1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.604
    Допаѓања:
    35.485
    Пол:
    Женски
    Направи го како ритуал носењето патики, во смисла, ајде патичиња и ќе одиме надвор, не се оди надвор без патики и сл.
    Колкаво е детето? Моево сега на 3 и пол години носи 27, на 2 и пол мислам дека 25 носеше.
    За проодување мислам дека носеше доста помали.
    Измери му колку сантиметри му е стапалцето. За 25 патики стапалото треба да е 14,5 cm долго.
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.149
    Допаѓања:
    4.850
    Пол:
    Женски
    Бебе мое прооди на точно 13 месеци.
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    4.777
    13cm мислам дека му е. 24ка реално треба да носи, ама секако не е прооден. Само по мебел.
    14 месеци е, ама крупно дете е. Пред месец дена беше 83вм и 12.5кг
     
  4. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    3.051
    Допаѓања:
    13.011
    Пол:
    Женски
    Абе што направивте вие? Спремни за во школо :)
    Јас денес и купив патичиња на мојава број 20. И пробав 21 ептен и беше голема. Мојава изгледа ќе да биде мала на мајка:lol:
    Инаку и земав едни рибок од мегаспорт. Некако се друго ми беше многу тврдо, помеки беа оние летни варијанти платнени што баш и не ми одговара за еден/зима.
    Не е саглам проодена, она прооде па падна се уплаши и сега и е доволно за сламка да се држи за да оди, ама сама никако. Овие патичиња гледам и легнаа
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.020
    Допаѓања:
    7.537
    Пол:
    Женски
    Дај слика и мојава носи 20ка.
     
    На V.N. му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    4.777
    Хаха изгледа на тато висина. Шала на страна и двајцата сме височки, па ваљда затоа. Ама и поголемо бројче му земав, зашто дури пролет ваљда ќе ги носи.
     
    На V.N. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    3.051
    Допаѓања:
    13.011
    Пол:
    Женски
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ив10

    Ив10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2022
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Машки
    Дечко мој седеше и одеднаш стана сам и направи неколку чекори.Ова го повтори неколку пати.Да го сметам за прооден или..кај нас се меси погача блага па да знам дали да месам..
     
  9. Nela_21

    Nela_21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2021
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Da ve prasam dali postapalcinjata treba da se davaat na mlada mesecina?
    Jas gi naracav, pa sega mi kaza prijatelka deka se davaat na mlada mesecinaa.
    Ako e tska treba da cekam do 13 dekemvri, i da gi otkazam.
    Kazete iskustvo ili mislenje?
     
  10. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    12.037
    Пол:
    Женски
    Не се замарај со вакви глупости, постапалките се адет кога ќе прооди детето, а не месечината во која фаза е.
    На многу места веќе не се ни прават, јас за првото не правев еве за второто нарачав од мерак чисто да одбележиме, да остане слика за спомен.
     
    На 0ли, Nela_21, Anaroz1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Постапалките се прават за адет и од мерак. Многу не ни прават, нема правила. И со и без нив ке си оди детето.
    Јас невечер ги носев, а не се носат ноќе наводно. Пробав за неколку адети наопаку и се излезе неточно. ;)
     
    На Nela_21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    911
    Допаѓања:
    678
    Какви се тие постапалки јас ко од марс падната прв пат читам?
     
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Тоа се колачиња со тесто за милиброд (најчесто такви сум јадела) ама гледам сега дека порачуваат и онакви колачиња со цимет.
    Се сечат во форма на стапалце и се носат кај блиски роднини и пријатели.
    Адет е да трчкаш додека ги јадеш, што секако е опција а не задолжително. IMG_8090.png
     
    На ija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nela_21

    Nela_21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2021
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Pa bas od merak i jas naracav. Iskreno srekna sum so mi proode deteto. I mi nema logika da cekam cel mesec, da ppdelam kolacija "radi mesecina".
    Sakav edna fotka za spomen da si napraam. Za ova so mesecinava ostanav u zbunka, pa si prasav tuka. Fala ti
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sonchulka

    Sonchulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2021
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Дај не верувајте во такви работи.
     
  16. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.851
    Допаѓања:
    5.997
    Пол:
    Женски
    Дај кажете како се справувате со коментари “Уште ли не преоди”, дури вчера една мајка се дрзна да ми каже “изгледа мрзливко дете имаш а”. Ау луѓе, пукам. Од стари некако очекувам, ама мајки, и тоа млади вака да коментираат. Бебе си е супер, си се движи сам по мебел и ѕид, со клекнува и станува сам без да се држи, еве сега почна да прави по 2-3 чекора сам кога има нешто блиску да се фати. Сите ме напнуваат дека не го паткам затоа не се пушта. Демек не знаел што треба да прави, јас да сум му покажала така што ќе го паткам и држам за рака. Ги паткавте ли вие, грешам ли? 13+++ е и јас мислам дека си е таман според возраста, кога ќе е спремен ќе се пушти. Битно сега си се движи ептен убаво држејќи се на нешто, стабилен е не се клати. Има некои вежби да му правам за преодување или да си го оставам сам како до сега да се вежба?
    Па и со старите на секое јавување прашањето “уште не се пуштил?”. Ќе пукнам жими се, некој ќе го крка јако…
     
    На Leanne, V.N., Zumbulche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    12.037
    Пол:
    Женски
    Супер си е детето од ова што кажуваш, бар кога ќе се пушти ќе оди одма стабилно, ќе знае да падне. Пушти ги другите, какво паткање, не им се замарај.
     
    На Tiny Love, Giovanna, Anturium и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    3.763
    Пол:
    Женски
    Ич да не се замараш со туѓото мислење ,ке си се пушти детенцето кога ќе е спремно...ќерками покасно се пушти сама, имаше 17 месеци ,а пред тоа со држење се движеше само па еве ја сега ела заприја.
     
    На Skyler, Giovanna и Anturium им се допаѓа ова.
  19. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.080
    @Anturium и јас знам како Скајлер, ортопедот каде што одам е строго против паткање и учење на детето пред време да прави некои механички работи.

    Целиот процес на лазење, седнување, држење за мебел е многу важен за координација на телото, како рамислуваат во одредени ситуации, вежбаат граници, претпазливост, кога паѓаат знаат да паднат и слично. Не треба ништо од ова да се прескокне или избрза.

    Башка што не треба паткање пред убаво да им зацврсти телото, некогаш без потреба се прави притисок на 'рбет и колкчиња од предвремено стоење и паткање. Најсигурен рецепт ти е да оставиш детето да го води темпото. Непроодено нема сигурно да остане. Не си троши нерви на такви коментари. Игнорирај кога знаеш дека си во право или откачи ги по брза постапка.
     
    На Tiny Love, Anturium, lovely91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.568
    Допаѓања:
    39.983
    Пол:
    Женски
    Детето ќе ти прооди, после за друго ќе се фатат. На пример кога моето прооде, ми кажуваа дека сум згрешила што не сум го ставала во дубак, до сега ќе летал, а он тек проодел. Тогаш имаше годинка, знаеш она тек се пушташе.
    Со безобразни луѓе нема крај.
    Детето ти е супер, ти си супер. Не го паткав, сам си откри што треба да прави.
    Не сакам да ти кажувам ти што да правиш ама ако не сакаш, не го форсирај. Ако сакаш тоа е друга работа. Нашиот ортопед беше против, го послушав за се и за се беше во право он.
     
    На Anturium, Skyler, lovely91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.