1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Прашај ортопед дали ги препорачуваат овие со патент одоздола. Мислам дека читав тука по темиве дека не биле препорачливи ни за проодување ни за после. Секако дете босо треба да прооди.
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.021
    Пол:
    Женски
    Дома е бос цело време. За надвор ни требаат. Ќе видам и ортопедот што ќе каже. Фала.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Босо скроз?? Ни без чорапчињата така???
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Вчера бевме на ортопед. Бебе е 8 месеци, лази веќе некое време, седи, се крева п пак лази и почна да се крева вертикално држејќи се за нешто (масата најчесто) и така стои на колена.

    Ни кажа и дека очекува да прооди порано и да не користиме нк дубак ни џампер (и до сега не користевме) туку да го оставаме само како и до сега.

    За породување ни кажа кондурчиња меки напред и да, да оди бос колку може повеќе на трева, песок итн.

    Ја сега со лазење едвај го допазувам, па кога ќе прооди журка, ќе се бркаме по дома.
     
    На MACKICA1902 и Larahappy им се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.947
    Допаѓања:
    18.059
    Бебево на 10.10 прави годинка, ако се очекува да прооди околу 13 месец, тоа е почеток ноември дали е во ред за зимата да му облекувам чизми?
    Таму јануари,фебруари?
    Значи од прилика после 2,3м од проодување?
    Претпоставки,предвидувања:lol:

    Ги гледам на попуст се чизмиве и многу ми се бендисаа,ама не знам дали да ги купам да не останат необлечени?
    И не знам напред какви се,дали се виткаат кај прстите:^)
    Ги има некој?
    Screenshot_20200723-123708_Messenger.jpg
     
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се груби за штотуку проодено дете и мислам дека нема да можи да оди во овие :) а убави се.
     
    На redhead и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  7. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Мајки постапалки се дава кога ќе почне бебуле да се пушта само или кога скроз самостално ќе може да оди ?
     
  8. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Не сакам да го фораирам синко, но се грижам за него и го гледам а не знам како да помогнам.
    Веќе сме полни 13 месеци а сеуште не одиме.
    Лази од 9 месеци, сака да го паткаш, се исправа сам, оди по гарнитура, на врата или мебел ќе се исправи, а сам да се пушти не сака...
    Ми се нема исплашено, не паднал да речеш ама како да му помогнам да се пушти конечно...
     
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Сте го паткале досега. Сега за проодување ќе почекате. Додека цела мускулатура и нервно не се оспосби со чекорите кои сте му ги скокнале.
    Прво треба да научи да паѓа со паткање тешко тоа. Кога ќе почне да оди директно на глава ќе ви паѓа. Јел скакнат чекор.

    Од одма оставете го само детето. За месец дена се ќе научи и ќе се пушти.
     
    На Kaetana, Butterfly1107, KuklickaSk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски

    Он цело време се движи во монтажното, се држи за двете страни и со едно раче
    и на ламинат кога паѓа си паѓа на газе
    И знае одма сам да стане
     
    Последна измена: 16 август 2020
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Процесот на учење паѓање е најбитен за движење. Само така може да прооди едно дете.
    Тргнете ги рацете од него ќе поплаче вечерва и потоа ќе се навикне да се движи сам. Стимулирајте го од еден до друг да оди, но никако за рака или да го паткате. За брзо ќе се пушти сам. Само вие го назадувате.
     
    На Kaetana, Butterfly1107 и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  12. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Не се секирај. На денешен ден прооде син ми на година и 3 ипол месеци. Ќе го осетиш кога ќе биде спремен. И јас истите прашања како тебе си ги поставував. Го приметив дека кога ќе се занесе во нешто прави чекор два. Му ја пуштив топката и тргна по неа. И пушти го и сам да се движи, да се држи за да стигне ид една до друга точка, да се снајде. Ако го држиш за рака барем за една само држи го, полека да ја превземе контролата врз својата рамнотежа.
     
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Не може сите деца да проодат пред година. Оставете ги да растат и да се развиваат во нивно темпо.
    Ако прооди на 1 година а не е спремно за тоа, само вашата психа ке е задоволна, не и детето.
    Ваше е да ги стимулирате децата низ игра, а не со методи како паткање и ставање во дубак.
    Ортопед вели, гледаш ли некој надвор да не оди? Не, и паметен и глуп одат, а не се гледа кој кога почнал да оди. ;)
     
    На Butterfly1107, tambelina, srekice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Џабе зборат ортопедите. Кога си врзуваат родителите во крпче. Јас се жалев некни. 15+ сме и не е проодена. Не користам ни дубак, проодувалка и не ја паткам. Ја оставам сама, иако сум нестрплива. Јатрва ми ја, става малата од 5 месеци луѓе во дубак. Тоа дете кога е во раце, скока само хистеричнобсо нозе. Уште незнае само да седи, цело е скифлено. Во вратот е како грпка да има. Не лази, и никогаш не е ставено на земја. Ама не, јас сум глупата со заостанато дете во развој (facepalm)
     
    На KuklickaSk, Larahappy и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Најтрагично е што родителите не веруваат дека од дубак може да дојде до огромна штета. Како и од растењето во раце. Демек ние ставани сме во дубак и ништо не ни е. Од една страна доктор вели не, од друга страна родители велат ништо не е, супер си е детето.
    Јас синко не го ставав во дубак и сите ме сожалуваа, наводно рацете ми паѓале, не веруваат дека цело време е на земја и се играме со играчки.
    Најбитно е детето да е здраво, ке прооди, не се секирај мајка.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Во почеток плачев многу, зашто свекрвата не штедеше на погрдни коментари позади мој грб за детево. Ама сега веќе не. Гледам стабилна е, секаде стигнува. Прави се како треба. Кога ќе и дојде времето ке прооди. За два месеци порано, да и направам за туѓ атер доживотни деформитети. Не фала. Кога е спремна она нека трга.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Се ке направи кога ке е спремна.
    Синко од 6 и пол лази. Како брзо и стабилно лазеше, јас мислев на 9 месеци ке прооди. Ама тој на 11 месеци почна да пушта чекори а сега после година прооден е според ортопедска дефиниција.
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Xanty

    Xanty Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    661
    Пол:
    Женски
    Денеска сум многу среќна син ми ги направи првите чекори сам :)
    Кога се прават постапалки сега или кога ке почне убаво да оди?
     
    На koritsaki, tambelina, Ygritte и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Jas naprajp po edna nedela od ko proodi, nemav modla porano :D
     
    На Xanty и tambelina им се допаѓа ова.
  20. ТедИ11

    ТедИ11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2020
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    4.281
    И НИЕ ПРООДЕВМЕ..мн ми беше став малата е 1г и4м(наскоро ќе прави),почнав да се плашам другите 2 керки на годината одеа...туку околу постапалките се прават на млада месечина..го применувате тоа или не...сега е полна па следи трета половина па млада(колку што читав)....најдов на фб мајабеикери од таму да нарачам сакам па ме интересира дали сте пробале од таму некогаш за изгледот немам зборови