Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

 1. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  11.843
  Пол:
  Женски
  Какви се Толовски за хсг?
  Гледам сите се радиолози на веб страната, не треба гинеколог да го стави цревцето и да пушти контраст?
   
 2. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  2.883
  Пол:
  Женски
  Доаѓа гинеколог на закажан термин, јас правев лани и задоволна сум.
   
  На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  11.843
  Пол:
  Женски
  може хсг да се прави на 7ми ден од циклус?
  со оглед дека на мене само 3 дена ми трае менструацијата.
   
 4. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  Толовски беше позади рамстор така ли? Која цена е кај нив и бараат ли нешто да се испита
   
 5. orhidea242

  orhidea242 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  174
  Толовски позади рамстор да седиментација и микробиологија. Распрашајте се за Толовски јас кога требаше да се снимам докторот ми рече не се добри снимките наводно слаби контрасти. Незнам колку е вистина.
   
 6. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  Прв пат овде читам дека прават Хсг таму, јас кај нив снимав глава и врат на магнетна затоа и прашав дали се работи за истата ординација
   
 7. Ajshe@

  Ajshe@ Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki me interesira dali poslem pravenje XCG dali imavte problemi so menstruacija na primer da vi kasni ?jas pravev na 8 juni kaj tolovski imav mnogu jaki bolki i mi se slosi za rezultatite mi kaza deka se dobri no eve nikako da dobijam pravev test uste na 4 den kako mi kasnese mi izleze negativno me interesira nekoj so slicen problem dali ima pozdrav
   
 8. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Во мај бев на ГАК за да ми прават хсг, но имав висока седиментација и ништо. Во јуни пак бев но пак висока седиментација и пак ништо. Е сега докторката кога бев во мај ми кажа дојди во јуни бидејќи после тие месеци нема да правиме хсг бидејќи е жешко и има инфекции . Сакав да прашам дали знаете овој месец дали ќе прават хсг во државна или не?
   
 9. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Пак јас иако не е активна темата.. Освен толовски кој друг прави хсг на приватно во Скопје? И колкава треба да е седиментацијата? Мојата сега е 15/30 никако да падне под 10...
   
  На Passionfruit му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Денес повторно ја проверив седиментација и ми беше 12/30. Требаше да добијам денес но се уште ништо.. Се јавив во Систина за повеќе да се информирам околу хсг-то, ги прашав за седиментација, но не ми кажаа колку треба да изнесува. Кажаа дека тоа треба да го прашам мојот матичен доктор. А по интернет читав дека на некои не им правеле проблем за седиментацијата, а некои велеа дека и таму треба да е до 10 сесиментацијата....
   
 11. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Да, и кај Толовски прават хсг. Јас минатиот месец се јавив и прашав.
   
 12. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  И мене само 3 дена ми трае циклусот. Прашав во Систина ми кажаа дека хсг се прави на 7ми, 8ми и 9ти ден од циклус.
   
 13. Blagica Petrova

  Blagica Petrova Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Zdravo da pras hsg so mentruacija li se pravi ili so den poslr menstruacija
  I drugo sakam da prasam jasmin apcinata dali nekoj gi ima pieno
   
 14. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  Се прави откако ќе заврши менструацијата.
   
 15. Blagica Petrova

  Blagica Petrova Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Se zakazuva li dali boli i kakva e procedurata
   
 16. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  Се закажува, да. Болка осетив како менструална, ништо којзнае што. Брзо е сè и се издржува.
  Треба чисти брисеви да имаш и ниска седиментација.
  Лежиш и како на гинеколошки преглед е, вбризгуваат контраст, снимаат, полежуваш малку и потоа си одиш.
  Каде ќе правиш?
   
 17. Blagica Petrova

  Blagica Petrova Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Pijam apcina prvo bidejki ne mi ida menstruaciha posle mi kazaa da pravam
   
 18. Mamussra

  Mamussra Нов член

  Се зачлени на:
  16 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo dali nekoj moze da mi ja opise postapkata za HSG
  Treba da pravam no mnogu mi e strav.. blagodaram
   
 19. Grasiela**

  Grasiela** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2018
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Постапката се прави од 7ми до 10ти ден од почеток на менструација, трае многу кратко, има мала нелагодност,значи мала болка но стварно кратко за 2мин си готова. Легнуваш, пуштаат контрас, прават 3 слики и толку. Си одиш кратко после тоа, за секој случај напиј се некој аналгетик 30мин пред постапката. Јас се напив рапидол с
   
 20. Ajshe@

  Ajshe@ Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Zdravo me interesira dali nekoj od vas pravel dva pati hsg