1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на телото низ годините

Дискусија во 'Тело' започната од frosyGrc, 27 јануари 2016.

 1. frosyGrc

  frosyGrc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  Денеска паднавме на тема со колешката за тоа како телото се менува низ годините. Таа има 30 години и тврди дека има исто килограми како и пред 5 години, но не ја собираат фармерките што ги носела пред 3 години најверојатно зошто и се проширила карлицата (нема раѓано деца). Не зборам за промени во пубертетот, ме интересираат после 20тите...дали сте забележале некоја промена? Дали се шират коските? п.с Целулитот не го спомнувајте, он си е задолжителен :)
   
  На Eli23, <3 pleza4e <3, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.658
  Конкретно за колешка ти најверојатно нема доволна физичка активност штом тежи исто, а не ја собираат старите фармерки - салото е полесно и зафаќа повеќе простор од мускулот. Не е до годините :)
   
  На Anacid и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Женски
  Мислам дека телотот со годните се менува( особено кај жени што раѓале). Во прво е Артемиссон, и тоа допринесува да деформација на телото. На пример јас имам приметено кај мене промени во стапалата ( најсериозно), некако ми се прошитени. До пред некоја година носев 38/39, сега 39/40 ме стегаат.
   
 4. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.746
  Допаѓања:
  27.084
  Ќе зборев за салото како причина поради која се зголемува обемот но не и тежината, но гледам погоре веќе истото е искоментирано.
  Конкретно кај мене имам забележано промени после породувањето, претходно бев со ситна градба и имав нормална тежина, сега после породувањето мислам дека сум проширена и покрај тоа што речиси се вратив на истата тежина како пред бременоста но сепак се осеќам многу подебело.
  Исто така се забележуваат и промени во градите, стомакот и истите тие промени се забележуваат и кај жени кои не рагале, односно со самото стареење се разлабавува мускулатурата па делови од телото стануваат помлитави и полабави. Сепак бременоста го забрзува тој процес, така да истите тие промени порано се забележуваат кај жени кои се мајки а покасно кај жени кои не родиле. Не дека не постојат исклучоци ,кои во текот на годините усеваат да одржаваат стегната конструкција, но мислам дека се ретки. Искрено на таквите им се дивам.
  Значи како минуваат годините така ќе се јавуваат и промените на телото, и тоа ќе мораме да го прифатиме за нормална работа но и да се трудиме да го забавуваме процесот на тие промени.
   
  На Eli23, irenna, redmama и 2 други им се допаѓа ова.
 5. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  Same here...kako kaj koleskata tvoja...:(
   
 6. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски