1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проодување кај детето

Дискусија во 'Бебе' започната од del-fin, 21 февруари 2011.

  1. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    5.655
    Пол:
    Женски
    Околината од едно уво влегла од другп излегла. Остави го само, не го форсирај ќе си научи се. Можеш и да ме прочиташ колку и јас бев загрижена, прооде на 17, а се дигаше по мебел и одеше од 11. Ама лазеше профи. Одма кога прооде знаеше како сам да си стане од земја и како да падне, така да најубаво и најправилно е да си научат се сами. До 24 месеца се толерира така да имате доволно време, ако е превнимателен како мојот ќе му требат месеци додека да реши да се пушти. Трпение и не мисли многу, опушти се и биди горда на секој мал напредок, дај му време

    Често ми се дешава да пишам се во машки род (facepalm) Извини многу, девојче имаш
     
    На јolene, Srcka28 и DoubleK им се допаѓа ова.
  2. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    1.000
    Фала за споделеното тро помирна сум...
    со децата секоја фаза мисла,особено дека предвремено родени, и то свекрвами сегде го потенцира-знајш не оди од сега оти е порано родена....ми иди да му ја залепам една
     
  3. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    5.655
    Пол:
    Женски
    Леле ова со порано родените на мета кога се ме вади од такт. Внук ми е роден 35та, син ми 41 недела, па скоро се на иста возраст совладаа. Внук ми има 27 месеци реченици цели со по 4 збора изговара, буквално си правиш муабет како со 4 годишно дете. А сега што не рече некој зашто е предвреме роден затоа е толку напреден. А преоди на 18 месеци исто ја јадеа сестра ми дека поради тоа е. Од стари ај ќе кажеш очекувано толку и теже, ама млади кога ќе кажат нешто такво ми се иди фластер на уста да и ставам. Не се замарај, сериозно пробај, посвети се да бидеш горда на се што е научила до сега, а не да го мислиш тоа што не го совладала
     
    На DoubleK и Srcka28 им се допаѓа ова.
  4. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    1.000
    Затоа муабет со неа немам.мислам незнам општо како му иди на некој да коментира ,,порано родена,, со цел ум на било кого ама за народ што мисли оти е нормално да прашува и да пика нос сегде тоа е.неделава ќе одам на здраво на општа контрола па ќе видиме што ке кажат. инаку немав грижи, за рачиња си патка да не речам и трча,пробува сама да оди со проодувалката, гледам дека е во фаза пред одење.фала на сите на сподленото
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.086
    Допаѓања:
    3.201
    Пол:
    Женски
    Мајка, моето е терминско бебе па со се доцнеше, стабилно седна на 8 месеци, пролази на 11, прооде сега на 15 месеци, зборче нема сеуште, секое бебе е различно, од едно уво влегло од друго излегло, и само "аха, важи" на коментарите :sun:
     
    На DoubleK и Anturium им се допаѓа ова.
  6. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.339
    Допаѓања:
    16.280
    Пол:
    Женски
    Братучедите мои се предвремено родени, во 28ма недела и едниот прооде на година и пол, на другиот му требаше повеќе време да си го крене газот :D некаде пред вториот роденден.

    И двајцата предвреме и близнаци еве, па пак има разлика :)
    Околината дома да си гледа наместо наоколу 8)
     
    На DoubleK и Anturium им се допаѓа ова.
  7. Starchild

    Starchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2016
    Пораки:
    1.037
    Допаѓања:
    1.777
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :inlove: Предложете патичиња од кои сте биле задоволни кога прооделе бебуши :hug:
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srcka28

    Srcka28 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    2.774
    Пол:
    Женски
    Нас овие многу ни се погодија , лесни , удобни ...
     

    Прикачени фајлови:

    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.