1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Нашиот ортопед вика навремено родени нормално е да проодувале од 12-18 месеци, зависи и детето какво е и дали на пример е држено во раце, или ставано на под да си се вртка и да вежба.
    Кај нас (10.5 недели порано родено) нормално би било и до 2 години, да не сум се секирала, ама гарант порано од тоа ќе било. Ќе видиме, здравје само.
     
    На Melinda85, Elen4e_sonce, snegulkata и 5 други им се допаѓа ова.
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Синоќа биднаа нашите први чекорчиња:o! Мноооогу порано, ептен порано од очекуваното:wasntme:! Та пишав овде дека е мрзле бебе кои тек на 12 месеци се исправи, а ете ј сега на неполни 13 месеци ми се прави шизик и дава чекорчиња колку да ми докаже дека ја потценив:smirk:, она можела брзиснки да се научи да оди! Не дека оди де, ама 5-6 несигурни малечки чекорчиња,:angel: она збунето фаце^_^ и сини очиња кои светат од изненаденост и среќа! Нема мерна единица која би ја измерила среќата на една мајка кога ќе ги види тие несигурни чекорчињ! Одма ти поминува низ глава тоа прашање -тоа е тоа нели? убаво видов нели? сама изоди од фотелја до кревет?:^) Па уште сто пати ја пробуваш истата маршута се до моментот кога на беба ќе и скисне да ти докажува дека стварно направила 5-6 чекорчиња, па седнува на земја и не крева газе повеќе, ти се инаети и уште да ти каже- доста е, ја претера мамооо, ова го направив за да сфатиш дека можам и јас како другите беби, и стига на сите кажуваш дека сум мрзле! :inlove:
    Можеби лигавешки се испонашувам сега, ама остај те ме да се нарадувам бе, истрпете ме, ќе ми мине! :tmi:
    Ќе пишам кога ќе се усоврши и официјално ќе прооди, ова сега го рачунам како обиди за да оди! 5-6 чекорчиња, ништо повеќе! :lol:
     
    На srekice, pianogirl, Flower123123 и 17 други им се допаѓа ова.
  3. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    @snegulkata Те зезна бебе, неочекувано и слатко те изненади, а? :D
    Лесни чекорчиња! :inlove:
     
    На TeddyGrey, mal.ecka, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.740
    Лесни чекорчина...сите се лигавиме,мајки....
    И јас реагирав така,па ја ставав така да видам дали навистина оди...па за инат ќе лазеше и не одеше.
    Еве ја сега парадира низ соба и гордо се смее.
     
    На Sexybaby86, 24.07 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  5. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    ох ние сме 14+ и мрзливи сне ... абе си оде по кревет по маса и си стое така само ама не сака чекорче да даде.. си седнува и си лази .. полесно и е .. едвај чекам да даде некое чекорче.. батко на оваа возраст трчаше по дома ама оваа малава јок .. лесни чекорчиња на ситеее :l::hug:
     
    На girl-miri, Abc07, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  6. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    И бебе мое прооде :D Од пред месец некаде пушташе чекор и оп на газе, ама ми беше страв да не се повреди, па ретко му давав така сам да станува :tmi: Денес истргав на страна масички и други реквизити и го оставив на под, а јас отидов кафе да си ставам. Кога бебе оп станување од земја без да се држи за нешто и по мене :D Точно на годинка прооде :sun:
     
    Последна измена: 22 февруари 2019
    На pianogirl, minneymouse82, gjoker4e и 22 други им се допаѓа ова.
  7. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    Лесни чекорчиња ... ❤
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Лесни чекорчиња :dance:
     
    На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Ајде да ве почастам постапалки форумски тетки :):sun::dance:
    BC5C0C63-20A1-47F0-978E-FA5AE53E1ABD.jpeg
    90354318-724F-4D2C-AA3E-D2D58E90B49E.jpeg
     
    Последна измена: 25 февруари 2019
    На Lolipop23, Flower123123, minneymouse82 и 29 други им се допаѓа ова.
  10. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    17 месеци веќе ќе направи за некој ден син ми и некако слабо со одењево, на 17ти февруари точно почна да оди, за одење рачунам баш одење, не 2-3 чекори и тоа траеше една недела, сега пак само лази :( за одење пак бара да биде држен за раче или барем за блузата да го држиме, престана да се пушта сам :(.

