1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Промени на телото на жената по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од papilona, 13 август 2011.

  1. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена веќе 6м и сеуште се потам страшно многу незнам што може да биде а циклус добив сега на 6м.
    Незнам што да испитам и косава ми опадна многу незнам што треба да фали или кој хормон треба да е нормален за да помине ова потењево и косата да се оправи?
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
    На kukla21 и babyane18 им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јад уште не сум добила. Породена пред 6 месеци и некој ден.

    @pile30 не знам и јас без коса сум :(
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    Јас го земав Перусан и шампон и тоа ко регенератор плус што иде , и задоволна сум не само што ми се нормализира косата , оживна и нема опаѓање , е сега дали беше само до него или и самите хормони се нормализираа , престанав со доење пред 3м , имаше уште еден у аптека и тој доста фален , само да се виде дали се ок за користење при доење треба .
     
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас без коса останав, ми се преполови, цели десет месеци интензивно ми пагаше. Малку помогна што ја скратив скоро 15 сантиметри. И со првата и со втората бременост исто. Но не се секирај, еве сега се обновува ко луда, цели прамени ми растат, со антени сум на сите страни.:D
    Инаку добив после десет месеци.
     
    На makedonkamak, babyane18 и kukla21 им се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Косата кај сите паѓа, без исклучок. Тоа се нарекува ефлувиум. Мора да испадне сето она што не испаднало во бременоста, и многу често се случува косата да се проретчи, ама после си надокнадува. Освен тоа, може да се случи виткана коса да се исправи, или права да стане виткана, ништо чудно.
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.715
    Допаѓања:
    122.032
    По совет на @Annath само шишање помогна ...
     
    На fana и kukla21 им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ништо. Ќе се фризирам слњднава недела. Ај што паѓа, него цел стан топки влакна е.
     
    На pile30 и eli25 им се допаѓа ова.
  8. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.278
    Пол:
    Женски
    Јас се шишнав малку ама џабе, сега сфаќам што значи кога викале цели прамени ми паѓаа :o
     
  9. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    И се шишнав и не бива коренот кога се чешлам ми се бројат и тие неколку влакненца што останале.Во бременост влакно не ми падна ама затоа сега ќељава ќе си шетам.Па со Геровитал-ов ми намали но си имам супер коса сега сум ко небањатка(facepalm)

    На свадба сум месецов ни фризурче ни шминка нема да стои потоп се правам страшно се потам...не смрдкам но го некој да ми истурил чаша вода врз глава;( ах жени е тоа ни е :?:
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.715
    Допаѓања:
    122.032
    Убава ти беше косата не ми личеше на до толку :)
     
    На pile30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Мене ме спаси Биоблас шампонот, месец дена не ми паѓа.. како паѓаше леле... Јас среќа ептен густа коса имам и ми остана сепак уште. Сега сум антенички цела, нова коса ми штрчи нагоре :D
     
  12. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Биоблас од каде го зема ? :?:
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Од аптека Betty, а го има и во Жито видов во повеќе врсти, овој е баш за коса што паѓа и за побрзо растење...
     

    Прикачени фајлови:

    На Skorpija25, pile30 и tambelina им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ај ќе земам и ова
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Пробај, мене ептен ми одговара.. посјајна ми е и не ми прави ич првут. А не е прескап, 400мл е 180-200ден.
     
    На pile30, tambelina и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.381
    Пол:
    Женски
    Мислам тука разговаравме за пораснати стапала. Епа мене ми пораснаа за еден број (facepalm) И тоа во втората бременост. Купив пред еден месец и мислев дека е до моделот, ама овие дена што шетам по продавници, веќе почнав да си барам поголеми и точни ми се. Не ми се отечени стапалата, ама во должина отишле напред.
    Инаку, мене и сега ми паѓа косата, ама гледам и нова расте, цела сум со бебешки прамени. После пораѓај, којзнае што ќе биде :|
     
  17. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    Ова за пораснати стапала не сум знаела дека постои, породена сум пред 3 недели отоци немам но летните обувки ми се сите мали не ми се веруваше дека и тоа можело да се деси да порасне стапалото за еден број.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    И мене ми пораснаа но кога ослабев се вратив на старото бројче. . А за коса не можам да се пожалам. Мене не ми паѓаше туку бетер ми се згусти дур доев. Како што велиш куп нови прамени. .
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.381
    Пол:
    Женски
    Не знам што да кажам, со првото ми остана истиот број, не ми отекуваа, единствено ме болеше левото стапало и тоа ми остана и сега, ама имам дискус хернија, па некој нерв поткачува. А сега, не ми се отечени, мислам најнормално како и претходните лета после долго шетање знаат да бидат благо отечени, ама ништо страшно. Денес во неколку продавници пробав 38-ки и такви си купив на крај.
    Сакаш да кажеш пак ти се скратија во должина? Мм ми вика денес ако ми се вратат пак стапалата на стариот број, одиме на трето, да не се за џабе сандалите :!::rofl::rofl::rofl:
     
    На Skorpija25 и Ano им се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.846
    Пол:
    Женски
    Еве ме десет месеци како сум породена, вратена сум на старата килажа и носам се од пред бременост освен чевлите;( . Може не цел број, ама пола сигурно ми е избеган. Само едни чевли кои мислам и пред бременост ми беа покомотни можам да носам. Ова само за штиклите, балетанки неколку пара што извадив ми пасуваат. Мислам дека пеоблемот повеќе е што после повеќе од 1,5 година неносење штикли стапалото ми се врати во нормала. Претходно од високи штикли, шпиц малку ми беше деформирано. Не се откажувам од срарите, а до тогаш ќе си купам нови:rofl:

    А за косата не ми попаѓа, ама сама отидов и ја ишишав. Не дека претхосно ми беше кој знае колку долга:D
     
    На mariz, LiliBoz, Skorpija25 и 2 други им се допаѓа ова.