1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на телото низ годините

Дискусија во 'Тело' започната од frosyGrc, 27 јануари 2016.

  1. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Денеска паднавме на тема со колешката за тоа како телото се менува низ годините. Таа има 30 години и тврди дека има исто килограми како и пред 5 години, но не ја собираат фармерките што ги носела пред 3 години најверојатно зошто и се проширила карлицата (нема раѓано деца). Не зборам за промени во пубертетот, ме интересираат после 20тите...дали сте забележале некоја промена? Дали се шират коските? п.с Целулитот не го спомнувајте, он си е задолжителен :)
     
    На Eli23, <3 pleza4e <3, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Конкретно за колешка ти најверојатно нема доволна физичка активност штом тежи исто, а не ја собираат старите фармерки - салото е полесно и зафаќа повеќе простор од мускулот. Не е до годините :)
     
    На Anacid и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Мислам дека телотот со годните се менува( особено кај жени што раѓале). Во прво е Артемиссон, и тоа допринесува да деформација на телото. На пример јас имам приметено кај мене промени во стапалата ( најсериозно), некако ми се прошитени. До пред некоја година носев 38/39, сега 39/40 ме стегаат.
     
  4. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Ќе зборев за салото како причина поради која се зголемува обемот но не и тежината, но гледам погоре веќе истото е искоментирано.
    Конкретно кај мене имам забележано промени после породувањето, претходно бев со ситна градба и имав нормална тежина, сега после породувањето мислам дека сум проширена и покрај тоа што речиси се вратив на истата тежина како пред бременоста но сепак се осеќам многу подебело.
    Исто така се забележуваат и промени во градите, стомакот и истите тие промени се забележуваат и кај жени кои не рагале, односно со самото стареење се разлабавува мускулатурата па делови од телото стануваат помлитави и полабави. Сепак бременоста го забрзува тој процес, така да истите тие промени порано се забележуваат кај жени кои се мајки а покасно кај жени кои не родиле. Не дека не постојат исклучоци ,кои во текот на годините усеваат да одржаваат стегната конструкција, но мислам дека се ретки. Искрено на таквите им се дивам.
    Значи како минуваат годините така ќе се јавуваат и промените на телото, и тоа ќе мораме да го прифатиме за нормална работа но и да се трудиме да го забавуваме процесот на тие промени.
     
    На Eli23, irenna, redmama и 2 други им се допаѓа ова.
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Same here...kako kaj koleskata tvoja...:(
     
  6. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски