно и потечно (ама не како проливче).Сега мене ме бунат брбувчињава. Дали се од храната ?
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^

    Сигурно и` се од храната, најверојатно не внела доволно течности, па столицата и` е посува :) Пробај со повеќе вода и јогурт измеѓу оброците.
     
  6. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    мамички моето бебе е 4 месеци и сега поцнавме со дохрана со сок и каша од јаболко но забележав дека столицата му е потврда и зелена дали може да е сокчето и кашичката има ли некој вакво искуство.
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас мислам дека од јаболкото би требало да омекне столицата. А за променетата боја, можеби е измрзнато малку или пак е од јаболката. Понатаму ќе забележиш, кога ќе даваш само морковче, каката ќе е портокалова :D
     
  8. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    mama 23 мене 2 деца ми беа со дохрана и со секоја нова храна што ке им ја внесев тие имаа потврда столица без разлика што ке им дадев неколку дена и ке се нормализира е сега зеленкаста боја незнам од што би било зелено незнам а нормално е да има промена и во бојата зависно од тоа што јадело.
     
  9. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    мамички, моето бебе од време на време има зелени какушки. претпоставувам дека тоа е кога ќе поднаситне малку, ќе почне да кива и слично. дали треба да се засеќирам? не прима никакви лекови, за да има промена на бојата
     
  10. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ако му даваш адаптирано млеко од тоа е од железото. на син ми многу често му е на зеленкаста а сум цело време со вештачко.патронажната ко дојде ко ја прашав таа така ми рече е сега незнам како зелена кај моето синче е како зеленкасти линии.
     
  11. Tami13

    Tami13 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    31
    Мајки,моето бебе има 6 недели,а веќе околу 2-3 недели кака еднаш на 2 дена и кога ќе се покака тотално цела се шлака,и на мешето и на грбот,а и бодито или што и да носи го кака од толку многу што искакала. Педијатарот вели дека тоа е нормално ама мене ми е некако шубе да кака така. Имала некоја сличен проблем?
     
  12. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    моето бебче е само 10 дена,,,,кака на секое менување пелена,,има барем по малку...сега му е зелена боја како спанак,,а исто и со жолто мешано,,дали е нормално?..и му е по течна столицата...течно како повратено да опишам...далие во ред?
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Девоjки, малиот вчераж6 пати се искака, што мислам дека е многу за еден ден...до кога е нормално тоа прочистуване на цревца?
     
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Сноу колку му воља нека кака. На почесто јади, почесто че кака, сепак мало меше имаат. И не се водете по глупави бројки и статистика вака треба онолку треба. Да е во граница на нормала, секако според вашето бебе оти секое е различно.
    Честитки и нека си прави принцот како му воља, само нека е здрав и жив.
     
    На JuLleE и Snow-Queen им се допаѓа ова.
  15. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    На нас сеуште секоја пелена ни е какана, така да Сноу не се плаши. Туку еве неколку дена, некогаш столицата ни е чисто жолта, а некогаш ни е помешана со зелена столица. Знае ли некоја мамичка зошто би било тоа, за 5-6 дена сме на педијатар ќе прашам и таму, ама мене ми е страв да не ми е гладно детето. :( . Инаку се будиме на 2-3 саати за цицање, повесели сме (не сме толку намуртени како првите денови :lol: ), ама пусти страв. :x
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Нема правила во какањето, до 7-8м мојата какаше на секое јадење и тоа чекаше да ја променам , да почне да јаде и да се искака на раат.
     
  17. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Кај бебиња кои се само на млеко по правило треба да е златна,односно жолто-зелена.
    Наводно тие кои цицаат повеќе какаат,а тие на АД помалку па некои имаат проблем со запек.
    Ние 1 до 2 пати во ден регулар, а до сега скоро 5 месеци, само на 3 пати по 1 ден не бил какан па надокнадувал
     
  18. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    Ние сме на АД и еве мака мачиме неколку дена со запек ...има 3 недели точно и и давам чај(бекутан од анасон) заради грчевите и демек за да и подомекни столицата..ама џабе се..исто така заприметувам и дека столицата и оди накај зеленкасто...совет?
     
  19. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Хм незнам совет пробај повеќе вода и чај да пие .Мора вода да пие,а зелена столица не секогаш означува глад.Истото после 40мин -1 саат обавезно вода.Колку месеци сте и по колку дневно течност пие?
    Јас сеуште водам дневник,ем што за заборавам ем ради тоа како се движи пиењето.Пишувам кога млеко,колку мл чај,колку вода.Така се има евиденција дали е доволно одприлика, па ќе знаеш дали столицата е зелена од глад
     
  20. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490

    3недели сме а пие по отприлика 100 мл а може и повеќе чај во текот на цел ден..а млеко пија по 100мл на 3 саати.. :?: