1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Просек за во средно

Дискусија во 'Образование' започната од Ivanny, 22 септември 2010.

  1. Ivanny

    Ivanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Ве молам некој да ми каже колку треба да имам просек за да влезам во средно училиште по информатика ?
     
  2. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Колку што сум информирана школо за информатика специјализирано мислам дека не постои. Имаш во Ск математички гимназии Корчагин и Карев кадешто повеќе се обрнува внимание на математика, физика, информатика ( така бече јас додека учев). Е сега ако има нешто ново нека ти помогнат помладиве. И да за во Корчагин знам дека треба да бидеш со сите 5
     
  3. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Нема средно математичко, а ниту Корчагин сега не е Природно математичка гимнназија, смерот си го бираш во трета година Математички А, Математички Б ти се природните смерови со тоа што едниот е со биологии, хемии за медицина, а другиот со матеметики, физики за електро, ПМФ и слично. Значи прво 2 години си општа, па од трета се прави поделбата, ти ако сакаш да студираш информатика, треба во трета година да избереш Математички А ----- ПМА.
    А за просекот, зависи најчесто во "поелитните" гимназии има многу навала и се бара просек 5.00, но не мора да значи, последниве години некако се распределија ученициве и по другите гимназии низ Скопјево, а не само во Корчагин, Карев, Орце и ЈБТ.
     
  4. Ivanny

    Ivanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Благодарам на објаснувањето, многу ми помогна :)
     
  5. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Кој просек треба за да се записам во средното училиште Панке Караѓозов и дали бараат сведителства само од 5 до 8 или од 1 до 8 одделение?
     
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Бараат само од 5то до 8мо, и за таму ти треба 70 поени минимум, односно со сите 5ки треба да си.
     
  7. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Бараат 70 поени ама за во првиот круг, после има 2, па 3 круг и ги намалуваат поените ;)
     
  8. tropix4e

    tropix4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    140
    Се бараат сведителствата од 5 до 8. Таму треба да имаш минимум 70 поени, што не значи дека мора да ти се сите петки(може по некое 4). Најмногу поени што можат да се извлечат од сведителствата се 80(оцените мора да се сите 5ки(што значи просек 5.00) и поведението примерно секоја година). Пожелно е да имаш и некои додатни поени (како тие од натпревари), но во повеќето училишта не се пресудни.
    Се надевам дека ти помогнав :)
     
  9. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Кај мене во медицината примаа ученици што завршиле со просек 3. Тоа е оти не се пополнија сите места, па и послаби ученици примаа. Ама, џабе е се’ кога половината или оставаа или се отпишаа уште првиот месец. Целта им беше што повеќе ученици да се запишат. Секоја година се’ послаби ученици примаат со низок просек, ученици што не знаат да напишат формула на сулфурна киселина, па после друг им е виновен што од тука излегувал недоволно образован кадар.
     
  10. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
  11. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Во 5 одд поминав со 4 во 6 имав само две 4 во седмо одд имав 6 четворки дали ке ме примат во медицина?
     
  12. anchii123

    anchii123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    зависи како ќе поминеш 8(ако сега допрва ќе бидеш) ама мислам дека нема да те примат зашто во 5то си завршила со 4ка а таму бараат со сите петки .може да те примат освен ако имаш врски па тогаш. позз :)
     
  13. Jule55

    Jule55 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Фемминки дали знаете колку просекот треба да ми е за да се запишам во гимназијата Брака Миладиновци??
    Дали знаете дали ке можам да се запишам ако 5,6 (и сигурно) 8 сум одлична,само седмо мн добра??
    И ако некој може нешто да ми каже,за Брака Миладиновци,некој кој учел,учи во оваа гимназија?? :)
    Мн ке ви бидам благодарна ако пишете. :)
     
  14. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    60 поени за општа. Инаку 100% ќе те примат, па и се двојки да ти биле. Во мојата населба е, па по муабетиве што кружат знам. Сите ги примаат, не познавам човек кој таму го одбиле. Не е некоја си „јака гимназија“, ама оценки многу лесно ќе наредиш за да можеш да се запишеш на факултет. Е сеа не е се до оцените, треба да си поткован за на факултет од средното, ама ако учиш супер ќе поминеш.
     
    На Jule55 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Jule55

    Jule55 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Како се пресметуваат поените?? :?:

    Знам дека е глупаво прашањево и мислам дека знам,ама не сум сигурна па ке ви бидам благодарна ако ми кажете. ;)
     
  16. anchii123

    anchii123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    се собираат просеците од 5то до 8мо и се делат со 4.добиениот резултат се множи со 10 и добиваш поени од просеците.
    пр. 5.00+5,00+5.00+5.00=20:4=5*10=50
    послем од поведението примерно е 5 поени од 5то до 8мо се собира и се дели со 4
    5+5+5+5=20:4=5
    послем зависи кои предмети ги бараат од школото македонски и англиски задолжителни и + 2 предемти.ги собираш оценките од секој предемт посебно и ги делиш со 4 и послем сите ги собираш
    мак:5+5+5+5=20:4=5
    анг:5+5+5+5=20:4=5
    мат:5+5+5+5=20:4=5
    историја:5+5+5+5=20:4=5
    и се собираат од сите предмети поените : 5+5+5+5=20
    и на крај од се ова се собираат сите поени: 50+5+20=75


    и ете ти :)
     
    На Jule55 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Adary.16

    Adary.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ве молам помогнете ми! Дали ќе ме примат во средно медицина ако во шесто одд. сум имала една четворка и во осмо една четворка , седмо и деветто сите петки?
     
  18. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    За во средното уметничко колку треба да е просекот?
     
  19. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Може некој да ми каже од колку до колку е просек за одличен,мн. Добар, добар....???