1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на столицата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 13 февруари 2012.

  1. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Фала ти многу! Ќе го земам веднаш.
     
  2. stefani.i.t

    stefani.i.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo mamicki imam edno prasanje do vas..Imam bebe 8 meseci..Ja hranam so aptamil uste od 40 dena zatoa sto jas odma go izgubiv mlekoto,pritoa sekako pocnavme I so sekakvi kasicki od oblasta sto smee spored vozrasta,Kako I izlegoa prvite zabcinja stolicata I se promeni na mn loso,ima premnogu tvrda stolica I pomagam nezno so toplomer ponekogas,I davam slivi I se od ovosje sto e korisno za Toa I nikako da se popravi,dali mozete nekoj sovet da mi dadete nesto sto vi pomognalo?
     
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @stefani.i.t немој со топломер никако, прво може да повредиш нешто, а второ полошо правиш се учат цревата на таков начин на олеснување и стануваат мрзливи. Во краен случај има глицерински мини клизми за бебе, наменети за тоа, а не топломерот. Набљудувај која храна и предизвикува тврда столица, намали банана, ориз, компир и слично, давај компот од слива, давај круша, просо, домашна супа прави, а можеш и за пробиотик да се консултираш со педијатар.
     
  4. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Ние имавме запек цели 6 месеци секој божји ден,и немав друго чаре послушав патронажна го какав со топломер инаку кај ќе ни беше крајот ништо не помагаше.

    Е сега ниту мрзливи црева доби ниту повреда,од кога почна да биде активен и да го дохранувам си кака сам и по 3-4 пати на ден.

    Бојата е различна секогаш може и во денот три бои да смени и тоа е од самата храна,а не дека е настинат или гладен.
    Зелена кака имавме цели 2 месеци секој ден,па ваљда не бил гладен и настинат 2 месеци.

    Ете тоа е моето макотрпно искуство во врска со ова.
     
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Мајки веќе 5 дена беба е со течна столица. Кака од 3-5 пату на ден, течно, не прозирно, туку кашесто. Пробиотик давам, ама не гледам промена. Инаку е во добра општа состојба, весела е, јаде како и секогаш со плачење, млеко и чајче пие, си игра, ама столицата е непроменета. Ножињата не и се ладни, настината не е :^) Стварно не знам што е. А пролив како се распознава?
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    да не си сменила нешто во исхрана?
    нешто ново даде?
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Заби. Се лачи повеќе плунка и столицата е потечна. Така беше кај големиот, секој заб со течна столица и црвено газе го вадеше.
    А пролив е ако има повеќе течни столици во краток временски период, поточно во рок од еден час ако се искака течно повеќе пати.
     
  8. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Еве веќе цела недела се стори. Нормално ли е толку долго од заби да трае?:worried: Давам провен, но исто е. Во ден има 4-5 столици, претежно течни. А, да пред некој ден и газето и беше црвено, го средивме.
    @joy1 Некој ден пред да почне ова, дадов боровинки. Друго нема ништо претходниот. Сега воведувам и нови.
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Кај моево траеше додека да излезат забите. Ќе излезеа, се нормализираше, па пак почнуваше. После година беше, кога почна да вади четворки, па за тројките и за петките нешто помалку.
     
  10. Klarisaa

    Klarisaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Колку столици на ден се нормални кај бебе 2 ипол месеци?
    Вчера вечер ми се искака 3 пати во текот на ноќта после секое цицање малце потечни и денеска до сега 2 пати ама нормални ...давам Биогаја пробиотик ,само на доење е.
    Докторката ми вика дека е нормално.
    Исто така и многу се лигави овој период.
     
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Индивидуално е како и кај возрасните. Не секое бебе кака исто. Зависи и од метаболизмот како ја вари храната. Има бебиња буквално после секој подој какаат, некој само 2-3 пати, а има и по неколку дена да не какаат. Ако бебе е весело, јаде, полни пелени и нема тврдо стомаче нема место на паника. Ете и педијатарот ви кажал дека е се во ред.
    Во однос на лигавењето исто така е индивидуално. Еве го моето е 7мес и заби извади и не се лигави. Внук ми е скоро 2г и како река му течат лиги ден денес. Плунката е сосема нормален процес кај бебе/дете зависно кај некој повеќе кај некој помалце. Процесот ви започнува сега,па ќе става раце во уста, па играчки. Во текот на вадење заби самата плунка ја ублажува болката и ги навлажнува непцата. Доколку е поголемо количество на плунка да не те плаши моментот доколку кашла и почне и носе да хрчи т.е. тече. Но, кога би дошло до тоа сепак би било убаво и да се посоветуваш со педијатар. И да знаеш како се појавува процесот на лигавење доаѓа и до некој вид на црвенило и брумчиња ситни околу устата што е сосема нормално.
     
    На VDT2906, Klarisaa и eli25 им се допаѓа ова.
  12. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Мајки моето бебе е еден месец и веќе 3 дена има течна столица малку зеленкаста измешана со жолта?Треба да одиме на лекар и од што може да е таква ?
     
  13. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Мајки ве молам за помош. Во столицата на синко имаше како конче крваво. Столицата е потемна и некако лошо мириса. Не беше какан од вчера.
    Весел е освен една епизода кај 2 часот на неутешно плачење - бевме излезени и се разбуди на непознато место со многу луѓе па мислев заради тоа се вознемири. Штом стигнавме дома се смири и од тогаш е весел си гуга.
    Ставам слика од столицата во спојлер ве молам поискусните советувајте ме дали е ова нормално (имам читано можи да е капиларче) или да го носам веднаш на доктор. Прв пат ни се случува преплашена сум ;( Скоро 3 и пол месеци сме

    [​IMG]
     
  14. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Јас не сум искусна мама, но сепак сакам да те смирам малку. Столицата е можеби потемна бидејќи бебуш не бил какан подолго, а крвта да е резултат на поголемо напнување за да искака.... јас би следела и не би отишла веднаш на доктор,ако се повтоеи неколку пати ќе реагираш и ќе одиш, но мислам дека се ќе е во ред.
    Доиш или на ад е бебе? Даваш пробиотик? Настинато е бебето периодов?
     
    На Mari-Ja и SophiaBella им се допаѓа ова.
  15. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Само на доење сме, давам биогаја секој ден. Настинато не е, супер му беше столицата. Весел е сега, си гуга, не изгледа како нешто да го мачи.
     
  16. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Nema mesto za panika. Krv vo stolica imam citano od alergii na hrana moze da e, samo ova ne izgleda kako nesto takvo. Mislam deka ne e nisto strashno. Se soglasuvam so igle. Prati situacija i ne se sekiraj.
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Klarisaa

    Klarisaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Дали од лигавење на бебето може да се промени структурата на столицата, односно да има лигав секрет и да е потечна ?
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Може да е потечна ако има поголемо количество плунка, а лигав/слузав секрет ако има шлајм. Од носето се слева и го голта.
     
  19. Klarisaa

    Klarisaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Многу се лигави а во носот нема ништо...а во каката има секрет :(
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ќе ве прашам нешто, ама немојте да се смеете.
    Децава мои исто јадат, се што му давам на едното и на другото, ама на син ми каката му смрди како да цркнала некоја животиња во близина, не ми е јасно дали е во ред тоа на толку мало дете толку да смрди, а се исто јадат, во исто време и количински и се... Нејзината смрди, ама баш со многу послаб интензитет, неговата е да се онесвестиш, значи кога ќе се искака и да е на другион крај од собата во овој крај смрди и се осеќа.