Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

 1. wannababy

  wannababy Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2020
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  kade mi preporacuvate hsg? sistina? plodnost? tolovski? ceni ke ve molam koj ima praveno vo posledno vreme, koi ispituvanja gi baraat da gi imate napraveno predhodno i predlog doktor :)
   
 2. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.388
  Допаѓања:
  5.789
  Толовски 4000и нешто , Систина нешто плус... на Гак 900ден Бараат седиментација до 11 да е... а за брисеви не се секавам...
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mommy's love

  mommy's love Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Kaj Толовски е 4200 или 4500, не сум сигурна , во април 2019 правев и бараат само седиментација. Седиментација можеш и приватно да провериш (во Адриа лаб е 100ден. ) .
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Толовски 4200ден, Систина 5400ден, Плодност 9000ден (со анестезија вклучена), ова беа цени лани, можеби има измени, можеш телефонски да се информираш за цена во овие клиники.
  Јас правев во Систина кај др. Бојаџиев и сум многу задоволна од него. Ми побараа седиментација да е под 10, а за закажување се јавуваш на прв или втор ден од циклус да ти кажат кога да појдеш (мислам 9-12ти ден беше најдобро да се направи)
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Јас прашав пред неколку дена во Плодност 7000, а со анестезија 9000. Треба да имаш чисти брисеви и седиментација.
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Не е добро со анестезија, кога снимаат ги гледаат и болките за да утврдат дали има некаде затнување.
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Прочитав од некоја членка на форумот дека правела со анестезија, ама чуствувала се само била како замаена да речам. Иако јас мислам дека сето тоа е за плус пари.
   
  На Nairobi88 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.897
  Допаѓања:
  19.190
  Пол:
  Женски
  Не мора анестезија, напијте се нешто против болки пред снимањето.
   
  На @Iv и wannababy им се допаѓа ова.
 9. wannababy

  wannababy Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2020
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  другарка ми има правено, и бидејќи јас сега сакам да правам па ја прашував како помина, ми вика малце е непријатно ама дека толку боли не боли таа правеше без анестезија на државна, а и јас го делам твоето мислење во врска со анестезијава :)
   
  На @Iv му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cloverrrr

  Cloverrrr Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2019
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Што може да се напиеш пред снимање хсг за опуштање или болки ?
   
 11. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.897
  Допаѓања:
  19.190
  Пол:
  Женски
  Зависи што си пиеш кога имаш менструални болки. Јас Кафетин менструал се напив.
   
 12. wannababy

  wannababy Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2020
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  дали некој има правено во скоро време хсг кај толовски? девојчето ми рече дека треба само седиментација на 1 или 2 ден.. микробилошки испитувања не требало :o
   
 13. mommy's love

  mommy's love Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Само сендиментација бараат кај Толовски.
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.897
  Допаѓања:
  19.190
  Пол:
  Женски
  Ти направи си брисеви, остави што не бара. Ако имаш бактерија, може да ти се пренесе во матка. За твое добро, направи си ги ти брисевите.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  Јас правев пред една недела, само седимемтација ми бараа. Земаш резултат од седиментација и се јавуваш да закажеш ако е под 10 и готово. :)
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  663
  Допаѓања:
  1.948
  Пол:
  Женски
  Јас правев пред една недела, само седимемтација ми бараа. Земаш резултат од седиментација и се јавуваш да закажеш ако е под 10 и готово. :)
   
  На wannababy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sivce

  Sivce Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Треба да направам седиментација, дали можам без упат во Авицена да средам
  Денес добив и некако не сум подготвена и упатена
   
 18. mommy's love

  mommy's love Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Може без упат, јас во Адриа лаб правев, (100 ден.)
   
 19. *Sara*

  *Sara* Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2017
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Женски
  Можеш во било која лабораторија без упат.
   
 20. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Ај ако може едно инфо, закажав за хсг во плодност ми рекоа ден предходно само лесна храна, а на денот на хсг да појдам гладна и жедна. Дали и кај другите е така? Логично нема да можам да се напијам апче за болки ај тоа и нема врска и да боли ќе издржам. Него прашањето ми е дали и на другите места е така