1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодност на јајцеводи (HSG)

Дискусија во 'Бременост' започната од mace12, 29 мај 2011.

  1. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    mislam 700 denari
     
  2. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    900 den e jas vo Maj juni pravev tolku e
     
  3. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, вчера бев на ХСГ во Систина - наод - уреден, е сега на извештајот уште пишува - Се прикажа дискретно аркуатен облик, без дефекти во полнење. Обете туби се прикажаа во целост. Лево се доби слободно излевање на контраст интраперитонеално, додека десно не се доби излевање на контраст интраперитонеално.
    Ако може некој да ми објасни што значи ова погоре, разбирам дека десниот јајник бил проблематичниот, но дали е прочистен после ХСГ или не? И тоа аркуатен облик што им значи?
    Инаку мене ми беше премногу болна процедурата, за детали не би коментирала, да не ве плашам, зашто кај сите е различно, но помина и тоа, продолжуваме :)
     
    На Meckicja и Lavica2016 им се допаѓа ова.
  4. tinamace94

    tinamace94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да ги испитам каналите дали ми се проодни направив пап тест беше негативен добар направив хормони и тие се добри влера ги земав резултатите од брисеви нема ништо и ти се добри е сеа утре ќе одам во синлап за селиментација но таа треба да се направи пред да добијам искрајно незнам кога ќе добијам требаше на 16 мај денеска цел ден имам кафеав исцедок.сакав да ве прашам дали е време за селиментација и колку треба да ми биде за да одам на канали? Извинете на долгиот текст :Д
     
  5. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Sedimentacija se pravi 3,4,5 dena pred da dobies mens. Nikoj od nas nemoze da ti kazr dali ti e sega vreme ti najdobro si znaes kiga treba da dobies zosto i malce da prokrvaris da ti dojde dzabe ke pravis togas sedimentacija ke ti bide pokacena a so pokacena sedimentacija nema da te primat na HSG. Neznam kolku treba da ti bide tocno za da odis ako ti e visoka nrma da te primat i pak ke ttreba da cekas nareden mesec. Mene taka me vrtea 3 4 meseci od sto nemozev tocno se da napravam od sto imame mn strucen kadar. I taman koga se mi beshe vo red koga cekac da dobijam za da odam hsg ostanav bremena za zal neuspesno. Odi si naprai si sedimentacija zosto bez nea nema ds te primat. Sry za dolg post.
     
  6. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Jas napraviv sedimentacija odma koa mi zavrsi ciklusot. Kaj Tolovski pravev HSG i ako se sekavam dobro, treba do 15 da ti e sedimentacijata za da napravat HSG.
     
  7. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Колку што се сеќавам јас правев хсг и ми правеа на клиника,на радиологија.ХСГ ми го правеа на 8-10 ден од последна менструација,со приложени негативни брисеви и седиментација под 10,мене ми беше 9,ја регулирав со сумамед оти ми беше 12 и ми кажаа дека е висока и нема да ме примат,а крв давав за седиментација 7 ден од менструација,после завршување.Ова беше 2014 година ако нема промени.Поздрав и секое добро.
     
  8. Sandra456*

    Sandra456* Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    517
    Пол:
    Женски
    Neznam jas koga trebase da pravam koga bev vo drxavna za zakazuvanje mi rekoa nekolku dena pred mens. Da napravam sedimentacija i da dojdam na 9ti den od mens . Za hsg normalno si cisti bris pap i dobra sedimentacija.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Јас правев ХСГ во Систина, ми рекоа седиментацијата да ја направам ден-два пред испитувањето на каналите и дека треба да е пониска од 10. Значи направи си седиментација откога ќе ти заврши циклусот па после тоа веднаш ХСГ.
     
  10. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Седиментација испитав ден пред ХСГ, а ХСГ направив на 9 ден од менструација.
     
  11. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    Јас пола месец претходно испитав седиментација, се беше во ред. Брисевите ми се уредни секогаш, а ХСГ правев во Систина на 8ми ден. Не ме болеше воопшто. Се изначитав се, ама индивидуално е. Јас имам поболни циклуси. Се' беше уредно. Си продолжив дента бев најнормално. Бев и на тренинг.
     
  12. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Moze da mi kszite kolku ve kostase hsg vo sistina? Treba vo sreda da pravam... I dali denta tamu sedimentacija proveruvaat ili treba porano jas da proveram...
     
  13. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Pogore neli citas deka site napravila odnapred sedimentacija. Nema da ti dozvolat da pravis HSG bez da.imas dokument za sedimentacija.
     
  14. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.145
    Пол:
    Женски
    Можеш и Систина да си провериш. 100 ден е седиментација .
    Хсг сега мислам дека е околу 6000 ден.
    Инаку во Систина не прават проблем и за седиментација повисока од 10. Јас имав 20 па правев хсг. Некои од " ништо" имаат покачена седиментација. Мојата никогаш не е била под 16 .
     
  15. Makeup12

    Makeup12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2017
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    Здраво, и јас имам правено хсг и ми дијагностицираа септум на матка и едниот канал полу прооден другиот целодно непрооден. Потоа следуваше хистероскопија и лапараскопија и се успешно помина септумот беше отстранет а каналите отпушени. Докторите ми кажаа да работиме на длучајот и еве 1 година и 5-6 месеци се обидуваме за бебе но ете не сака да се фати. Ме фаќа паника веќе , знам дека има улога и психата но ете не можам да не мислам на тоа. Има ли нркоја од вас што и ги правеле овие интервенции и после колку време одтанала трудна.секое мислење добредојдено позз
     
  16. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Може да го направиш и во Систина истиот ден, можеш и еден ден порано, како тебе повеќе ти одговара.
    ХСГ во Систина чини 5410 ден. Можеш и во нивниот Call-центар да се јавиш ќе те информираат за се што те интересира во однос на нивните услуги и цени.
     
  17. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Citam pogore razlicni iskustva odnosno nekolku dena pred hsg pravele a nekoj denta... Sto e podobro samo prasav :)
     
  18. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.145
    Пол:
    Женски
    Најубаво е лично за тебе да си направиш седиментација 5-6 дена пред хсг. Во случај да е покачена да пиеш антибиотик барем 4 дена пред постапката .
    Инаку во Систина нема да те вратат и брз седиментација
     
  19. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Мене лично во Систина кога закажував за ХСГ ми рекоа седиментацијата да не е постара од 2-3 дена.
     
  20. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.145
    Пол:
    Женски
    После на самото хсг ти ја побара докторот да ја види?