1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. women17

    women17 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    26
    Здрaвo мaјки Имaм еднo прaшaње вo врскa сo пoстaпaлки штo се прaвaт кoгa дететo ќе прooди. Мoетo веќе еден месец oди oд еднaтa стрaнa нa сoбaтa дo другa си шетa нaoкoлу сaм си стoи сaм вo местo, истo тaкa oди пa ќе зaстaне среде сoбa ќе си рaкoплескa без дa се дежи зa ништo пa пaк ќе прoдoлжи дa oди, клекнивa некaд дa земе нештo и ќе се испрaви без пoмoш. Дaли сетo oвa знaчи декa веќе требa дa прaвaм пoстaпaлки или уште е рaнo? пoзз
     
    На Talesia и leona83 им се допаѓа ова.
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Дефинитивно сте за постапалки.
     
    На TIGARCE86 и zuto им се допаѓа ова.
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    4 месеци паткаме држејќи се за рака, прст, пантолони... Многу сигурно оди, ама му е страв сам да се пушти. Мора тој да држи нешто за оди.
    Денеска конечно му најдов финта да почне да се пушта сам по 5-6 чекори. За среќа го сфати како игра па до крајот на денот вежбавме и постигнавме голем напредок.
    Во функција го ставивме и каивчето за проодување (за надвор) и речиси цело време беше лабаво. :sun: Ама пусти страв да не падне да се уплаши па да се вратиме пак неколку чекори назад...
    Значи ли тоа дека ни се ближи времето за постапалки? Кога всушност се прават?:wasntme:
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Сега сте 11 месеци значи минус 4 на 7 месеци малиот одел држејќи се за рака? Машала.. Мојата уште не знае чекори да прави, само подскокнува а и тоа ни е тазе научено :)
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Сега сме 12 месеци. Почна да патка една недела пред да наполни 9 месеци. Пред тоа само скокаше во место.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Posle dva meseca pravejne nekolku cekori veke Proode duskickata mamina :l: :*
    Sto ubavo si setkame niz doma :). Duskicka ubava :)
     
    На green.eyes, Mishela, Jagoda123 и 12 други им се допаѓа ова.
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Лесни да ви се чекорчињата :)
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки, кога се смета дека детето проодело? Има ли некој репер за тоа?
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Обично кога ќе направи 6-7 чекори прават постспалки и викаат прооде а до баш одење ќе поминат уште два месеци:) па како кој си кажува.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Значи како ќе си одлучам така? Ние сега дојдовме до таа фаза да си се шеткаме долж цела соба, си застануваме, продолжуваме...некогаш му успева и да се заврти сам и да продолжи во друга насока. Секако јас морам да стојам до него оти се случува да се затетерави, а не сакам да падне за да не се врати неколку "чекори" назад. И онака одамна се мачиме со проодувањево, ептен бавно напредува поради тоа што е страшно претпазлив и оди само на сигурно. Фала Леона
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Е па проодени сте:) и јас се уште одам по ќерка ми а прооде пред 2 месеци. Брат и трча низ дома па шансите да ја бутне и да тресне не дај Боже со глава на пархет се големи.
     
    На НаталиЛили и zuto им се допаѓа ова.
  12. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Некаде прочитав дека детето се смета дека проодело кога ќе направи самостојно 20 чекори. Се сеќавам колку се израдувавме кога со сопругот го избројавме 21-от чекор на ќерка ни :)
     
    На girl-miri, TIGARCE86 и zuto им се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Хахаха како ги изброивте? Кај мене при крај кога се ближи до целта толку убрзува што треба да го снимам и на успорено да го ставам па да бројам :P
    Се шалам. Ќе почекам уште некоја недела да се осигура повеќе па ќе ве почастам со постапалки. Без разлика колку чекори прави.
     
    На irenna и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Ех, нашата е долга и широка, она имаше 20 месеци и тоа проодување (може да претпоставите) го чекавме мнооогу долго. Имаме и видео од моментот.
     
    На minne992 и zuto им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Malata pravese 6/7cekori poslednive meseci,tie mi bea prvite cekori a sega koga si setka niz doma bez da padne,sto pisa feminkata 20cekori e veke proode :)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ние дефинитивно проодевме. Денеска цел ден си врти кругови оти кратка му се виде собава за шетање од еден до друг крај.
    Ајде бујрум утре на постапалки. :)
     
    На girl-miri, Mrs.Bass, НаталиЛили и 4 други им се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Не бев сигурна каде да го поставам прашањето, па да пробам тука.
    Голем дел од бебешките работи кои ги класифициравме како неважни воопшто не беа отпакувани од пакетите. Денес дојде ред да монтираме и средуваме некои од дрнгулашките и видов дека ми пратиле погрешна нарачка.
    Јас сакав

    Bildschirmfoto 2015-06-04 um 21.11.25.png
    А они пратиле
    Bildschirmfoto 2015-06-04 um 21.06.53.png
    И ова ми делува интересно. Свири, пее, свети...
    Не сакам да се занимавам со враќање, на ново порачување па доколку има некој искуство со играчкава би било добро да сподели бидејќи размислувам и покрај утката да ја задржам.
     
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    јас ја немав ама би ја задржала да сум на твоето место.
    Секако ќе ти се најде при проодување на бебето, а и едноставно како играчка за бебе. (y)
     
    На TIGARCE86, joy1 и danichap им се допаѓа ова.
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    bas e ubavo i mn po korisno spored mene i spored toa sto sin mi pravi koga ke pocne da lazi i saka da odi .. zadrzi si go vtoroto ke vidis deka ke ti se najde mnogu,bas e ubavo i jas sakav da mu kupime na sin mi vakvo ama n kupivme seuste .
    sepak so zdravje da si se sluzite i koristite site raboti sto ste si gi kupile
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  20. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Јас би го задржала.. Ние имавме слично проодувалче.. Многу ни беше од корист.. Синко беше посигурен и билдаше самодоверба за да може да трча самостојно.. Од 11месец го туркаше интензивно.. После два месеци толку беше стабилен што немаше потреба да се придржува.. И сега на 17месеци знае да го вози низ дома како формула :) :) :) сега ние се пазиме да не дпбоеме од нигде никаде удар.. Само за на трки е:)
    А тоа што е за на под или креветче играше од 5до 7.5-8месец...не бевме баш по лежењето на грб:)
     
    На НаталиЛили, joy1 и danichap им се допаѓа ова.