1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.772
    Допаѓања:
    39.917
    Пол:
    Женски
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    Подобро не. Крути се многу.
    https://www.google.com/imgres?imgur...3d82b3385682#vhid=ng_DIkQMmYqBqM&vssid=mosaic

    Ваква верзија барај ептен се флексибилни имаш и без лепенки без врзување на средина како ластик има кај врвките баш се за мали дечиња и бебиња. Не знам кој број носи ама јас почнав со оние на колев и колев со патент кога му порасна ногата земав најк
    https://www.google.com/imgres?imgur...368ca3583a8b#vhid=Ua8_ItS1f2LEWM&vssid=mosaic
    Конкретно вакви само црно бели и ги уби од носење.
     
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.772
    Допаѓања:
    39.917
    Пол:
    Женски
    Фала онака дека џиџе се ги погледнав инаку за овие сум решена

    https://www.sport-m.com.mk/ProductC...=05&Grupa=01&PodGrupa=503&MarketingStatus=043
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    13.293
    И јас гледав исти вакви на адидас џиџе со лавче ама кога отидов во визбегово да ги видам во живо ниту се виткаа ни ништо.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.777
    Допаѓања:
    122.512
    Мали имаше такви на година и пол, нонстоп го сопнуваа и паѓаше, мбогу се без веза. И на малата и ги пробав , иста приказна и фрлив. Така да,не
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.772
    Допаѓања:
    39.917
    Пол:
    Женски
    Фала ви на споделеното. Ќе се залетав да ги нарачам, ама ќе се држам за другите ако не најдам нешто друго во меѓувреме
     
    На eli25 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.309
    Допаѓања:
    38.030
    Пол:
    Женски
    Мајки дали е нормално месец по пуштање сама да оди уште да не е стабилна? Година и пол е, мораме околу неа да сме инаку трча без контрола и не знае да паѓа. Нанапред ми паѓа и назад цела, морам да ја фаќам. Педијатар ја виде, вели не е страшно ќе се испраксира и ќе научи да оди нормално, ама ко да нема напредок. Кажете некој совет или вежби ако има..
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.843
    Пол:
    Женски
    Немам искуство моево е малечко само памтам другарка кога и проодуваше малото така цело време она позади него да го фати педијатарот и рече немој зошто вака ќе мисли дека секогаш ќе го фатиш ти од позади и нема да научи да падне без да се повреди,некогаш нема да си со него ќе се искрши мислејќи дека го чекаш позади.
     
  9. 8Moonlight13

    8Moonlight13 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Дали и од кога се користи проодувалка?
     
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.309
    Допаѓања:
    38.030
    Пол:
    Женски
    Знам и мене ми рече да ја оставам ама се плашам на глава ќе падне ко ќе изгуби рамнотежа.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.963
    Допаѓања:
    12.124
    Пол:
    Женски
    Мојата паѓаше како даска
    Главата партал ја направи мислам. Заради тоа паѓање прооде на 15 месеци. Се пушти на 13 м, ама нон стоп губеше рамнотежа. Еден ден падна 3 пати во еден саат, ама мислам дека доле кај комшиите отиде од трескање па се исплаши и не сакаше да се пушти пак да оди. После 2 месеци пак си прооде. Нормално е да не се сигурни на почеток, сепак им е нова активност за што им треба пракса. Како нас што ни треба кога ќе научиме да возиме кола пример :)
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.309
    Допаѓања:
    38.030
    Пол:
    Женски
    Јас си мислам одма потрес да не добие, баш така ко даска се навалува цела. А дома ни е тесно само еден дел имам со меки подлоги, друго е паркет и ептен се плашам ама мора да се научи некако.
     
    На V.N. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    1.480
    Пол:
    Женски
    Оставај ја да паѓа.
    Само така ќе научи да си ја чува сама главата да не ја удира. Бебињата имаат рефлекс да ги испружат рацете напред кога паѓаат. Обично рефлексот касни кога се чуваат ептен на безбедно, во смисла цело време да ги пазиш да не се удрат.
    Ако ти е страв на паркетот, на трева пуштај ја да паѓа. Нема да ја здоболи толку како на паркет кога би паднала, ама сепак не ни пријатно со глава во трева да заринкаш :) И не ја кревај ти кога ќе падне, сама нека станува.

    За вежби, можеш да пробаш на топка да ја "ролаш" како игра, за да и текне да ги испружи рацете кога ќе се приближи со глава до под.
    На вака нешто мислам
    Screenshot_20240320-212028~2.png
     
    Последна измена: 20 март 2024
    На Giovanna, strelec231992, kristina.k и 2 други им се допаѓа ова.
  14. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.963
    Допаѓања:
    12.124
    Пол:
    Женски
    Исто скроз и кај нас. И јас паѓав во несвес на секое паѓање ама тоа, коса викаат треба да побели од нешто ;)
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  15. teddy85

    teddy85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2019
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    425
    Пол:
    Женски
    Однеси ја на физикална,ќе ти дадат соодветни вежби
     
    На kristina.k и H.VAGA им се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.584
    Допаѓања:
    35.451
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да не се користи за проодување, не треба ништо да бутка за да оди, дури ни столови не треба да бутка. Положбата на телото е поинаква кога користат такви помагала, на пример нанапред ќе ѝ оди телото и ќе паѓа нанапред. Остави на статични делови од мебел да се крева, не на нешто што се движи.
    Подобра опција се масички со активности, ќе ја заглавиш меѓу нешто за да не се лизга и да се исправува на неа за да си игра.
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.772
    Допаѓања:
    39.917
    Пол:
    Женски
    Некој дали има искуство со адидас монофит моделите за дете што проодува.
     
  18. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    Kazete stranici za stapalki?
     
  19. Mamule

    Mamule Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2022
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки , на колку проодеа вашите деца? Мојата е 15 месеци сеуште се нема пуштено мислам оди ако осеќа дека ја држиш само мо прстот да ја допреш , штом ке осети дека не ја држиш застанува и бара да се фати за нешто . Дали е наплашена или да ја носам што побргу на ортопед …. Ептен сум загрижена зошто сеуште не оди. Извинете на долгиот пост .
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.309
    Допаѓања:
    38.030
    Пол:
    Женски
    На година и пол и двајцата. Ќе прооди штом се осети сигурна, некои порано, некои подоцна.