    Он со се каснеше по малку ама не мислев дека ќе прооди па ќе прекине, а таман со толкава радост купив и калапчиња за колачиња :$:(.

    Таа недела кога одеше се јавив кај ортопедот и ми рече ''ќе си прооди сега убаво, таман за еден месец дојдете'', ама детево се затаи сега.

    Не знам дали да закажам преглед за да видат зошто толку доцни детето, а не е малку 2000 за да ми рече, сепак дојди по 1-2 месеци.

    Што мислите вака од искуство со вашите деца, за секирации ли е ситуацијава или минливо е, неговите врсничиња веќе одамна трчаат, баш сум веќе во паника за одењево ;(.
     
  11. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми на 16м прооди. Многу ми беше неубаво кога гледав скоро сите деца на година одат, ама откако се пушти надокнади и за тоа време. :D Мислам дека каснеше поради дубакот, често ја ставав во него и многу и беше лесно секаде трчаше со него низ сите соби, или со лазење.
    @RedRevolution Да не има паднато малце посилно па да се има исплашено? Јас мислам да почекаш 1 недела да видиш дали ќе се пушти. Ако нема промена однеси го да бидеш мирна, иако мислам нема простор за паника чим еднаш се пуштил да оди.
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Нема паднато во одење, а дубак многу малку користеше, на 11 месеци го ставивме во дубак зошто се исплашивме дека нема да прооди, со него почна да се движи за една недела и го користевме до 13 месеци, после почна сам да се исправа и да се движи покрај маса, гарнитура и одма го дадовме дубакот.

    Ортопедот на 6 месеци ми рече ''колковите се развиени како за 12 месеци'', па според тој резултат сега по телефон ми вика ''супер е, ќе прооди, не се секирајте''. Ќе чекаме, тоа е, штом за рака оди, ќе оди, само кога, не знам.

    Јас се плашам да не е невролошки проблем во прашање. Може претерувам, си правам филмови, ама посилно од мене е.
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да си правиш филмови. Ќе прооди, некои секако поарно, други подоцна проодуваат. Се толерира до кај 18-20 месеци мислам. Ако имаше некој проблем, сигурна сум дека ортопедот ќе приметеше.
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Таман реков и еве го денес пак оди :rofl: утре може пак нема да сака, е не му се секирам веќе, колку му се оди нека оди, сеа колачиња ќе си праам :P
     
    На gjoker4e, 24.07, emkaemka и 4 други им се допаѓа ова.
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.409
    Пол:
    Женски
    Вака правеше братучетка ми, ама си беше и остана мрза :lol: беше и дебелко, тромаво бебе, па и тоа имаше удел, знам накај 2год она убаво, асално идеше без да примени лазење, долго и се потпираше, пофаќаше ако имаше можност, никогаш не и пречеше да седи у количка, буквално ја тераа да оди. Мрза бе :D
    Не си прави филмови без потреба.

    И касно и многу си го држела во дубак, јас мислам и тоа има удел, не ви помогнал, него одмогнал.

    Прави стапалките и почасти не :inlove:
     
    На mal.ecka и RedRevolution им се допаѓа ова.
  16. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Па така некако и мојот буцко, ако го извадиме од количка он со задоволство ќе оди, ако не, со саати ќе си се вози, не бара да стане во ниту еден момент, вчера од 14ч до 18ч во количка си уживаше, морав по продавници, гајле си нема детето :rofl:.
     
    На emkaemka и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    52.105
    Пол:
    Женски
    Син ми денес официјано прооде :) Еве месец се пушташе по 3-4 чекори а денес иде без престан :)) 13месеци сме
     
    На pianogirl, mal.ecka, Melinda85 и 15 други им се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.409
    Пол:
    Женски
    Лесни чекорчиња, само по убави патишта да чекори :l:
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. minneymouse82

    minneymouse82 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Лесни чекорчиња :l::hug:
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Persila

    Persila Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2019
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.631
    Пол:
    Женски
    Lesni cekorcinja:hug::hug::hug:
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.