Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

 1. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Индивидуално... но кратко трае самиот процес така да ќе се издржи ако имаш непроодни канали ќе боли ако се проодни само нелагодност ко болка за добивање ќе почуствуваш
   
 2. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  15.300
  Повеќе е непријатно отколку болно, барем јас така го доживеав. И јас се изначитав се и сешто пред да одам и мислам дека тоа ми предизвика непотребна паника и страв.
  Може да почувствуваш болка доколку каналите ти се непроодни, но е краткотрајно и издржливо.
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.188
  Пол:
  Женски
  Ne e za mene, ama snaa mi e mnogu uspanicena :(
   
 4. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  4.121
  Пол:
  Женски
  Мене на хсг ми открија целосно непроодни канали, и воопшто не ме болеше, речиси ништо не осетив.
  После тоа останав природно бремена.
  На прашањето како природно бремена со 100% непроодни канали, ми рекоа дека сигурно сум била многу стегната, па затоа контрастот не се излеал низ каналите.
   
  На princess5 и Thallia им се допаѓа ова.
 5. *Sara*

  *Sara* Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2017
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Женски
  Има болка но кратко трае и се издржува.
   
 6. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.559
  Допаѓања:
  8.857
  Пол:
  Женски
  Влијае и стегањето...
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.647
  Допаѓања:
  29.633
  Пол:
  Женски
  Јас паднав во несвест на лице место од силна болка. Преболно беше за мене. Лежев на интензивна еден ден.

  Пред испитување треба да се напомене да се испие кетонал. И дека е болен чин.
   
 8. Lavica 344

  Lavica 344 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Јас многу се плашев мислам дека во систина ке умрам,кога влегов му кажав на доктор вика па ние тука не умираме луге тое многу брза постапка за 10 секунди и болки се издржуват јас бев со зарушени канали,па немав болки...
   
 9. Luni

  Luni Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2018
  Пораки:
  768
  Допаѓања:
  2.626
  Пол:
  Женски
  Менструална болка ништо друго не чувствуваш..
   
 10. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.647
  Допаѓања:
  29.633
  Пол:
  Женски
  Палчевски ме правеше, јас не ни имав запушени канали.

  Породувањето не ме болеше али ете тоа ме кутна во несвест.
   
 11. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  Мене воопшто не ме болеше ништо не ни осетив едиствено опремата кога ми ја редеше ама мене тоа ме боли и кога ми земаат брисеви многу мразам а инаку кога ја вбризга течноста ништо не ни осетив.
  Се е индивидуално.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lavica 344

  Lavica 344 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  И мене док Палчевски ми правеше
   
 13. Sivce

  Sivce Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Матичниот ми даде опција, на клиника или кај Толовски...дали некој знае колку е цената и што би ме советувале, кај да одам
   
 14. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  На клиника е 700 ден,а кај Толовски е 4000- 5000,ако имаш финансиски можности ти препорачувам кај Толовски бидејки мене на клиника ми беа катастрофа снимките.
   
 15. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  4200 kaj tolovski
   
 16. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Ве молам некоја за искуство ќе правам хсг, не знам дали да одам во гак или во плодност. Би сакала некоја од вас која што ја поминала птоцедурата на некое од овие места да ми напише искуство. Прво мислев да одам на гак но овде прочитав дека ден предходно треба да се отвори историја, а јас не сум од ск па би требало два дена по ред да патувам, а велат дека и снимките не биле добри, во тој случај цената ќе ми биде приближна како на приватно. И некоја што била во плодност да сподели искуство и дали може кај друг доктор освен кај Таше ако знае некоја.
   
 17. lilyen

  lilyen Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2019
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Јас правев ХСГ во Плодност мислам дека беше 4500 можеш кај кој било гинеколог (Таше мислам дека и многу ретко прави) кога ќе си закажеш термин ќе ти објаснат поточно што треба да правиш. Процесот е краток и веднаш ги добиваш снимките.
   
  На @Iv му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.327
  Пол:
  Женски
  Мене не ме болеше многу, бев проодна. Но, многу бев исплашена бидејќи читав дека некои многу ги болело, ќе се онесвестев од страв, можеби затоа ништо не осетив. :D:D Сепак не е страшно и болно како што мислев. Само обавезно после тоа да се напиеш апче за болки некое, и немај гајле. :*
   
 19. mommy's love

  mommy's love Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2020
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Мене ХСГ ми беше најболно нешто, неможев да издржам, едвај го направија испитувањето, инаку двете туби ми беа непроодни и ми рекоа дека поради тоа биле болките. Кај Толовски правев, носи си влошка за после тоа. И неколку дена после испитувањето ќе имаш како менструални болки.
  Ама во секој случај, добро е да се направи, за да се види ако има некој проблем.
   
 20. mommy's love

  mommy's love Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2020
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Толовски дефинитивно
   
  На Sivce му/ѝ се допаѓа ова.