1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Бебе проода на 10 м. Иако ортопед ми рече да го ставам в дубаче на 9 месеци а на 10 да го однесам да го види,во понеделник сум на контрола а бебче никад поактивно деновиве и стапалчиња праам
     
    На Sexybaby86, Persila, Seduction и 4 други им се допаѓа ова.
  2. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.657
    Допаѓања:
    51.791
    Пол:
    Женски
    Машала ! :)
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Leonida2

    Leonida2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    28
    9 i pol meseci sme .. ama neznam dali da se raduvam ili plasam od toa sto sin mi saka da se pusta sam da odi .. mislam so ednoto race si se drzi za komoda, krevet a so drugoto slobodno i si setka taka so pridruzuvanje .. saka i nakaj mene se pusta po 2 cekori odalecenost .. neznam dali e rano 9 meseci i pol?
    Nikako ne go forsiram normalno sammo dali da ocekuvam do drugiot mesec da mi proodi?
     
    На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
  4. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    И ние исто така, на 11 веќе само одеше не е ништо страшно ако бебе е само спремно
     
  5. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.657
    Допаѓања:
    51.791
    Пол:
    Женски
    Sin mi od 8meseci se drzese i cekorese :) pa
    na 13 meseci proode. Ne se grizi normalno e :)
     
  6. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    Konecno i nie denes. Srcence utrovo me iznenadi .. neka ni se lesni cekorcinjava na nas a i na vas .. prijaten den:l::sun:
     
    На Lejlaah, Coco31, Chantal и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Според мене е рано. Консултирај се со ортопед. Јас би го враќала на земја да лази барем до кај 11 месеци.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.255
    Допаѓања:
    8.336
    Пол:
    Женски
    Зашто да го враќа нешто што сам прави? Син ми никогаш во дубак, џампер и било какво помагало, никогаш за раче воден се исправи на нозе една недела пред 7 месеци, точно памтам зошто не верував се распрашував дали да го оставам, на 8 одеше држејки се за мебел за на 10 ипол да прооди сам. Све што правеше сам го оставав, според мене полошо е кога на сила ги исправаме во дубак или кога ги паткаат.
     
    На Sandrin4 и Coco31 им се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на таа возраст се уште не им се добро зацврстени коските и мускулатурата и кај некои деца може да се направи проблем. Второто е секако полошо, користење помагала и форсирање, ама јас и во овој случај не би го оставила да оди толку мало. Би го стимулирала што подолго да лази, ко што реков барем до 11 месеци.
    Ова е лично мое мислење и од нешто што имам читано, најдобро е секако да се консултира со ортопед.
     
    На BoaVista, girl-miri и Chantal им се допаѓа ова.
  10. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мајки моиве бебиња околу 7.5 месеци се исправија и сега 9,5 се пуштаат да одат со една рака потпрени на мебел, ама паѓаат на глава и баш ми е страв , цело време кружам околу нив ама секинда и на земја се
     
  11. minneymouse82

    minneymouse82 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Да ве почастам! Малата ми прооде на 10м :inlove::hug::*: 20190414_225227.jpg
     
    На samovilkamala, Persila, АнеАце и 15 други им се допаѓа ова.
  12. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Се е индивидуално, ако бебе само прави не е страшно. Има деца тромави на 15 месеци упте немаат ни мускули ни ништо има деца на 9 месеци цврсти јаки
     
  13. Lonely1604

    Lonely1604 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Detevo mi e 13 ipol.meseci.od polni 6 stoi I sa drzi na masa.. od 7 veke lazese.. mislevme deka ke proodi na 8 ama eve veke dme 13 ipol I nis.. posle rodendenot pocna da se ispusta.nekolku cekpri, duri I cela dnevna I kujna ja odese koga ke de zabravese ama eve poslednive 10 dena taman ke dade cekor I pravo se spusta na lazenje.. kako da nazadi... ne drka e kasno za preoduvanje, ne mi ee toa muabetot ama so tekot na nestata taka ne idese.. I sega mi e cuden ovoj negov poteg.. ma celo vreme.gleda da laze... ima li nekoj iskystvoo so vakvo nesto?
     
  14. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Majka ne se grizi normalno e i mnogu e podobro sto poveke da lazat pred da proodat. Moevo od 11 meseci se pusta sega veke odi sam a seuste znae kako sto velis da napravi cekor i da se spusti da laze. Koga ke e podgotveno togas ke se pusti
     
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Јас само да се пофалам дека биднаа и нашите постапалки! После повеќе од два месеци одење редно беше да почастиме стапки! Си го одвележавме денот баш по традиција, со ночиња со блага погача и баклава , па сега нека ја носат ноџињата на беба на убави места.
    Инаку шприц зема малата, потенцијална медицинска сестра! :rofl:
     
    На Persila, Chantal, pianogirl и 4 други им се допаѓа ова.
  16. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Од кога броите дека се проодени децата? Моето едно деновиве зачестено правеше по два три чекори ама денес направи 8 чекори . Валда е прооден?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ако се исправува детето само и тргнува да оди без помош и без да се држи некаде, тогаш да, проодува :)
     
    На mal.ecka, Sandrin4 и kostarika им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Јас рачунав дека е проодена од кога сама без да се фати некаде, стануваше од земја се исправаше и правеше 7-10 чекори, па ке клекнеше, па пак ке си станеше, пак 7-10 чекори и ке клекнеше.. и беше само страв, затоа клекнуваше, ама ја рачунав за проодена од тогаш :)
     
    На Sexybaby86 и kostarika им се допаѓа ова.
  19. AudreyH

    AudreyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    212
    Феминки, помош..Ќерка ми има 1 година, како да прооди побрзо? Се исправа сама, оди со помош на проодувалка...
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Зошто да прооди побрзо?