1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

  1. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    Почекај 2 до 3 недели и направи повторен брис не со мокрача додека не ја излечиш несмееш да правиш хсг бидејки ќе си направиш полошо...
     
    На Tinka1234 и Thallia им се допаѓа ова.
  2. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Ок. Фала ти многу. После наредна менструација тогаш ке биде :(:(би требало и тогаш да имаме веке зелено светло за обиди.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.890
    Колку време после процедурата е нормално да има болки? Правев вчера, после процедурата немав никакви болки ама ноќта ми почнаа и еве цел ден се осеќам како цела утроба ми е исшамарана. Денес ми покажа и позитивен тест за овулација ама болкиве не се баш како тие што обично ги имам.
     
  4. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Јас после процедурава и немав нешто баш болки. Со еден аналгетик си поминав. Иначе мислам дека шансите после ХСГ за забременување се уште поголеми, плус позитивен тест за овулација чиста десетка (fingers)
    Бидете активни денес и наредни три дена, ако докторот ти дозволил односи
     
    На le.soleil му/ѝ се допаѓа ова.
  5. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.890
    Веќе почнавме со домашно, докторот рече после 24 часа може. Рече дека течноста пробила некое запушување па се надевам дека ќе има некаков ефект месецов.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.388
    Допаѓања:
    2.467
    Пол:
    Женски
    @LunaGrey
    Здраво мила,
    Знам беше со запушени канали па инфо што направи дали пред инвитро ке ги вадиш тубите или?
    Јас денес бев кај Димитров и ми рече дека мора да ги вадам и двата едниот ми е и хидросалпинг плус и некоа ептен мала преграда имам, па лапаро и хистеро ми препорачува да правиме. Да завршам со ова па следно ке мислиме на инвитро.
    Документите исти се за прибирање како и регуларно така за инвитро?
    Уште сум во шок и многу ни е тешко и на двајцата ама што се мора се мора ❤️❤️ Поздрав
     
    На tina2018 и LunaGrey им се допаѓа ова.
  7. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Нема да ги вадам , зошто моите воопшто не се оштетени, тенки се и запушени се само во еден мал дел пред јајниците. А скоро цели се проодни. Дури еден доктор ми рече дека според него каналите ми се проодни и дека мисли дека можам природно да зачнам.Не знам , чудна работа , двајцата доктори што ми ги видоа снимките ми искоментираа дека не се проширени и деформирани , не изгледаат на воспалени, напротив на нормални изгледаат па рекоа да не ги чепкам. Не знам заради што дошло да се запушат во мал дел ама ете... си поднесов барање јас за ивф, документите се стандард тие, само нас со запушени канали не ни бараат инсеминации. Немој да бидеш тажна, прифати дека едноставно таква е реалноста и биди позитивна дека ќе успееш. И мене ми е тешко на моменти и си велам зошто мораше вака ама не можам да променам ништо па ми останува само да се надевам. Среќно:l:
     
    На tina2018, Tinka1234 и Cloverrrr им се допаѓа ова.
  8. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Јас бев со затнати канали,и не ми се извадени. Преграда немав никаква па добро ти сугерирал докторот за лапаро и хистеро. За бременост ми рекоа само со Ивф. Така и беше останав од прв обид сега имам бебуле од 8 месеци. Знам дека е шок и тоа голем и за двајцата ама со поддршка меѓусебна со љубов и пред се надеж ќе успеете.
    Ако треба уште нешто слобпдно пиши ми.. Среќно
     
    На tina2018, Thallia, Cloverrrr и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    3.970
    Пол:
    Женски
    Јас правев хсг во Гак и имав многу болки за време на интервенцијата поточно моментите кога ми ја вбризгуваа течноста. Иначе сум со еден јајцевод заради вонматерична ми го извадија десниот. Резултатите за левиот ми беа супер, но читајќи ве дека ако има болки при интервенцијата значи дека каналот е непрооден, почнав да се сомневам во резултатите. Некоја со слично искуство? Инсче продолжуваме со обиди ама никако да се фати...
     
  10. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Искрено да ти кажам незнам дали е вистина. Кај мене и двата се непроодно и јас имав болки баш како што опиша додека ја испуштаат течноста. Јас правев пред 1 година кај Толовски.
     
  11. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    И јас имав болки. Исто на ГАК.Дури после интервенцијата ми се слоши. Проодни ми беа јајцеводите. Имам едно детенце и бремена сум со второ
     
    На tina2018 и La-loca им се допаѓа ова.
  12. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Јас правев на Гак ми беа двата канали проодни а имав ужасни болки,и 3 дена после интерврнцијата исто имав болки
    Работевме на случајот после интервенцијата,нели шансите се големи така викаат ама ништо... после 9 месеци останав бремена и тоа со висок пролактин...така да нема правило,кога е речено тогаш
     
    На tina2018, Adams, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Lavica 344

    Lavica 344 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2019
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Мила јас правев хсг левата туба ми беше запушена,док пред ин витро ми кажа мора хистероскопија да направиш,ништо не се плаши се ке се среди...
     
    На Lavica344@, Cloverrrr и tina2018 им се допаѓа ова.
  14. Vojdana

    Vojdana Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Феминки, денес попладне треба да одам со братучетка ми ќе прави хсг во Систина...
    Сакав да прашам дали после прегледот имавте болки и дали лежевте?
    Јас сум бремена и не знам колку е паметно јас да одам со неа или да викнеме уште некој?
     
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Јас на ГАК правев, мене ми се стемни после процедурата, во приватниве не знам како прават, дали користат и анестезија... Ако треба да ја придржуваш, подобро друг да оди.
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Немам правено хсг, но по коментариве било 5 10 мин , отпосле уште 10 мин ако оставале да полежиш и толку мислам јас така разбрав барем.

    Со ситуацијава нели е попаметно да оди сама па ете да ја чекаш отпосле да се видите, сепак си трудна? Мое мислење е дека е ептен кратка целата процедура па нема потреба да одиш секако нема да влезеш со неа. Ако и е многу страв од болки нека се напие б6 нека проба да се смири.

    Сепак е систина и да и се слоши нешто не верувам дека така ќе ја пуштат да си оди одма. И посакувам на братучеткати да помине лесно и да е се во ред.

    Баш пиши ни како ќе помине какво искуство ќе има. Доколку не останам трудна месециве до крај година во план ми е и мене или кај Толовкси или Систина.:)
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.890
    Зависи дали ќе прави со или без анестезија. Ако е со анестезија ќе ја остават да полежи во болницата, ако е без ќе ја боли неколку секунди додека трае снимањето и после тоа нема да има никаква мака. Јас бев сама, после преглед у кола си отидов дома без проблем. Имав болки два три дена после тоа, ама тоа е нормално. Пред снимањето се напив кетонал и спезмекс.
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    Важно е да оди со некој со кола целата процедура е 5мин ...малку ќе и е нелагодно ама може слободно да отиде до кола и дома да си полежи ако има болки...со оглед на ситуацијава тепко и дека ќе те пуштат со неа а и подобро да неодиш ти туку некој др , ако е изводливо секако...
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.767
    Допаѓања:
    12.883
    Колку што знам хсг се прави со анестезија тој ден не и е паметно баш да вози без разлика колку саати се поминати од анестезијата, а не е ни паметно ти да влагаш по болнициве ако немаш потреба колку што знам во систина има доле за седење едино таму да ја почекаш ако нема гужва и да ја вратиш дома
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Зависи дали е паничарка дали и е страв и дали а и искрено одна се кажува каква е состојбата.Методот на почетокот боли како штипење ама за мене беше многу стресно се вознемирив и јас и сестра ми.И додека бев внатре дознав дека сум без еден јајник.Подобро барем некој да ве вози.Постапката ја прават на радиологија во Систина.
     
    На Vojdana му/ѝ се допаѓа ова.