1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.803
    Допаѓања:
    4.996
    Пол:
    Женски
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Здраво, кога се носат постапалки кај најблиските дали треба и детето да се носи?
     
  3. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Не
     
    На Nana1156 и Butterfly1212 им се допаѓа ова.
  4. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.520
    Допаѓања:
    3.921
    Што е разликава меѓу старранер 2 и 3? И влошкиве пошто не им се вадат, како да мерам? Да мерам дома, пример ако е 12 цм стапалце да земам број што е 13цм? И уште ова :) купувате по секој број или скокате, пример 22 па 23 или малце поголемо на 24 одите? Некако ко преку ноќ да и расте ноџево, си викам ако се на попуст да не се акам секој месец, да си земам 3 пара исти по 1 број различен или да скокнам 1. :D

    @doubleinfinity видов старо мислење, на стар ранер им извади влошка, како? Јас пробувам ми личи залепена.
     
  5. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    Ако стапалцето е 12цм ќе земеш обувки што се за 12цм. Не значи дека влошката е долга толку, туку дека одговара за таа должина на стапало. Купувам нареден број не скокам, т.е зависи од моделот. Најк имаат помал калап од Адидас. Последно што земав Адидас помало бројче од Најк, но всушност се поголеми.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.520
    Допаѓања:
    3.921
    Не знам да мерам јас изгледа :D.
    Дома ја мерам 12 - 12,5 стапалце, а патикиве вика 13цм. Овие сега што и се чизмиве им се вади влошката и таму и е стапалцето кнап, па ја ставав таа влошка во патиките и гледав да има околу 1цм простор. Како и да е земав 2 последователни броја. А најк не произведуваат 24 број :?: 22 па 23,5 па 25.
     
  7. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    Инаку влошките се залепени но лесно се вадат. Барем така било на сите што сум ги земала до сега. Тимберленд пак имаат и ознака на влошките од каде до каде да биде стапалото за да биде идеално.
     
    На MilaSs12 и Mucika им се допаѓа ова.
  8. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Искрено нзн разлика, јас кога купував имаше само 3 па такви купив....влошката на најк се вади сигурно, се одлепува од патиката само треба повеќе да тргниш...после си се мести убаво немој да мислиш леле ја одлепив и сега ќе шета...не, убаво си се мести...нас првите патики ни беа 22, а следно земав 23.5 па 25..иначе најк имаат и 24, ама тоа е исто со 23.5...во спорт реалити моделите им се со 23.5 а во спорт вижн со 24...цела наука ми беше купување на вториот пар патики, окапав од читање на форумов за да сфатам дека некои фирми цм им се должина на стапало (пример најк) а кај некои фирми должината напишана на обуката е должина на влошка...
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.831
    Допаѓања:
    1.009
    Леле пукнав веќе искрено , никако не сака да се пушти надвор воопшто.. Незнам што е проблемот, дома си шетка трча полека ама надвор незнам како да му дадеме храброст, да му помогнеме да се опушти.. вчера бевме на лулашки, се пушти само 5 мин и толку не сакаше повеќе :(:(
    На ортопед сме дури на 29.03 , се е фул
     
  10. acka989

    acka989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Бебо многу сака да оди, уште е мал и дома е само со чорапи, но ќе треба скоро да земеме обувки за проодување. Сакам да прашам дали некаде во мк може да се најдат BIOMECANICS затоа што јас не успевам да најдам, онлајн ми излегува само една понуда на пеко од пред 3 годни, но сега ги нема на сајтот
     
  11. Mrs.Sofija

    Mrs.Sofija Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2020
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Мајки сигурно е дискутирано многу пати на темава ама искрено немам време мн да пребарувам (работа/дома тон обврски).
    Кога се рачуна бебе за проодено. Мојава веќе некое време се пушта сама по 10тина чекорчиња, до кај 15. Да ја рачунам проодена или рано е?
    И кај е најдобро да се земат проодувалки? Кеги или најк/адидас? Знам само дека треба да се меки доле. И треба да не се кнап така? Да се малку поголеми?
     
  12. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    15.443
    Пол:
    Женски
    Лесни чекорчиња :hug: Се рачуна.
    Кеги земавме ние. Малку поголемки да.
     
    На Mrs.Sofija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.831
    Допаѓања:
    1.009
    Мајки можеби имам прашувано ама не сум раат веќе...
    Моето прооде на 17 и пол месеци во јануари, сеуште не се пушти надвор скроз ( само во раце да е ) а по дома си трча, шета .. Имам едно прашање што ме мачи веќе неколку дена , дали е нормално да оди на прсти? Си оди па му текнува често на прсти, моите блиски ми рекоа не треба такс да оди.
     
  14. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    На почеток нормално е да оди на прсти.
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    7.730
    Пол:
    Женски
    https://pedijatar.mk/d-r-danitsa-popovska-koga-odeneto-na-prsti-treba-da-ne-zagrizhi/
     
    На sani99 и Tiny Love им се допаѓа ова.
  16. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    3.514
    Пол:
    Женски
    Не се секирај ќе се охрабри и надвор, преголем му е просторот и не се осеќа спремен. Дома му е познат терен и затоа си е опуштен. И моето исто надвор не сакаше да оди иако дома супер си одеше. Надвор се опушти кога го носев во преградени игралишта за деца, со лулашки, клацкалки така ваљда помал му изгледа просторот. А за одењето на прсти исто ортопед рече дека им е нормална фаза до 3 години, зацврстуваат мускули на стапало, да се остави детето па и да се стимулира да се крева на прсти со ставање играчки на повисоко. Се си прави детето супер без грижи мајка. :)
     
    На IRBBB, nevermet18, sani99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.520
    Допаѓања:
    3.921
    Ме јадеш црвот, ја одлепив влошката на најкот. На патиките вика 13цм, а влошката е 15цм. И не ми е јасно како со вака поголеми патичиња деца што проодуваат не би се сопнувале.

    Еве може на некој ќе му послужат меркиве.
    IMG_20230311_083413.jpg IMG_20230311_083324_edit_97069675842479.jpg
     
  18. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    Цм на Nike се за која големина на стапалце одговара, не е должината на влошката. Иако ти изгледа голема разликата не е, таман си е.
    Секако петата не доаѓа до крај на влошката назад, а напред треба да остане 1-1.5цм простор.
     
    На Freckles., IRBBB и Mucika им се допаѓа ова.
  19. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.520
    Допаѓања:
    3.921
    Е тој 1.5цм ме буни, не се сопињаат децава ако има толку луфта? И да не е до крај петата пак има доста простор.
     
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.007
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    Не се сопнуваат, барем моето немаше таков проблем. Еве и сега за второто земав исто толку поголеми, ама не ги трпи на нозе, како олово да има бидејќи постојано е боса.
    Секако додека да трепнеш ќе и бидат мали. Првите неколку пара патики ги мењавме на 3месеџи макс. Лани во овој период носеше 22, сега 26.
     
    На IRBBB и Mucika им се допаѓа ова.