1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    16.287
    Пол:
    Женски
    Какви вежби бе, супер си е детето.
    Отерај све по список кај шо им е местото :) Не се роботи децава па сите се да прават ко ќе и текне на околината аман. Како се дрзнат за вакви коментари не знам. Мрзливко е бе, цело на мајка му речи |(|(
     
    На Снегулк@23, Tiny Love и Anturium им се допаѓа ова.
  2. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.963
    Допаѓања:
    12.125
    Пол:
    Женски
    Знали аман од тоа кое кога и како треба нешто да на направи! Нека ди го гледа секој својот двор не за џабе е речено
    Големата на првиот роденден прооде, малава на 13 месеци, па падна неколку пати во еден ден ама така квалитетно што до 15 месеци мораше да се држи за нешто за да оди, па макар и држела играчка во рака :D Ева ја сега 16 месеци и оди сопри ја ако можеш

    Надвор од тема проодување, ама чисто за споредба. Големава ми се роди во исто време со на свекрва ми пријателка па внука. Они две блиски и секој ден на тел која што направила. После тоа јас добивав повик или посета како ,,Х,, почнала да гуга, да лази, да оди, да збори, да јаде, да пие....а моево уште не. Абе луѓе отров. Се случува да тргаат прво одд во исто училиште. Моево огин, се снаоѓа, се здружува со деца. Затоа од пријателкава девојчево не се дели пд нејзините, несакаше до 4 одд сама во училна да влезе. Мораше да дојде учителката па со неа. Дружење?!?! Мисловна именка.
    Така да секое дете во свое време и ќе прооди и ќе прозбори и ќе пројаде.
    А на глупи коментари ич не им се фаќајте
     
    На Misskirova, Anturium, Ив10 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.692
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    Фала ви жени мои, секогаш ме смирувате :l: Искрено и јас размислував така и бев презадоволна од се што прави бебе, лазење, сам да се крева, да оди по мебел, се си направи сам по ред, ама ете некои такви луѓе без два грама памет во глава ќе ти разбудат сомнежи. Ќе си го оставам сам, па ќе ве частам престапулки кога ќе биде спремен :inlove:
     
    На lovely91, Giovanna, Ив10 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. TinnaMinna

    TinnaMinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    309
    Пол:
    Женски
    Мојов е 15 месеци па чудо уште немам коментари...
    Се движи сам само по кревети
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.051
    Допаѓања:
    3.909
    Пол:
    Женски
    Бебе 11+++ месеци, лази, се исправа и чекори сама по кревети. Не стои сама стабилно, не оди.
    Не сум зела за раце "да ја паткам" да собира пракса демек.

    Е деновиве нели куп гости со пакетчиња. Од многу добив коментар зошто бебето по дома не е во чевли, демек не е стегната ногата и затоа не стои цврсто.
    Ако не сум грешка нели е правилно да е босо детето? Во случајов по чорапи е дома, не скроз босо. Чевли облекувам само за надвор и тоа повеќе за заштита од студ, отколку за чекорење.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.541
    Допаѓања:
    11.316
    Пол:
    Женски
    Издржи, уште малку ќе завршат празниците :D
    Босо/по чорапи треба да е дома, па и во двор летно време.
     
    На Tiny Love, Giovanna и Miss_S им се допаѓа ова.
  7. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    10.077
    Убаво си знаеш, не се оптеретувај, супер си е детето за возраста.
    Тазе вратена од ортопед и јас сум со исти сознанија дека детето треба да прооди босо. Чевли тек откако саглам ќе прооди за да шета надвор на улица со нив. Инаку босо, кога можеш најубаво и без чорапи.
    Одењето и стоењето е комплицирана вештина, дури и откако ќе пуштат чекор и ќе проодат ќе им треба уште месеци па и година можеби додека да им прерасне во вештина што спонтано ја изведуваат во координација помеѓу мозокот и екстремитетите.
    Сигурно сега си учи и се спрема за нешто што не е многу очигледно, ама ќе треба да кликне и преку ноќ ќе почне да го прави. Исто како и со вртењето и лазењето.
     
