1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    ^^Ти си вондер кид...ок, сега. :^)
    Дајте без вакви провоцирачки постови.

    Инаку и син ми ја држи главата цврсто од 2 месеци, од 4 месеци самиот се исправа и се превертува и ги прави истите работи кои ги наброја, ама еве го има 8 и пол месеци и уште не оди.
    Трчка со дубалце, го паткам фатен под мишчињата, ама е нестабилен.
    А јас сум проодела на 9 месеци, сестра ми на 10, а мм исто проодел на 9 месеци како мене, потврдено со слики исто како доказ. :!:
    А да, имам и ќерка, таа прооде непосредно пред 1-от роденден.

    Нашиот некогаш развој нема врска со развојот на моите т.е. нашите деца, секое дете си е индивидуа и посебна приказна.
    Така што почекај уште малку да порасне па ќе видиш дали е напреден исто како тебе ;) или неспособен (ако евентуално прооди покасно |( )....мислам, дај олабавете малку.
     
    На DeMelo, Annath, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
  2. 1mama

    1mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    :hai: мене ме изиритира ова ако можеше убаво да прочиташ НЕ МОЖЕ ДЕТЕ ДА ПРООДИ НА 7 МЕСЕЦИ, едноставно е физички и ментално НЕСПОСОБНО за тоа. и затоа одговорив така,ама незнам што тебе те испровоцира мојот одговор? како и да е не ми се брза мене син ми да прооди и не го форсирам со ништо,само бев изиритирана...така да јас сум олабавена ептен многу ;) и не сум навредила никој во ниту еден пост,а камоли деца,биди ми поздравена,имај убав ден...
     
  3. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405

    Божица воопшто да не се секираш, секое дете си е приказна за себе, се ке си направи кога самото ке се чуствува сигурно.Супер ти е малечката, машала.Ништо не уткаш, тие развојни фази не зависат од тебе нема потреба да ја форсираш. ;)
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    1март и јас гледајки го син ми и други мали бебчина имам добиено впечаток дека бебе е невозможно толку мало да прооди.
    Беше изиритирана , ама сега си олабавена многу :D Мала шала, нема везе, браво за тебе, лолита изреагира така бидејки постот ти е со тон на потценување, Моира не сакаше никого да навреди, само си кажа свое мислење со кое по логика сите би се согласиле.
     
    На lolyta777 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  4. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.480
    Пол:
    Женски
    Ќе се самоцитирам може ќе помогне на некоја друга мајка во иднина.
    Ја однесов ќеркулец на ортопед и апсолутно се е во ред. Др само ми рече дека е детево претпазливо, особено од кога ја слушна дека секој пат пред да тргне да оди(со придржување) викаше БАМ. Дури и на децата што одеа низ ходниците им се секираше дека ќе паднат.
    Неколку дена по посетата на др. се пушти сама неколку чекори но сеуште сме на тоа. Кога сака се пушта кога не се чуствува спремна се спушта долу и продолжува лазечки.
    Кога конечно ќе прооди частам стапалчиња :P
     
    На ana-banana, Doozy, MacenceEna и 2 други им се допаѓа ова.
  5. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    еве и ние сме такви се пушта две-три чекорчиња и се сецка дека никој не го држи и бам на газе и продолжува лазејки да најде др место за да стане...а инаку ги крева рачињата за големо дете големо се пушта пак накај нас и пак на газе живи смешки е :D кај и да е треба да правиме постапалки...едвај чекам
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    И јас едвај чекав син ми да прооди. Ама оттогаш душата ми ја вади. Фаќа што стигне и само бељи прави.
     
  7. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    знам дека така ке биде ама спремна сум на тоа...ние уште сега сме такви се фрламе по земја се живо отвараме- затвараме кршиме ама ако ајде гледам се повеке да го спречам тоа па сите така сме пораснале и сме биле бељаџии...
     
  8. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Срцево ми се исполни денес, јас за едно раче мм за друго и ја држиме а она патка ли патка. Чуството беше прекрасно.. дека постојано ми е во раце или лази и сега кога ја фативме така ептен ми беше убаво.
    Е сега имам прашање. Дали сте користеле проодувалки од оние што се буткаат и колку се корисни.
    Дубакот не ја вози веќе ќерками туку она него :rofl: , го фаќа позади и го бутка и така си оди. Па мислев проодувалка да и купиме ама што знам дали ќе сака со нејзе да оди. :^)
     
    На ivanovicka и elena.mak им се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Јуник, кога ќерка ми беше 9 месеца и и купивме ваква проодувалка [​IMG] но искрено не ја ни искористивме воопшто за проодување, ќерка ми се фаќаше за да оди со него но не знаеше дека треба и како да застане, и ако ја оставев паѓаше заедно со него :| а и она прооде брзо на 11 месец така да воошто не ја искористивме. Сега ја игра, ногарките се собираат и се трансформира како количка има и музика , учење на бројки и песнички. Како сакате вие има разни проодувалки, ние нашата ја земавме 50 евра
     
