1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промена на факултетот

Дискусија во 'Образование' започната од ChocolateCigarettes, 19 ноември 2010.

  1. pasarora

    pasarora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Здраво девојки и јас прв пат ја гледам темава и сакам да прашам во врска со промената на факултетот.Прва година сум и се запишав на правен факултет во Скопје но проблемот е во тоа што нејкам да студирам во Скопје(избрзав со одлуката и се запишав во Скопје но сега се предомислуваам) и сакам да се префрлам во Штип исто на правен.Е сега бидејки веке помина и втор уписен рок а и запишав веке семестар се ми е платено па ме интересира ке може ли втор семестар да запишамво Штип или ке мора да чекам цела година и доколку може има ли некои процедури за испишување од Скопје и се плака ли нешто за да се испишам и да се префрлам во Штип?
     
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ^Е како можи бе девојче прв семестар на еден факултет а 2 семестар на друг?тоа не е возможно, за да се преместиш на друг факултет треба документите да си ги земиш од овај каде што си запишана и да се запишиш на другиот ти требат и дукументи и све да си земиш логично....
     
  3. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Според мене е многу подобро да се промени факултетот уште при првата година доколку увидите дека сте погрешиле. Една година не ви менува ништо.
    Оно по 10 пати се мажат и женат што се вика, вие за еден факултет толку се замарате. :lol:
    Мада, ова може да има и една негативна страна, а тоа се парите!
    Стварно е скапо без оглед на тоа во која квота си и би било стварно жално да се даваат залудно пари.
    Но, подобро така отколку да учите нешто што не ви е по ќејф.
     
  4. doctorgreyxo

    doctorgreyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Јас од медицина сакам на сосема трет.Медицината ја сакам ама немам овде перспектива.2 година сум и сакам да работам и учам во мојот град а не далеку и одвај пари собирам а и плус други трошоци и сум со кофинансирање.Не ме поддржуваат да се откажам.Имам можност во странство да живеам,и заедно со дечкото да си обезбедиме убав живот.Имам и диплома за мед.сестра.Ама не морало доктор.Јас го сакам тоа, но еве имам други шанси за надвор од земјава.Дечко ми не ме притиска за ништо,тој ме поддржува што и да одлучам.Не знам што да правам.Од дома се запнале доктор дечко да си најдиш, глупости.Не ми се верува што сакаат да ми направат со такви муабети.Срамота.
     
  5. Srebrena.1

    Srebrena.1 Нов член

    Се зачлени на:
    22 септември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здр Дечки се отпишав од факултет пред некој ден и сега се предомислив сакам повторно да се запишам на истиот редовен студент бев во државна квота на угд дали некок знае доколку повторно се запишам на истиот дали повторно ке бидам во државна квота
     
  6. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Кога се отпиша? Се зависи дали твоето место е веќе доделено на друг/а. Затоа делувај итно, оди у понеделник, барај го продеканот за настава и објасни дека си направила грешка и сл. Ако не е таму, зборувај со секретарот.