    На Zumbulche, Tiny Love, Miss_S и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    663
    Девојки дали се овие добри за проодување? Screenshot_20240103-231851_Chrome.jpg
     
  9. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.057
    Допаѓања:
    5.625
    Пол:
    Женски
    Правилно правиш, продолжи само така. Најдобро е детето да е босо, но кога нема можност за тоа тогаш по чорапи.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Препорака од ортопед е дека детето треба да е босо и дека така најдобро имаат осет кога учат да проодуваат. Така да, исправно постапуваш. Не е проблем да носи и чорапи, но сепак препораките се да бидат боси.
    Чевли посебни за проодување, нема потреба да носи.
     
    На Tiny Love му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.115
    Допаѓања:
    13.304
    Најубаво е босо зошто ногата лепи за под, а со чорапи стискаат прсти напред и собрани им се за да не паднат да не им се лизга ногата. Чевли за проодување само надвор кога ќе сте.
    Треба да се виткаат и да се флексибилни без разлика какви и да се :) јас ги земав од Колев и Колев со патент и практични ми беа ептен, а кога порасна од Кеги и строго на Вико му земав зошто само тие се за поширока нога.
     
    На Снегулк@23, ija и Miss_S им се допаѓа ова.
  12. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.233
    Допаѓања:
    33.298
    Пол:
    Женски
    Порачувала некоја мајка обувки од странава?
    Screenshot_2024-01-10-14-59-23-908_com.facebook.orca.jpg
     
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.326
    Допаѓања:
    7.270
    Пол:
    Женски
    Мајка ,ај такви луѓе ставај на игнор . Идиоти ,аман веќе. До кога ?
    Имате време,секое дете е различно
    Мојава ни глава креваше, ниту па лази до ден денес.
    Директно прооде.
    Се држеше до пред две недели за кревети и не одеше сама ,па еве ја за една недела се пушти скроз ,шпарта насекаде.
    Не се секирај ,и мојата е 13 месеци ,ке се пушти кај и да е слушај ми збор :inlove:
     
  14. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.692
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    Не бе ич не ни коментирам веќе со такви. Оваа некако ми е блиска, жена на другар на мм па не можам ептен игнор, ама ја научив и а отвори тема дете секундарно менувам тема или се тргам. Ептен ми е нападна со фалбите.
    За 2 дена прави 15 и уште не се пуштил. Ептен е стабилен, секакви акробации прави веќе само потрен некаде, и клекнува, се врти, се качува по скали, слегува и се качува на гарнитура и на една негова фотејла. Ептен е подвижен и цврст а никако нејќе да се пушти сам. Само во место стои и до минута веќе и си седнува без да се држи, чекор не дава. Деновиве почна и да “лази” кренат на 4, значи не на колена туку со нозе и раце на под. (facepalm)
    Не форсирам, не се ни замарам веќе толку, битно фондан купив чекам момент колачиња да правам :rofl:
     
    На Ив10 и Misskirova им се допаѓа ова.
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.115
    Допаѓања:
    13.304
    Другарка на синко од градинка до 16 месеци строго во раце ја држеа девојчено прооде после 2ра година дури на почетокот малце тешко и беше зошто другите трчаа сите, ама затоа сега е рамномерна со сите. Само дете на под остави да се крева само без помош и ќе се научи да оди.
     
  16. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.692
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    На под е од 2 месеци. Во раци е држен само кога требаше да се пренесе од место на место, а сега кога лази го кревам да го ставам во столче или комодата за пресоблекување, во креветче сам си се качува. Прави по 2-3 чекора ама уште не е преоден (facepalm)
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.115
    Допаѓања:
    13.304
    Ќе прооди кога сака он кога ќе мисли дека е спремен :)
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.312
    Допаѓања:
    38.032
    Пол:
    Женски
    .mmm mi in ja ghg kk7uhuup iuij,
     
  19. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.410
    Допаѓања:
    4.986
    Бебушка вежба типкање? :D
     
    На lackygirl и kristina.k им се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.312
    Допаѓања:
    38.032
    Пол:
    Женски
    Леле да :D телефон не можам да појавам пред неа сегде изнапишала (facepalm)

    Нека избрише модератор, поминало време, се извинувам.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.