1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

 1. mace12

  mace12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  каде е дискутирано за хсг т.е за проодност за јајцеводите? :$ дали има некој искуство?
   
 2. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  737
  проодност на јацеводи

  Најверојатно прашуваш за хистеросалпингографија со која се испитува проодност на јајцеводите. Ако го дефинираш подобро прашањето можам да ти одговорам, не знам што поточно те интересира. Иначе е инвазивна метода со која се вбризгува контраст во јајцеводите и се проценува нивната проодност.
   
  На chokova93 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mace12

  mace12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  да за таа метода со која се испитува колку и дали се проодни јајцеводите.за скопје знам каде се испитува но во битола освен во болница на приватно не знам.споделете некое искуство за тие што поминале низ оваа постапка.особено ако се од битола. :$
   
  На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  737
  И јас сум од Битола и колку што знам нема на приватно никаде. Ова не е амбулантска процедура, туку мора да се изведува во добро опремена болничка установа со хоспитализација најмалку од 24 часа. Не знам провери во Плодност кај Таше евентуално ако почнал да ја изведува, бидејќи тој и се занимава со проблеми во зачнувањето.
   
 5. mace12

  mace12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  извини златуско,ама дали ти ја имас правено оваа постапка во болница? или знаеш за некој како поминал низ оваа постапка?
   
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  737
  Не, јас сум студентка на медицински факултет во Скопје ја имам гледано постапката и знам како се изведува. Затоа и ти реков да прецизираш што те интересира, па ако можам да ти помогнам или да ти разјаснам некои работи :) .
   
 7. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  мора да се изведува и во болнца во битола.........и не те задржуваат воопшто одма си одиш дома
   
 8. Zenicka

  Zenicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  ХСГ е метода за испитување на проодноста на јајцеводите. Јас цела година собирав храброст да ја направам, бидејќи слушав разни искуства дека болело, не се издржувало и сл. Ја правев во Систина, а претходно, бидејќи многу се плашев, се напив дијазепам и ставив чепче кетонал против болка.
  Мене искрено ме болеше, но се издржува, со оглед дека јас имам многу низок праг на толеранција на болка. Знам случаи на мои пријателки, пак, што ништо не почувствувале, исто како обичен гинеколошки преглед.
  Во секој случај, не е толку страшно. Само напред и не се секирајте!
   
  На Lavica 344 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  35
  Ме интересираше што е ова HSG и читкав навака натака ... искрено ... јас никогаш не би го направила ова испитување, не постои жена што не напишала дека е пеколно болно, јас болка не трпам за ништо во животов, никаква, мене ме болеше земањето на брис за пап тест, така да ова .... не не не попрво ќе се обесам, одкако прочитав низ какви болни процедури се поминува вклучувајќи ја и оваа,изгубив секаква желба за дете по секоја цена, ако се фати добродошло а ако не ич не се замарам ќе си го живеам животот, каков таков, со или без деца. Можда некому му звучи себично ама јас ни по цена на мојот живот не би се подложила на таа болка. :x
   
 10. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Ќе си живееш цел живот со кучето? |(
  А што мислиш, и да останеш природно бремена, заборави на породилните болки?
  Заборави на тоа каква бременост може да имаш?

  Болни процедури. Се работи за дете ало?! Па нема поболно нешто од тоа да не можеш деца да имаш, а ти зборуваш не ќе си можела да истрпиш болка од 5 минути што се вика. Душата би те болела целиот твој живот ако немаш деца. И не зборувај пред време, недај боже да имаш проблем со забременување, ќе те видам тогаш како ќе се обидуваш по секоја цена да го добиеш, па макар морала и најголемата физичка болка да ја истрпиш.
  Детски муабет.
   
  На thelittle17, Addicted❤️, anamarijaana и 3 други им се допаѓа ова.
 11. mili4kask

  mili4kask Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  9
  Баш детски муабет. знам дека секој си има свое мислење за се па така и за ова, но јас не би согласила дека само од стравот од болката ке се оставис без деца. :) Јас ја поминав цела таа процедура, и ХСГ правев не е тоа толку страшно, со оглед на тоа што желба имаш, затоа што детето неможе да ти го замени ама баш нисто на овој свет. ЈАс си знам барем по мене и мојот случај. :)
   
 12. rollbon

  rollbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  26
  и јAS IMAM правено во прилеп на болница дзавна и ме болесе но издрзав се се мозе ако се сака
   
 13. MiaBeMia

  MiaBeMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  35
  Зошто сте ме нападнале? Јас дури сега видов ... Да, јас не трпам болка за ништо и тоа е мое право, дали ќе живеам со или без деца е моја работа. Нормално дека си сакам да имам дете и ќе имам и тоа без да трпам не знам какви големи болки, ке си се породам со царски на приватно пред терминот и завршена работа, ако треба да правам ХСГ во животов на привано прават со целосна анестезија ако сакаш. А болка да трпам нема шанси тоа ... Јас можеби себично ви звучам, ама животот нема реприза, а и никому не му должам живот.
   
  На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  55
  Сосема си во право , ако не трпиш болка и ако се плашиш сама ке си одбереш што сакаш . Дури и да сакаш цел живот да живеш за кучето твое право си е. Не сите сакат исти работи. Незнам зашто вака те нападна , знам како ти е и мене ме напаѓат за различно мислење иако на никому лошо не правам. Секоја жена одлучува сама низ што ке пројде во својот живот некои се похарабри некои не а со тоа не се лоши жени.
   
 15. ana.lusija

  ana.lusija Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Девојки јас да ви кажам за на државно незнам како е, а за приватно еве конкретно за битола во плодност кај Таше испитуваат хсг, значи на приватно кошта 6000 ден плус ако сакате анестезија се доплаќа уште 2000 ден. вкупно 8 000 ден кошта и мислам дека уште истиот ден си одиш дома. јас прашав бидејки имам проблем со зачнувањето и правев повеќе испитувања кои се во ред и треба уште за хсг да појдам да проверам. поздрав
   
 16. Proxima

  Proxima Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2013
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  233
  Кој може да сподели искуство околу HSG - проверка на проодност на канали?
  Се спремив психички за инвитро и сега докторот ме праќа да го направам и тоа испитување. А, немам време за чекање, во "сериозни" години сум. :) Дали е неопходно за инвитрото?
  Колку што знам, тоа е дијагностичка процедура.
   
 17. orhidea242

  orhidea242 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  178
  Дали има некој правено сега брзо ХСГ систина и дрзавна?? ХЕЛП
   
 18. skorpija20

  skorpija20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Дaли некoј знaе кaкo дoaгa дo зaтнувaнје нa кaнaлите?И дaли oд нискoризичен хпв вирус мoже дa дoјде дo зaпушувaње?
   
  На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  Јас денеска правев HSG и да кажам само дека ВООПШТО НЕ Е болно. Јас не трпам болка, викам и при депилација, така да верувајте кога кажувам дека врска нема, не боли ич! :) Тоа „пеколно болно“ што пишуваат по интернет направи само да се тресам цела пред да влезам. А уствари, повеќе ме боли ПАП тест од ова :)
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lavica2016

  Lavica2016 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  2.045
  Допаѓања:
  3.796
  Пол:
  Женски
  Девојки јас утре сум кај Толовски на проверка на канали...малку ме фаќа страв но едвај чекам да помине... некој совет? :)
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.