Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

 1. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Штом ти рекле гладна и жедна веројатно ќе го прават хсг со анестезија.
   
 2. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Не ме прашаа дали сакам со анестезија или не. Можеби така си планираат тие ради цената. Ако не е со анестезија можам да пијам нешто? Јас не планирам да го правам со анестезија
   
 3. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Ако сигурно решиш дека ќе ја правиш интервенцијата без анестезија тогаш слободно можеш да се напиеш нешто превентивно против болки
   
 4. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Фала за информацијата. Јас од почеток одлучив за без анестезија. Само кога се јавив разговоорот се одвиваше доста брзо не ме оставија ни да прашам што имам, ми кажа четврток во толку гладна, жедна и ден предходно лесна храна и неколку шолји чај од нане. И толку беше. И ми стана чудно оти читав овде членики што имаат пиено апче за болки затоа прашав. Сега јасно ми е која била целта.
   
 5. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Докторите и тие што снимаат знаат како треба најдобро дали гладен, жеден, со или без анестезија, ние не треба да се правиме паметни и да им кажуваме како да си ја работат работата.
  Но според мое лично искуство од кај Толовски можам да кажам што ми појасни по снимањето.
  Процедурата беше мн кратка и според сликите каналите беа проодни, но бидејки осетив мала болка и нелагодност на десна страна во извештајот стави дека имало мало запушување, што се проби со течноста. Колку толку десниот канал бил подзатнат може и била причина за неуспешните обиди, а тоа го примети според моја реакција за време на снимањето.
   
 6. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Ако сте зборнале за цена при закажувањето, 9000ден е со анестезија, (барем толку беше лани кога јас се информирав), а 7000ден без.
  @Nairobi88 апсолутно не се сомневам во стручноста и знаењето на докторите од Плодност, но лично сметам дека оваа постапка нема потреба да се врши со анестезија (зависи секако и од прагот на толеранција на болка), всушност никаде освен во Плодност не нудат анестезија за хсг, краткотрајна е постапката и болката е издржлива.
   
 7. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Да да затоа ти викам и кај мене беше без, дури не ми понудија друга опција. 4200 беше лани кај Толовски. После процедурата ми пиша антибиотик за да се избегнат евентуални инфекции
   
  На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
 8. @Iv

  @Iv Активен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Прв пат кога се јавив, се јавив да се информирам за цена. Тогаш немав одлучено да правам таму. Ми кажаа хсг е 7000, а со анестезија 9000. Кога добив циклус се јавив да закажам ми кажаа рано е јави се на петтиот ден. Се јавив и ми закажаа за четврток. Не зборувавме дали со или без анестезија. Брзо се одвиваше разговорот. Како и да е јас ќе направам како што ми кажаа, но кога ќе појдам ќе им кажам дека сум за без анестезија. Во секој случај фала за информациите, секое мислење е добредојдено.
   
  На marijamarkoska, Thallia и Nairobi88 им се допаѓа ова.
 9. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  На кој ден од циклус да испитам седиментација пред да правам хсг?
   
 10. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.047
  Допаѓања:
  13.869
  Седиментација може да испиташ било кој ден, нема правило, важно е да е под 10 вредноста инаку може да не ти направат хсг, бидејќи висока седиментација укажува на некое воспаление
   
  На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
 11. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  За два дена треба да добијам, да почекам за да испитам или можам утре да испитам?
  Прашањето ми е дали ќе ми важи резултатот по отприлика 2 недели, ако испитам утре или да си почекам уште некој ден?
   
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.432
  Допаѓања:
  105.663
  Пол:
  Женски
  Рано ти е.
  Седиментацијата ја сакаат мирна за денот на хсг, па затоа велат 4-5 дена пред интервенцијата да испиташ. За да имаш време да пиеш антибиотик 3-4 дена до колку е покачена
   
  На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
 13. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  Денес правев хсг, добро ја поминав постапката, болки минимални. После тоа си движев, апсолутно никаква болка не чувствував.
  Но како поминува времето имам тапи болки во цел стомак, не можам да ја локализирам болката. Како поминува време, се поинтензивна ми е. Се напив аналгетик, не ми помина. Се мислам дали спазмолитик да се напијам или да одам на ургентно?
  Нормални ли се вакви болки?
   
 14. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.388
  Допаѓања:
  5.789
  Ako se ko menstrualni bolki normalno e den dva da imas a i malku krvarenje ako se javi ne e strasno ...e sega ako se mnogu pointenzivni togas idi...
   
 15. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  Не ми се како менструални, цел стомак ме боли од желудник до матка и лево и десно од под папокот (ваљда јајцеводите).
  Смеам да се напијам бускопан?
   
 16. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.388
  Допаѓања:
  5.789
  Па ако се за болки напиј се и јас тогаш пиев нешто но не се сеќавам што точно... но ќе помине денес утре секако обично ден два...
   
  На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
 17. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  Фала ти принцес, се напив, полека ми се смирува болката.
   
  На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. curlyhair

  curlyhair Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.601
  Пол:
  Женски
  Девојки 18 ти ден од циклус ми е денес,на 10 ти ден правев хсг,денес имам темно-црвен исцедок и мали болки во стомак.Дали на некоја му се десило ова,и дали е овулација или ран циклус ?
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cloverrrr

  Cloverrrr Активен член

  Се зачлени на:
  22 август 2019
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Женски за кај толовски треба унапред закажување или кога ке добијам треба да се јавам?
   
 20. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.432
  Допаѓања:
  105.663
  Пол:
  Женски
  Јави се кога ќе добиеш.
  Тогаш Ќе ти закажат
   
  На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.