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.383
    Пол:
    Женски
    Супер Јуник дубак не и ни треба веке :D ние до 9 месеци некаде после и го тргнав ... па поЧна да лази па да се подига сама , да оди фатена за ѕид и сл и прооде брзо на 11 месеци
    Имаме и продувалка ваква не ја користевме многу ама ако убаво е да има може твоево ке си оди со неа
    [​IMG] има и вакви др [​IMG]
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Внука ми прооде на годинка, се пушташе и порано ама прооде асално тогаш, со најголемото богатство кое го имавме, проодувалка што и ја купив месец дена пред роденденот од Џамбо, во вид на пожарникарска количка. Ако ви се верува до ден денешен ја користи како најверно другарче и е, ја купив некои си 1 200 денари и ептен ни се погоди.
     
  12. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Sin mi za 2 nedeli kje pravi 14 meseci I uste ne e odi. Znaci se pushta no samo po 2-3 cekorcinja. Ne e stabilen I koga patkame odin na prsti, ne stapnuva na cela noga.
    Kjerka mi proode odma posle rodendenot, a maliov nema aber od prooduvanje....da panicam, da go nosam na ortoped ili da cekamda proodi...t.e. do koga da cekam :?:
    Ortopetkata rece da go nosime na kontrola otkako kje proodi, posleden pat bevme na 10 I pol meseci I naodot mu bese super, kolkcinjata dobri. .....I sega sto da pravam.
    Inaku stoi samiot I samiot odi pokraj krevet, masa, turka stolcinja, kolicka I sl. ama eve uste ne odi :(
     
  13. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Ништо ќе си прооди, почекај уште некое време, па ако мислиш дека треба да го однесеш однеси го, внука ми дури на 16 месеци се пушти, па еве ја сега ништо не ја запира :D
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ќерками кај и да е ќе прооди , оди од едно место до друго сама , сама се качува на кревет, се симува м кога ќе и подадам некоја играчка сама доаѓа ја зема, сама стои, помалку по малку секој ден се пушта. Гледам дека сега засега не се плаши тоа ми е највеќе страв да не падне и да се исплаши.
     
  15. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Ne se nerviraj,ke si proodi nabrzo.Toa sto ne gazi na celo stapalo e zatoa sto mu e strav,cim na 10 i pol meseci naodot bil dobar,za brzo vreme ke si proodi.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.383
    Пол:
    Женски
    Лолитке ке се пушти детето , ке си оди ;) некои деца порано некои покасно проодуваат ! нема што да се плашиш :)
    исто и Јуник и твоето кај и да е ;)
    Само не ја плашете и да падне нема страшно , моево во тој период ке оди ке падне па ке стане и така , ама немојте од страна вие да и викате Полека да не паднеш, па да не и се влее страв :!:
    Само пази кога се пентари по кревети е тогаш да пазите да не се удри ...
    Ајде па набрзо и двете да се пофалите со проодени деца и да правите Постапалки ;)
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Уште малку и ќе правиме постапалки, вечерва цела вечер си одеше интересно и стана се пушта сама од креветот до масата па пак назад, па се врти во круг абе живи смешки е :) :) сеуште не е многу стабилна ама има напредок и тоа голем... инаку за викање јас ништо не и викам ако падне се правам дека не ја гледам почнува да кенка гледа дека не и викам ништо и ќе почне да се смее :)
    Сакав да прашам какви патичиња да купам за да се научи да оди со патичиња? Сега за сега само боса сака, прееска кога излеговме и облеков патики и стоеше не сакаше да оди .. :)
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.480
    Пол:
    Женски
    Лолитке ова за тебе.
    Малава прооде накај 18 месеци :sweat: сама, стана и тргна. Ни паткање ни држење ништо. Оди сега застани ја одвај на улица се држиме за рака. Била мома голема можела се сама!
    Ќе прооди малиот уживај (иако знам дека де нервираш) ама до кај година ипол било сосема ок да се почека.
    Со среќа!
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас сакам да и купам на внука ми џампер (после може ќе се најде и за моето ]:) ) па некое искуство со нив, дали се безбедни, дали лесно ги прифаќаат маливе и најбитно дали се практични за проодување или за џабе да не го купувам.
     
  20. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ќерками веќе прооде , уствари цела недела си оди ама чекав да биде по стабилна :) Почнува полека и со патичиња да оди , па вечер ќе правиме постапалки. Ние нема да ги разнесуваме туку ќе им кажам на најблиските кој сака нека дојде, бидејќи малку сме настинати нема потреба и по куќи да ја шетам :)
    Ќе постирам и слика покасно :)
     
    На silk и Mayyya им се допаѓа ова.