1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

  1. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    зошто ти судат? Па јас правев кај Толовски минатата недела и аум задоволна..мене на пример Лазаревски од Систина ми го предложи ја немав чуено претходно...ми кажа или кај нив во Систина или кај Толовску.. искрено не знаев дека е толку во систина..тоа е дупло повеќе.. какви ту се резултатите? Се ли е ок?
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Упс се извинувам за цената
    Грешка сум. Околу 4 илјади е мислам.
    Се помешав со цена на инсеминација

    @Lady Leona
     
    На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Па и јас знам дека е толку ама дека немам правено не те корегирав
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Јас пред 4 години правев па малку се збунив со цените.:D
     
  5. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Охохоо добро е што се исти..пред 4 години и сега..ехеее:) фала бпгу што помина...меме мноооогу ме болеше..
     
  6. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Да . Се е ок . Правилна форма на матка. Проодни канали , особено левиот канал ,додека на десниот сум имала "паратубарни атхезии" наводно од некој цистит но се било проодно. И Капс Цитерал да пијам

    Мене пак воопшто не ме болеше. Се напив диазепам и бев макс релакс. Само.ја чувствував течноста како.ми проаѓа во матка канали ... но болка јок
     
    Последна измена од модератор: 14 јули 2017
  7. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Blaze si ti..jas ne se napiv dijazepam..moze trebase..kako i da e projde..jas piev vibramicin..sledno sto ke pravis? Kaj koj ginekolog si?
     
  8. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Со оглед на одличниот спермограм и проодните канали ќе се обидуваме повторно па незнам , друго не ми кажале освен природно. Демек една година ако не бидува идеме надаље со следните процедури. Кај мене тироидната го мати есапот . И тоа е со Господ напред . Ти до.кај си?
     
  9. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    И јас не трпам ама ич болка, дури можам и во несвестица да западнам од страв. Моментално чекаме резултати од спермограм и спермокултура и од моите брисеви такоџе. Др ми рече дека иако се поминати 10 месеци од обидување за бременост (а со оглед на тоа дека сакаме што поскоро да се случи) немора да чекам година ипол или две за да почнам со подетални испитувања, напротив ме советуваше да започнам веднаш. Како што кажав чекаме резултати и голема е веројатноста да одам и на ХСГ. Одкако ми ја кажа постапката само на тоа мислам и неможам ни да спијам. Кога ве читам дури се обидувам да ја замислам болката и истовремено се ежам од страв. Дали е висина дека боли доколку се запушени каналите, а не боли ако не се запушени? Ветрушка твојот резултат кој беше ? Мн ми е полесно кога ќе прочитам дека не боли, ама..... не се сите искуства исти :( Фала

    Мене Др ми кажа дека во Толовски не ставаат анестезија????? Дали е точно? И дали боли анестезијата ?
     
    Последна измена од модератор: 22 јули 2017
  10. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Jas pravev kaj Tolovski..ne mi stavija nikakva anestezija..moze ako pobarav ke stavea no ne znaev deka postoi takva opcija...

    Srekno! :)
     
  11. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Иста сум, затоа оидов дури до Битола до Плодност за направам ХСГ, со анестезија е 9.000мкд а без е 7.000мкд, но да бидам искрена, бидејќи два пати имам правено, и првиот и вториот пат во Плодност, првиот пат супер поминав си заспав и си се разбудив среќна весела, е вториот пат се освестив на сред снимање, не знам дали од болка или помала доза на анестезија ми ставија, главно ме болеше, првиот пат имав еден запушен канал а вториот пат и двата беа запушени и затоа директно на ИВФ отидовме.
     
  12. Oven1304

    Oven1304 Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Би сакала да знам што имате правено HSG дали е болно (некој вика да некој не) и колку време трае прегледот
    Ви благодарам
     
  13. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Кратко трае, 3-5 минути, ама да болно е без анестезија ако правиш, ете ти го одма над твоето мислење, моето искуство, одлучи сама како сакаш и дали ти вреди да даваш повеќе пари за безболно да е, некои истрпуваат и не се жалат, а стварно е кратко снимањето, ама јас сум голема плачка па одлучив со анестезија да биде по секоја цена.
     
  14. em4e_baby

    em4e_baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2015
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    839
    Пол:
    Женски
    И моето искуство е слично на @RedRevolution . Единствено, јас си се напив Дијазепамче од 2 мг, и бедоксинче...
    Болка имав во моментот кога го пуштаат контрастот, и тоа како многу игли да те боцкаат во исто време, но, целото испитување трае вкупно 2 минути, од кои 90 секунди ја монтираат целата опрема таму доле, а 30 пуштање на контрастот..
    Барем кај мене толку траеше бидејќи немав никакво запушување на канали.
    Мој совет е до тебе да си носиш: чиста долна облека, влошки за циклус и влажни марамчиња за после испитувањето.
    Не е ништо страшно, само треба да си максимално опуштена.
    Сподели искуство како си поминала, и дај боже сѐ да е во ред.
     
  15. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно и страшно ко што го опишуваат:).Најобичен преглед налик ПАП тест,со непријатност која трае 15тина секунди и толку!Барем моето искуство покажа така.Читам анестезии спомнуваат,и се чудам искрено,може пак јас сум поминала лесно.Одма после прегледот имав баш менструални тапи болки,ама сепак издржливи,а предходно пиев само бедоксин мислам.Спомнале членките погоре да си понесеш влошка задолжително,дека ке тече малку од јодот или слабо крверење.Во секој случај нема место за грижа и паника.Среќно:hug:
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    И јас правев HSG пред некој месец , ништо страшно,ти вбризгуваат течност , кога добиваш мензис боли стомак? Е тоа чувство е и тука. Какви анестезии, нема потреба. Diazepam 5mg и гуд лак
     
  17. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Kolku e cenata na HSG na klinika ?
     
  18. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    700 денари.
    Јас лично на никој не му препорачувам на ГАК да прави. Плати си повеќе ама оди си на приватно. Релативно млади доктори или стажанти ги изведуваат интервенциите што според мене, не се компетентни.
    сепак, ова е мое лично искуство, може некој друг да е екстра задоволен од ГАК. Секој индивидуално
     
  19. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Pa citav po forumov od pocetok kako pisuvale. Imase i zadocolni od tamu i ne. Ke probam prvo tamu pa posle le vidime kako ke bide. Fala ti mn za odg.
     
    На Momichka и bela.m им се допаѓа ова.
  20. snow-girl

    snow-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    здраво девојки да прашам што треба да се носи при преглед на проодност на каналите мене ми рекоа само резултати од микробиолошки или и нешто друго треба ви благодарам