babylove овошни кашички

Пропаѓање на Еуростандард

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од The Saturdays, 12 август 2020.

 1. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  737
  Пол:
  Женски
 2. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.895
  Допаѓања:
  15.204
  Што значи сега ова?
  Еуростандард нели е Пошта?
   
  На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
 3. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.002
  Допаѓања:
  50.425
  Пол:
  Машки
  Се нафука пари Трифун и ќе затвора банката сега, среќа парите се под гаранција на НБРМ така да ништо страшно.
   
  На poppie, Kimberly11, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. The Saturdays

  The Saturdays Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  737
  Пол:
  Женски
  Да, но ќе враќаат до 30 000 евра :(
   
  На cresa-jagoda и Celltica им се допаѓа ова.
 5. Celltica

  Celltica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  6.316
  Пол:
  Женски
  Над 30000 евра ако има лицето заштеда, мислам дека пропаѓаат :(
   
  На elimkd, cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
 6. Elichka

  Elichka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Женски
  Дали знаете кој е процесот за да се извлечат пари од трансакциска сметка?
   
 7. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.002
  Допаѓања:
  50.425
  Пол:
  Машки
  Од каде тоа? Јас прочитав дека 99,3 од штедните износи ќе бидат вратени. За кредитите стечајниот управник ќе бил задолжен.
   
 8. Celltica

  Celltica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  6.316
  Пол:
  Женски
  На линкот погоре пишува:
   
  На cresa-jagoda и John Snow им се допаѓа ова.
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Да појдеш во банката. Ако уште работат.
   
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.803
  Допаѓања:
  28.053
  Пол:
  Женски
  Пишува: Вратите на банката веќе се пломбирани.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.803
  Допаѓања:
  28.053
  Пол:
  Женски
  Сега веќе во пошта нема да може да се плаќаат сметки? Бидејќи Пошта беше поврзана со Еуростандард банка.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.314
  Допаѓања:
  291.090
  Еуростандард пропаѓа неколку години наназад.
  Пред скоро едма година кубуреа со дозвола за работа која ја дава НБРМ.
  Ја добија, ама рокнато магаре тешко станува на нога.
  По муабет со банкари, имале ризични коминтенти кои подигале огромни кредити.
  Коки нешто не заинтерсиран.
  Сестра му беше задолжена за Еуролинк осигурување и тоа го продадоа...
  Е сеа...тешко на луѓето.
  Ама ова со години трае пропаѓањето, не е од вчера.
  Кумашинчето ми работи таму, од него знам

  Тие што осетија си ги извлекоа парите.
  Јас бев една од нив.

  Сега, ќе има листа на исплата и ќе исплаќаат ама ќе си има динамика, неможе ти кога сакаш.
   
  На WORRIED.BT, PaLaVa, JoanaS и 9 други им се допаѓа ова.
 13. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.514
  Допаѓања:
  7.972
  Пол:
  Женски
  Ајде овие до 30,000 евра ќе ги обештетат, ама другите? Години може да трае стечајната, прашање е и колку реда доверители се, па и Комерцијална им дала кредит...
  А Нинче Групер паметна па 250,000 евра си повлекла со време:D
   
  На Laufinam, elimkd, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  3.717
  Пол:
  Машки
  Ај наздравје бричење, на голем број ќе им бидат само делумно вратени заштедите.
   
  На **prcla** и SummerGirl им се допаѓа ова.
 15. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.002
  Допаѓања:
  50.425
  Пол:
  Машки
  Стечајната нема врска со штедењето, Народна банка е задужена за враќање на парите. Стечајната ќе зависи за оние што имаат земено кредити, тоа бог знае како ќе се регулира за да не се наплаќаат камати.
   
  На cresa-jagoda и referentka им се допаѓа ова.
 16. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  3.717
  Пол:
  Машки
  Навистина тешко на луѓето.
  (ФОТО) Ексклузивни фотографии од заложничката драма во Кавадарци
  Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадарци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај.

  До оваа фотографија дојде Економски Лидер на која се гледа дека интервенира и полицијата.

  [​IMG]

  Лидер дознава дека клиент барал, но не можел да си ги подигне парите во висина од 500 илјади денари.
   
