1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на столицата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 13 февруари 2012.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Davaj colactase i probiotik, bi trebalo da se sredi
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Давав пробиотик едно време, исто беше.. пак какаше толку пати :/ а што е colactase?
     
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @mariz и за мојов ми имаа кажано нетолеранција на лактоза и избегнував млечни производи, а млеко воопшто дури бевме на ексклузивно доење. Имаше и крв некогаш, мислам те имам прашувано тогаш. Какаше на секое доење по малку и никогаш жолто-златно, секогаш беше жолто-зелено, а ставаше по кило и пол месечно.
    Colief јас му давав, тоа е исто со colactase, ензим за полесно варење на млекото.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Colactase e za razgraduvanje na laktozata od mlekoto so toa polesno varenje i "opravanje"na problemite so istata. Jas bev prezadovolna. Dodusa gi koristev vo kombinacija so eapumisan za grcevi, no dejstvoto im e toa.
    Probaj mislam deka kje pomogne. Vo eurofarm gi ima i se najevtini od toj tip na kapki
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Фала ви @kristina.k @wannaBeMomma обавезно ке земам, жал ми е на секое само кака...
    Кристина а од мајчиното немаше проблем? Ние пробавме да сме пак само на доење, но преку 15 столици имаше така.. лигаво, течно, потемно (падна и во килажа тие 3 дена)... Дека мајчиното е исто така со лактоза.. а инаку исто минимум напредуваше и со плус Ад, по 600-700гр месечно. Ке ги земам капките, дај боже да и помогнат... Педијатарот не ми рече ништо да давам, си го измачив бебево :(
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @mariz на мајчино беше само ама јас пиев млеко тој период, иако во Плодност не советуваа да не пиеме. А никогаш не сум пиела, ниту сега пијам, ама ете. Кај нас се среди ко почнав со тврда храна, кон 5 и нешто месеци, крвта и слуз што имаше многу се изгубија, ама метаболизмот му остана исто до ден денес, под 4-5 пати во ден нема какано до сега.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Mariz ne e normalno tolku kakanje i takva kaka so opisuvas.Poseti id rug pedijatar.Slusni drugo mislenje.Ne da te plasam,ili probaj so Proven probiotik.Jas i stavam otkako imase mesec ipol.Se stava po edna lazicka vo mlekceto.Na Daria i gi smiruvase i grcevite.Ili Colipref.Isti ko gore spomenatite
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    A kaj kogo ja nosis? Ja bi smenila pedijatar
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Кај Паскалов... и синчето таму го носам и искрено во последно време сум многу разочарана од него, јас ако не прашам нешто.. он ништо не ми кажува. Секоја контрола различен ја гледа и никој не ја следи состојбата, поима немаат што како е..
    @stevemila знам.. синчево какаше многу, ама вака преку 10 пати не, башка златно жолта кака си имаше. Она 3м ке прави, мислев ке смени, ама не.. исто кака по многу пати.. Ке пробам со тие Colatcose или Колиеф, па ке видиме. А размислувам за промена на педијатар, и онака ми е далеку, а не е ништо посебен во последно време.
     
    На stevemila и eli25 им се допаѓа ова.
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Menuvaj go.
     
    На stevemila и mariz им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    @mariz не требало да ја смениш Марина барем овие први месеци. Сум го носела стопати синко и на 2 дена на мерење и освен редовната месечна и брисеви и крвна слика денар не ми зеле. Ако е на одделение др. се симнува доле , само ми кажува од кој до кој период. многу се коректни. Башка ене го кај ти е .
     
    На stevemila и mariz им се допаѓа ова.
  12. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мариз моево до 4 месеци какаше толку многу дури во 3 и 4 месец каката му беше цело време зелена ,и ние сме кај Паскалов и на нас не ни даде ништо рече дека било во ред и не требало никаква лекови ,ама јас искрено неможев веќе ми беше жал за синко многу често какаше и земав пробиотик линекс бејби и за една недела имавме резултати почна да си кака нормално .
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Последните два пати ке заспиевме од чекање, по еден саат чекавме... и ке дојдеше и преглед 5мин, ке искуцаше на компјутерот извештај полн грешки од брзање, некако само колку да не откачи, незнам зашто ете ја фалат, а мене лош впечаток ми остави...
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Моето бебе има таква столица, како слузава, лигава, како зелено-жолта потемна и потечна, со јак мирис како на киселина. Само шо нема толку столици во текот на денот, некогаш само еднаш, некогаш 2-3 пати. Кај нас е уринарна инфекција која никако не можиме да ја решиме :(
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    @mariz Земај брис провери да не е некоја бактерија. Не е нормално толку пати да кака на ден. Мојата еднаш така какаше по 7-8 пати на ден и испадна бактерија.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Не ми текна и на тоа @SophiaBella @iloveyou29 , ке направиме и брис. Каде можам да правам копрокултура, освен Пролече? Или само таму? Инаку од раѓање ваква и е каката, не се смени сега..
     
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Во Ск незнам , јас испитував во Штип на микробиолошки и после пиеше антибиотик и ја излечивме бактеријата.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    На микробиологија
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Мајки, ќерка ми вчера и денес има тврда столица. Ќе какне малку тврдо и толку е, газето и е црвенко. Како да и помогнам? И сварив јаболче, суви сливи и кајсии, ќе и дадам и се надевам ќе се олесни. Инаку вчера и дадов банана и се си мислам од тоа е.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.588
    Пол:
    Женски
    пие ли доволно вода?
    ако ме бива со ништо дај и мало лажиче кокосово масло (растопено) или маслиново