1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

  1. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Јас мислам треба од кога ќе добиеш(кога ќе ти заврши односно 7 или 9 ден) треба да се праве тоа бидејќи ако си забременила или си во овулација не треба да се прави, подобро е да чекаш.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    читам по нетов негде пишува до 12 ден а негде дури и до 14ти ден дека се прави. Е сега нз што е точно
     
  3. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    Најчесто е докај 10 12ден од прв ден циклус хсг...
    Штом ти заврши да речеме 7ден +2 би дошло 9ден да правиш ...и неколку дена по хсг се избегнуваат односи , а потоа се е нормално
     
  4. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.890
    Јас пробував и тој месец, еден ден после хсг. Докторот ми рече дека е ок
     
  5. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Важи ли седиментацијата ако ја направам овој месец за хсг следниот или пак ќе треба да правам?
     
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Следниот пак ќе треба да правиш.
    Седиментација се прави за да се види дали има во моментот некаков инфект во организмот и ако ти е забрзана нема да ти прават хсг или пак ќе треба да испиеш прво една доза антибиотик, па да повториш седиментација пред хсг.
     
    На GirlWithACat му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Zdravo devojki!
    Denes pravev HSG vo Sistina i moram da go spodelam moeto iskustvo...
    Negativno sum iznenaena od doktor Jordanco Ivanov, takva neprofesionalnost i nezainteresiranost od doktor nemam videno do sega...
    Pregledot od spremanje da sednam na stol do oblekuvanje veruvale ili ne traese se na se 2 minuti (?!?!) :)
    Ispadna deka nemam nikakvo zapusuvanje,deka kanalite se proodni, no deka imam pregrada, no kako sto rece doktorot VO SITE 10 ZBORA STO MI GI KAZA ne bilo strasno... brzase da si otide, uste da mi ja frlese receptata za citeral sto mi ja prepisa, nikakvo obrazlozenie nikakva zainteresiranost, jas prosto se zaprepastiv!!! Na moe insistiranje go prasav dali e opasno toa so pregradata i odgovorto bese samo "ne super si"...
    Vo red e da sum super daj Boze da e taka, ama mislam deka treba da se dade malku poopsirna konsultacija i mislenje..sepak neli odis na privatno frlas mnogu pari..mene samo poveke me zbuni... od toa tuka so citam na site pa duri i na tie sto im ispadnalo deka nemaat problem, pregledot im trael poveke od 10-15 minuti... niti mi pobara rezultat od sedimentacija (a mi posocija koga zakazuvav pregled deka mora da nosam) niti me prasa dali mi se uredni brisevite NISTO.... sramota!!
    Od druga strana moram da napomenam za tie so gi interesira i so se isplaseni, deka pregleot ne e mnogu bolen,toa e bukvalno bolka nalik menstrualnata so trae 2-3 sekundi i e totalno izdrzliva,taka da nema prostor za panika, anestezii... posle pregledot imav tapi bolki isto izdrzlivi i sega osekam nelagodnost vo stomakot, no pak ke napomenam nisto strasno..
    Uspeh na site i se nadevam nema da imate vakvo iskustvo kako moeto...
    Ako ima nekoja slicno iskustvo so pregrada bi bila blagodarna ako go spodeli ♡
     
    Последна измена: 4 февруари 2021
    На meelitsah му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Sedimentacija ne treba da e postara od 5 dena, so toa e gleda dali imas nekoe vospalenie ili infekcija vo organizmot... ama zavisi kaj ke pravis, ete mene denes vo sistina ne mi ja ni pobaraa :)
     
    На meelitsah му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Нели ти даде извештај?
     
  10. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Da normalno deka mi dade, ama vo izvestajot nikade nema pisano za pregradata sto mi ja spomna... muabetot mi e deka nemoze doktor da ne saka nisto da ti objasni... ne e nitu profesionalno nitu eticki...
     
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Ти си потполно во право за секој збор, ме интересираше барем дали ти даде извештај. Штом не ја напишал преградата во извештајот зошто не го праша?
    Не се нормални значи. Не кинат по минимум 100€ од одење за здраво-живо за на крај пак на друго место одново да одиме. :@
     
  12. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Da mi dade izvestaj, no otkako zavrsi pregledot na salter mi rekoa da cekam 20 minuti za da mi izdadat smetka i izvestaj
    ,taka da ne ni znaev deka ne e napisano deka imam pregrada... jas sakav mnogu raboti da prasam, ama doktorot ne sakse da me pogledne a ne pak da sedne posle pregledot kako sekoj drug doktor i da mi objasni makar na kratko sto ponatamu...uzas... nikogas poveke ne odam tamu
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Моја топла препорака за д-р Димитров. Човекот е најдобар за проодност. Само снимките носи ги, тој убаво ќе ти каже сѐ што треба.
     
  14. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    71
    Kade e Dr.Dimitrov? Koja klinika?
     
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Ремедика
     
    На Srna-3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sivce

    Sivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Да не знаете колку е преглед кај др. Димитров односно во Ремедика?
    Благодарам
     
  17. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Мислам дека 1500 ден платив. Ова во февруари.
     
    На Sivce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    бев кај Толовски, рече супер се каналите но кај матката би требало да интервенираме нешто (не разбрав што, но рече не значи дека тоа е пречка за забременување но можно е да е, инаку рече тоа е вродено, демек некако формата или позицијата на матката била различна) што траело 10тина мин и не било болно, нешто пак беше со хистеро.... е сега, сакам да прашам дали тоа можам во ист ден да го направм со биопсија (имам цин 2). Не верувам дека ќе можам да земам 2 слоб дена од работа....
     
  19. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Девојки има ли некој правено хсг во Индус Медика, како е поминал и колку се плаќа? :)
     
  20. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки треба да снимам проодност на канали кај толовски. Седиментацијата ми беше 22 мојот матичен ми даде вибрамицин да пиам 7 дена по 2 на ден. Потоа Седиментацијата ми беше 20 а кај толовски бараат да биде 15.сега пиам панцеф 10 дена по едно на ден. Дали има некоја со слично искуство? И да нагласам пап тест микробиолошки брисеви уринокултура и crp се уредни нема ништо.