  Последна измена: 12 август 2020
  На Роберт 7, cresa-jagoda, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.314
  Допаѓања:
  291.090
  Стечајниот управник ќе раководи со имотот и должниците.
  НбРМ ќе прави исплати на штедачите.

  Нели кога се отвара банка ја отвараш пример со 2 мил. евра.
  Уште толку оставаш во НБРМ како гаранција дека ако рокнеш таа ќе ги исплати парите на коминтентите.
  Ова го кажав со нај прости зборови за да се разбереме убаво.

  Така да...за.штедачите нема да има проблем, ама ќе помине некое време додека да созрее работата, си има ред тоа, не оди преку ноќ.

  Сега судот ќе отвори претхпдна постапка за утврдување дали постојат услови за отварање стечај.
  И ќе отворат стечај и ќе назначат стечаен управник.Тој ќе ги води ДОЛЖНИЦИТЕ.т.е. оние кои имаат минус на трансакциски.И тоа не оди брзо.Ако некој мисли дека за пр.15000 ден минус ќе куртули, се излагал, делото не старее.
  Да си подмири секој и најмал долг,.зашто со Извршител тешко е и сумата е пута 10.

  Оние кои имаат кредити, иститее бидат превземени од некоја банка.
  Но,.банката со свои услови ќе настапи..каматни стапки...итн.

  Отприлика така оди..
   
  На ohlalalala, Victorian, tina2018 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.722
  Допаѓања:
  12.888
  Наназад цела година се збореше дека Еуростандард банка не е во добра ликвидна состојба и прашање на време беше кога ќе рикне.Имам две познанички што работеа таму и со време си најдоа другата работа.Имале многу лоши пласмани на кредити и затоа се случи ова што се случи.
  Инаку на тие над 30.000 евра депозити само до 30 те илјади ќе ги обештети Фондот за осигурување на депозити , а останатото ќе си пријават во стечајна маса.
  А дека некој ќе се спаси од враќање кредит мало морген,има луѓе што уште враќаат за Експорт-импорт банка во стечај,a од кога е банката во стечај и за ред други.
   
  На Ava.84, tina2018, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.514
  Допаѓања:
  7.972
  Пол:
  Женски
  Јас ко што знам (а и како што пишаа) НБРМ т.е Фонд за депозити ќе обештети до 30000 евра, а тие 700 што имаат поголеми во стечајната се јавуваат ко доверители, а не должници, односно должник е самата банка, е сеа сигурно не се само тие доверители, а и таму си има ред и првенство.
   
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.803
  Допаѓања:
  28.053
  Пол:
  Женски
  Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“.

  Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за која попладнево на пресконференција гувернерката на НБМ Анита Бежоска Ангеловска соопшти дека и ја укинува дозволата за работа и утре пред судот ќе предложи стечај за банката.

  Бизнисменот Костовски за во петок најавува прес конференција на која до јавноста ќе се обратат акционерите на банката.

  „Народна банка цела година не држеше под строги мерки и не ни дозволуваше да работиме и да заработиме.

  Како можеме да ја подобриме состојбата на банката кога Народна банка цела година не држи под строги мерки. Ако не можеш да работиш, не можеш ниту да заработиш за да ја подобриш состојбата“, вели Костовски за Фактор.

  Бизнисменот нагласува дека за изминатата година кога Еуростандард била под строги мерки, неа само дополнително и се влошило портфолиото.

  „Практично, ние имавме забрана за работа од НБМ. Како во тој случај да се подобри состојбата. Исто така, НБМ не прифаќаше ниту еден од нашите предлози за надминување на состојбата и за евентуална продажба на банката“, вели Костовски за Фактор.

  [​IMG]За оваа одлука на НБМ вели дека е еднострана одлука на НБМ.
  „Ако веќе беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година, а не за овој период уште дополнително да заглавиме со 15 милиони евра“, вели Костовски за Фактор.

  НБРМ денеска донесе одлука да ја затвори Еуростандар банката. Во неа има штедни влогови од 71, 5 милиони евра , а од Фондот за депозити велат дека имаат кондиција да ги обештетат штедачите.
  https://lider.com.mk/ekonomija/trif...gra-od-strana-na-narodna-banka-na-makedonija/
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.