1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

  1. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Да, седиментацијата и микробиолошките анализи.
     
  2. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Ne
    Ne mi e jasno kako moze da ja primat na hsg bez predh. Napravena sedimentacija ako e pokacena kako s3 nafakaat da pravat hsg neznam. Ako e pokacena znaci ima nesto ne e od nisto pokazena 15-20... strasno. Jas pred da zakazam nikako ne se nafaakaa vo drzavnaa bez brisevi cisti i pap i sedimentacija. Ednostavno ne te primaat nikoj nejke rizik da si zima ako e pokacena ili ne se cisti moze use poloso da napravi so hsg to.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.624
    Допаѓања:
    161.301
    Пол:
    Женски
    Покачена седиментација можеш да имаш и од расипан заб , на пример. А тоа ама апсолутно никако не пречи на постапката хсг.
    Друго еве , јас сум со ХОББ. Седиментацијата секогаш ми е над граница. И во овој случај апсолутно не игра никаква улога седиментацијата
    И да не редам други примери.... Доволно е .
    Инаку во Систина никој не ми побара да ја " види" седиментацијата . Најбитно е да одиш со чисти брисеви . Седиментација?! Мање битно ако е 15-20
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Zdravo Devojkiii deneska pravev hsg vo sistinaa i da vi kazam iskreeenoo ic ne boli. Neka ne ve olashat menstrualna bolka ova ona... ic ic samo malce normalno neprijatnost znaci voda ti stavaat u matka najnormalno ke osetis neso... izleze sve okk! :D bas se raduvam... no bebe nema :^) pojma nemam zashto...se javiv na doktorkata da ja prasam so ponataka rece nisto... site kontroli gi imas napraveno veke
     
  5. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Nikoj nikogo ne saka da plasi na forumov, se spodeluvaat mislenja i iskustva. Ima mnogu koi ne cuvstvuvaat nisto osven pritisok a ima mnogu koi gi boli do koska.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ne rekov deka nekoj nekogo na forumov plasi... zboram opshto... kogo i da prasav za hsg koi imale iskustva site horor movie mi raskazuvaa bukvalnoo (facepalm) I da vo pravo si sepak e individualno, jas sakav malce uteha da im dadam na tie shto ke pravat hsg bidejki sama po sebe znam kolku mi bese strav ama dzabe samo sum se plashela.
     
    На kukla21 и Lavica2016 им се допаѓа ова.
  7. Марија_90

    Марија_90 Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas pravev pred nekoj den HSG vo Sistina, koga se javiv da zakazam mi kazaa da si ponesam krvna slika, ako ne ke mora kaj niv da napravim. Mojot maticen genikolog mi gi napravi site ispituvanja I mikrobioloski brisevi I pap test znaci mora se da e cisto nisto da nema!!! Vo Sistina nisto od toa ne mi pobaraa duri ni krvnata slika!!! Strasno, a davaati pred snimanje da si potpises deka e na tvoja odgovornost!!!!
     
    Последна измена од модератор: 22 мај 2018
  8. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Tocno e ne baraat ni sedimentacija nitu brisevi, ako si samata informirana tvoja sreka. Jas si napraviv sabajleto sedimentacija mi izleze 4 i posle toa si otidov vo sistina. I mi dadoa da potpisam nekoj list deka e moja odgovornost. (facepalm) Ama jas si bev sigurna bidejki chisti brisevi imav i dobra sedimentacija.
     
  9. Марија_90

    Марија_90 Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nisto ne baraa, ne se normalnI, ne daj boze da ima nekoj nekoja infekcija pri HSG istata ke se prosiri
    Toa da, SREKA STO MATICNITE ODAT POSTAPNO!!! Zborot mi e deka bilo koj moze da sI zakaze, da si plati, I belja da si napravi!! Oni nemaat nikakva odgovornost
     
  10. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Devojki.. Denes pravev hsg vo sistina.. Nikoj ne mi pobara ni sedimentacijs niti brisevi... BAS NISTO!! ! I da, imav strasna bolka koja se manifestira so kolabiranje... Sepak znaci individualno e.. Bolkite prestanaa za 1-2 minuti.. Prodolzi nekoja napnatost vo stomakot ama ok e :) ve pozdravuvam i ohrabruvam
     
    На Melek4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. miakolo5

    miakolo5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2017
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Здраво женски да ве прашам некоја да не има правено ХСГ на државно Битола?
     
  12. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Mojot maticen ginekolog mi rece deka vo Bitola ne pravat HSG na drzavno, mi zakaza vo Prilep, no bas togas rasipan im bil aparatot I ne pravea hsg. Ova bese pred 3-4 meseci.
    P.S. Se izvinuvam za latinica nemam mk poddrska na telefon
     
  13. miakolo5

    miakolo5 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2017
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    И не направи ХСГ?
     
  14. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Направив во Систина, бидејќи не ми се чекаше...
     
  15. DnevnikAna

    DnevnikAna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Denes dobiv i veke mi e preku glava [​IMG] Sakam [​IMG][​IMG]

    Mikrobioloski posleden pat imam praveno pred edna godina i bea vo red.
    Sega sakam da pravam HSG ama citam deka barale mikrobioloski brisevi i sedimentacija.
    Mikrobioloski na koj den najrano od zavrsuvanje na pms moze da se napravat i privatno za kolku dena gi davaat rezultatite?
    Maticna mi e Nadica Geroska ama momentalno e na odmor, ne znam kade da odam ama def sum resena ovoj mesec da ispitam se toa.
    Sistina prasav ama mnogu e skapo 2500 pregled + 4 brisa po 1100 -izgor [​IMG]

    Na koj den od ciklus se pravi HSG?
    Planiram da odam kaj Tolovski, najmnogu pofalni zborovi procitav, samo dali moze da odam bez ginekolog kaj nego ili?
     
  16. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Mozes da pojdes kaj zamenskata doktorka na Nadica vo Idadija e. Pred nekoj den vo temata Trudnicki muabeti mislam deka objavija slika so brojot na zamenskata. Ne mora da frlas tolku pari za brisev.

    Jas na tvoe mesto bi napravila pap i mikrobioloski brisevi deka se okej pa posle HSG.

    Pred HSG nekoj den treba sedimentacija da proveris i mislam ne smee da ti e nad 10 ili 15 ne mi teknuva tocno. Kaj tolovski e 4200 Denari.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DnevnikAna

    DnevnikAna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na odgovorot.
    Pap pravev vo januari e se bese super.
    Sega ke zakazam za mikrobioloski, pa ako mi gi dadat za nekolku dena, ke napravam i hsg.
    Hsg na koj den od ciklus najdocna se pravi?
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Od 7mi do 10ti den se pravi Hsg. Ti posakuvam se najdobro.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.878
    Допаѓања:
    34.214
    Пол:
    Женски
    Mikrobioloskite za 2dena rezultati ima a za hcg neznam bidejki duri vo septemvri ke pravam za prvpat
     
  20. Hulya1901

    Hulya1901 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали може некој да ми каже дали прават хсг во државна или во 8ми Септември во Скопје и колку чини отприлика?