1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Боса по доѓа на чорапчиња.за надвор незнам некои меки напред што се виткат лесно.и моево прооди но за надвор уште немаме најдено баш такви што му одговараат да оди лесно има едни мекички за по дома и со тие го пуштам малку низ двор знае да оди :D:inlove: душичка
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Мамички дали се гледа млада, полна месечина за правење постапалки. Ние еве веќе недела дена се пуштаме по 7-8 чекорчиња,потоа се спушта и продолжува да лази. Мислам дека се смета дека е прооден веќе ,така ли?
     
  3. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Да.еве сега од четврток е новина.можеш во недела или четврток да направиш.здравје и ние во недела ќе носиме постапалки.тогаш сите се дома.
     
    На Adeline му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Имаме 15 месеци веќе еден месец кај што се пушта по неколку чекорчиња и продолжува со лазење, незнам дали има место за паника, зошто сега ми изгледа како малку заплашен...гледам како скоро сите деца на негова возраст трчаат па ми стварапаника,зошто уште не оди сам?? :(
     
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Мами не се сите деца исто.
    Моето прооде на 11+ на другарка ми на 17+
    Никое не останалоо без заби и непроодено.
    Не се секирај,се во свое време.
    Ко ќе се чуствува спремно ќе пушти чекорчињата а мама ќе прави постапалчиња.
    Ве гушкам и без секирации.
     
    На girl-miri, sofi2107, Adeline и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Не се сите деца исти. Некои порано се пуштаат, некои покасно. Некои се поплашливи, други посигурни. Штом заодел, не се секирај. Ќе се пушти лека полека повеќе, кога ќе биде посигурен.
     
    На gjoker4e и Adeline им се допаѓа ова.
  7. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски

    Незнам дали ти е за утеха...моето е 16 и не оди.
    Од скоро почна по неколку чекори сама, но сега пак бара рака...уште се плаши, претпоставувам.
    Но чим почнало, мислам нема место за паника. Кај да е, ќе се пушти.
     
    На girl-miri и Adeline им се допаѓа ова.
  8. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Ние проодевме пред една недела :D да се пофалиме :D оди ,лета,трча сега :D а јас будала паничев. :wasntme::D
     
    На Lattina, girl-miri, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Дали сте имале искуство со зафрлање на едното ноџе на надвор? Како да се изјаснам, значи оди и левото ноџе некогаш го врти на надвор ...
     
  10. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам, моето бебе има 8 и пол месеци. Какви чевли да и купам сега? Или рано е уште за чевли, од есен па натаму?
     
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Ne i trebaat. Koga ke proodi togas. Eventualno koga ke pocne da odi dodeka ja drzite
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки , веќе цел месец се пушта да оди ,прво неколку чекори сега може да го изоди и цел стан . Но не секогаш,не е стабилен и морам да одам позади него,се случува да изгуби рамнотежа и незнае да седне /падне на газ . Значи ако не сум зад него како штица си паѓа. Нема ич страв се пушта цело време како сигурен да е ,а сепак не е. Што знам како правилно треба да биде . Сите ли така проодуваат ? Како да го научам да си седне кога ќе изгуби рамнотежа ? И дали ова се смета за проодување ,јас чекам баш стабилно да почне да оди па да правиме стапалчиња. Инаку сега сме 12+ .
     
  13. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    Stom se pusta znaci proodelo deteto, neka ima lesni cekorcinja :) A za stabilnost - ehee, proces e toa, meseci ke pominat...Treba da se uci na gaze da pagja...
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Обично децата проодуваат откако ќе научат да паѓаат. Затоа е пожелно од 5-6 месеци да се оставаат на земја, да се јакне мускулатурата и да се учат на паѓање. Стабилноста во одењето ќе си дојде со тек на време.
     
    На ada21 и Melinda85 им се допаѓа ова.
  15. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    Напочеток сите така паѓаат , лесни чекорчиња нека има :inlove:
    првен сега вака па по некој период на газе ќе седнува па после и раце ќе пушта напред да се задржи , неколку фази се , па ќе си продолже без плачки , Мала еве а 15м е , проодена е 3м дури сега веќе не оди ко шатче :D и трча дури еве а недела две

    И мене истото ми го кажале , дури не науче да паѓа , и преплаше ,нема да е опуштен
    Можиш да си правиш постапалчиња јас мислам , веќе оди дечкото8)
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @Lattina @Annath @Poppins
    Фала ви на советите . Он седнува на газ само кога се држи за нешто а така сам незнае и кога ќе изгуби рамнотежа се труди да ја задржи лево десно, со рацете и несака да си седне . Му покажувам сега се трудам . Инаку од 4 м сме на под на коцки. Плус и си лази ,не е дека не е извежбан .
    Како и да е ќе се научи убаво со тек на време.
     
    На stevemila, Lattina и Poppins им се допаѓа ова.
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Ај и за мене еден совет. На почеток на месецов прооде, се пушти сама од раце. Направи повеќе чекори. И наредните денови се повеќе и повеќе. Од маса, од кревет се пушташе. Надвор за едно раче оди одамна. Ама последниве денови. Неќе ни да стои без да ја држам, одма седнува на газе.
    А јас веќе напраив постапалки мислејки дека сега само ќе јакне се повеќе и повеќе.
    Прави она пак по некој чекор ама не е тоа тоа.
    Иначе и на газе знае да паѓа, а и за нанапред пушта рачиња.
    Некој со вакво искуство?
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Нормално е мислам.
    Може паднала малку на газе и се уплашила, па малку се забавил процесот.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Падна ама не во одење. И јас си викам до тоа е. Она уште пред еден месец правеше чекор два, ама не го рачунам тоа. Сега дека сама се пушти, па можеше од соба до ходник да отиде сама.
    А за едно раче лета, надвор само бара да оди. По цел ден ја оставам на земја, не лази, стручно се врти на газе, пробува и од земја да се исправи да стане.
    Читам за свекрвите. Ја на мојана не можам да и објаснам дека нема потреба нон стоп да ја држи. Луѓе ја држи за цела рака, кај лактот, плус за грбот. Кога стои потпрена за нешто исто. И помага да стане иако детево знае. Кога ја патка пак цела рака и ја фаќа иако малава само малце површно те фаќа за прст колкј сигурност да има.
    Кажано е ортопедот вика сама што повеќе, тетки стринки баби да не ја рчкаат многу многу(вистина ни кажа) и не и не... Коса ми се крева.
    Пред некој ден таа стои потпрена со една дадичка(2 год) таа ја држи, ќе ја бутнела. Викам мора некој да ја бутне некогаш, доброо нек ја бутне и се налути. Ја тера со сила да оди у друга соба. Јас немам сили за расправање веќе. Не знам ни што да измислам веќе. Секое гледање викам остави ја не ја држи.
    И така, еве сега сака да дојде, а знам само ќе ми го вознемири детето.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Мaјки ќеркичкaтa се пушти, 14 и пoл месеци, време е зa пoстaпaлки хепи сме сите пoгoтoвo мм, oн летa хaхaх никoгaш не сме јa стaвиле вo дубaк, ниту сме јa пaткaле ниту чевли сме и купиле...се испрaви oд еднa мнoгу интереснa пoзa сo рaцете нaдoлу сo гaзетo нaгoре и oпa нa нoзе...и сaмo влече предмети пo неa мече тoпкa се штo ќе и де нaјде и шетa низ стaн
     
    На Melinda85, Ano, Цвет88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.