1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

  1. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Мене два дена ми течеше крв а болка имав само дента. Кај секој е различно. Нормално е не се секирај.
     
    На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fenix92

    Fenix92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки мојот матичен гиниколог ми ги виде каналите на ехо и ми вика како што гледам супер се, но вика можно е на почетокот на каналите да има "мрежичка" што може да прави проблем е сега наредно што треба е хсг па ме интересира дали има некој правено со анестезија и каква е таа анестезија од кој тип :)
     
  3. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    На ехо никако не можат да се видат канали. Ни со најсовремено 4д ехо не се гледаат. Само со хсг можат да се видат во каква состојба се. Анестезија не даваат нигде. Во систина може да договориш да ти стават нешто што ќе те зашемети, не ми текнува како се вика, ама нешто послабо од анестезија е. Можеш да се јавиш и да се распрашаш...
     
    На mira.mira, Thallia и Fenix92 им се допаѓа ова.
  4. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    На ехо нема шанси да видат канали :)
    ХСГ со анестезија само во Плодност прават, 9000 ден.
    Колку е навистина потребно анестезија е дискутабилно.
     
    На Fenix92 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    На ехо не се гледаат каналите ... а за хсг можеш а и немораш со анестезија краткотрајна ко менструална болка е малку нелагодно но 2до3минути максимум... така да ти ќе си одлучиш
     
    На Fenix92 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Девојки да прашам проодност на кој ден се испитува, дали треба претходни испитувања некои? Од Толовски како сте задоволни?
     
  7. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Хсг се прави 2-5 дена после завршување на менструација.
    Потребно е седиментација на крв пониска од 10 да имаш. Најубаво е да провериш неколку дена пред да го правиш ХСГ-то.
    И микробиолошки брисеви не постари од 6 месеци. Брисевите на приватно нема да ти ги бараат, но пожелно е да имаш направено и да бидат чисти, за случајно ако имаш бактерија, да не се пренесе во матката.
    Ако сакаш кај Толовски да правиш, се јавуваш кога ќе добиеш и ќе ти закажат.
     
  8. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Прочитав дека многу одат кај Толовски, не сум од Скопје затоа и прашав. Брисеви имам чисти од пред 4 месеци, седиментација ќе проверам. Фала ти уште еднаш.
     
  9. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Толовски и Систина се опциите тука. На ГАК сеуште не прават.

    Те прочитав дека денес си добила. Таман можеш да се јавиш и да си закажуваш, да го фатиш месецов. Па ако е се добро, на прочистени канали има да летаат сперматозоидчињата и таман за роденден бебе(fingers)
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    брисеви бараат и во систина и кај толовски.
    и да не бараат,пожелно е да се направат истиот циклус хсг кога се прави,не дај боже некоја бактерија накај матката да отиде.
    јас правев две хсг, едно февруари едно во март па два пати се правев брисеви, без разлика што беа едно по друго.
     
    На Nade-sunrise му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    јас правев и кај толовски и во систина.
    2000 денари е поскапо во систина ама искрено е многу подобро од толовски.
    кај толовски катастрофа ми беа снимките, затоа и морав второ да правам. ништо не се гледаше на нив.
    и самиот процес е мн по лош.стара е апаратурата,треба сам да се буткаш со нозе за да те сликаат а имаш цевка во тебе, мн е болно.
    во систина само лежиш и од горе сам те слика апаратот.
    брисеви направи си пак, не дај боже може ти паднал имунитетов периодов и ти се намножила некоја бактерија,а ако ја однесат накај матката со цевката, беља ќе направиш.
    јас правев во февруари едно хсг па во март, па два пати правев брисеви пред двете процедури.
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.690
    Пол:
    Женски
    Ова за кај Толовски не го знаев. Баш ме изненади. А многу таму прават. И за ГАК не знам како е, а баш ме интересира.

    А за брисевите знам дека треба да се чисти, ама баш и не им напоменуваат да имаат направено кога закажуваат, што не е во ред. Другарка ми правеше пред една недела кај Толовски, не и кажале, така си појде без. Јас ја убедував дека треба да има за нејзино добро, ама муабетот и беше да требало ќе и кажеле.
     
    Последна измена: 29 мај 2020
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  13. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Се јавив, ми бараат и дека не сум алергична на пеницилин. Не знам каде да проверам тоа. друго се ќе средам и ќе отидам кај Толовски веројатно или Систина. Се јавив и во Органџиски ама таму морало и колпоскопија да правам и други прегледи па после ХСГ. Каналите да ги проверам, боли не боли ќе издржам, мислам дека тоа и ќе има ефект :)
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  14. melonka

    melonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    572
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека е вака кај Толовски, ме подзамисли малку. Ќе се јавам и до систина, фала :*.
     
    На LunaGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Девојки.
    Дали би пречело тоа што имам бактерија уреаплазма за да направам испитување проодност на јајцеводи или ке треба да ја излечам прво?
     
  16. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    мораш да ја излечиш. никако не смееш со уреаплазма
     
  17. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Ништо тогаш. Се разочарав. Нареден месец да испитам пак само мокрача не мора брисеви? Или можам и сега да испитам. Завршив со терапијата. Извини ако не е за овде постот.
     
  18. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.387
    Допаѓања:
    2.466
    Пол:
    Женски
    Јас правев пред две недели брисеви не бараат ама чисто за тебе направи си, а за алергичност на контрастот исто и мене ме пратиа едвај најдов каде се испитува бидејќи и самите не знаат да те упатат па на крај во Систина испитав а од кај Толовски само примерок ми дадоа од контрастот и си го однесов во Систина на дерматологија ме испитаа 4000 ден кошта. Се надевам ти помогнав
     
    На melonka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Мора брис од цервикс. Пошто цевката со контрастот се става таму. Мокрачата нема никаква врска со тоа.
    Почекај две недели и направи брис. Немој одма по завршувањето на антибиотикот, мора бар две недели да поминат за да биде реален резултатот.
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу