1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Просење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Offspring, 29 јули 2010.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Навистина, се познава тие кои немаат и се во неможност да работат (различни малформации), и жал ми е. Знам кога имам денар да оставам. Особено на деца. Децата ми се слабост дури и кога знам дека можеби лажат. Дете е, знам дека ако сега им се попушта ќе сфатат дека тоа е исправно, ама кога ќе видам во кинати алишта шета дали од клупа на клупа или седи и се ниша напред назад в место, се чувствувам исто како куче да цивка во период на болка.
    Дечко ми често знај да ми речи, пари не му давај, ако стварно сакаш да му поможиш дај му храна.
    Се согласувам со него апсолутно, и тоа во повеќе наврати го имаме практикувано и двата. Седмица нели сендвичите се огромни, па покрај тоа што повеќе од пола компири остајв за да каснам бар малце од сендвичот, успеав максимум 5 залаци да каснам и ми остана. Помина дете шо бараше пари, дм го праша онака „Пари немаме, дали си гладен?“. Абе онака само климна и му по дајвме сендвичот.
    Реално преферирам то. Да му дам за јадење, наспроти пари. А и ретко имам пари во мене, обично сум со мал „буџет:$
    И да, можеби сум по малце наивна, ама ете тоа е.
    Покрај деца во поќе наврати имам даено и на стари. Обично ко ќе имам денар поќе, врвам покрај црква и таму обавезно има некој. Сега патот ретко ме носи натака, па немам сретнато одамна некој што пита сем некое дете. А со децата дури и сакам ко ќе седнам да помуабетам, си ги седнуваш в парк или кај сатот на фонтана и слушаш колку се всушност паметни.

    пс. најкриво ми е што ги тераат децата да питаат. Имам забележано деца кои обично кај сендвичари долу одат кај тие кои прават сендвичи да питаат за сендвич. Знам дека тоа сигурно и не ги тераат од дома, би ги терале можеби за пари ама сметам дека околината ги налага на еден начин. Или немаат дома или сакаат поубаво а во околината има баѓи кои питаат, па овие го извлекоја онај „попаметниот“ начин.
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Некогаш им давам пари некогаш не. Има некои на кои навистина им треба но некои се збеснати. И морам да кажам, циганчињата најмногу комплименти ми имаат дадено.:lol:
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Да ти е жив и здрав шваљерот :D
     
    На sino.o.oka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Скоро никогаш не давам на питачи. Едноставно ако видам, игрнорирам. Еднаш како помала се шетам со брат ми, и едно циганче од нигде никаде ми излегува оред очи, од памет ме извади, и ми вика дај за леб. Брат му само му свика, ова се тргна.
    А и ако им дадам, од кај знам на што ќе ги потрошат парите. Дали навистина на храна и лекови или на дрога и алкохол. Лани идам јас накај школо со автобус, и застанува автобусов на семафори после подвожникот. И имаше надвор едни циганчиња, и едното на луѓето од автобусот со раката им симулираше боцкање со игла во раката. А мали деца беа. Така да, затоа и не им давам, инаку ќе придонесувам во "семејниот буџет", за кој родителите си ги искористуваат децата.
     
  5. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Во Мк е масовна појава. Тоа покажува каков е стандардот и воопшто државава. Сигурно има и во други држави, ама кај нас премногу. Најголем дел се издвојуваат од ромската етничка заедница, каде е општо познато дека постои голем проблем со неедукација и невработеност на населението, така што државата треба активно да презема мерки и спроведува проекти за минимизирање на овие фактори.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Пред еден дуќан кај мене во населба една Ромка секој ден просеше. Некој од комшиите и купил леб. Замислете, лебот не го ни земала. И на такви да давам пари??? Нема шанси.
     
  7. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Добро што се случува со Тинекс?? Денес во Тинексот во центар ни се приближи девојче ромче и побара да му купиме јадење. Ни помалку ни повеќе пилешки прсти бараше. И земавме леб и салама и девојчево излезе на минутка и без храната се врати пак да проси од други. Наводно секој ден била во тинексот. Што е со тинекс нормални ли се што го дозволуваат ова? На тоа ниво ли се паднати? Се изнервирав зошто храната очигледно не беше за неа туку таа е експлоатирана и работи за друг, а Тинекс не реагира.... Буквално не вреди човек да помогне или да донира. Сите испаднаа преваранти...
     
  8. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.717
    Допаѓања:
    9.623
    Пол:
    Женски
    Мене ми е жал за ромчињата, не се тие виновни за ништо, најчесто давам по некој денар на тие што се ненаметливи, не идат по тебе и не те плукаат. А на возрасни Роми не давам, здрави, прави нека одат нека работат нешто, кога ние можиме можат и тие, ги гледаш дека ништо не им фали, ама полесно им е да просат
     
    На Евроазија и Anah им се допаѓа ова.
  9. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Ali romcinjata so komplimentite se najjaki mi vika a muri vidi kakva si ubava ko kasandra :rofl: ja mu vikam od kaj ja znaes kasandra 94' filmot e sniman
    Edna mi veli ko Latifa od Zade serijata si :D slusaj me vamu ke se mazis so sportist ke ragjas tri deci :rofl:
     
    На Adidas888 и Евроазија им се допаѓа ова.
  10. Евроазија

    Евроазија Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    876
    Допаѓања:
    2.355
    Пол:
    Женски
    ХАХАХААА:rofl::rofl::rofl:
    Исто и мене ми е жал за тие помалите,и знаат така нешто да ми речат смешно,а на овие возрасниве не им давам зашо ми се има случено и да ме пцујат :^)
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AneSk

    AneSk Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.130
    Пол:
    Женски
    На деца и возрасни не давам пари само ако видам некоја бабичка или дедичко тогаш давам пари
    за нив ми е жал, сигурно се на голема мака штом дошло момент да просат на стари години.
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Во последно време ретко давам.
    Ептен ако некој ми побара да му купам за јадење. Скоро имаше една ромка, пред маркет просеше со бебе, да му купела за јадење.
    Јас не можам да ви опишам колку ги мразам тие жени, зошто дознав што им прават на тие јадни деца ама ова беше бебе. Не сакав пари да и дадам, па и купив кашички и сокчиња.
    Ама не ги можам бе, сите би ги затворила со деца што просат или што ги тераат децата да просат или што си ги изнајмуваат децата за просење. Стока одвратна.

    Ама и народов расипан стана. Имаше еден кај што работам, просеше во количка, наводно пари за операција собирал, нозете во завои, гипсови чуда.
    Го гледам утредента, завршил со "работа" и лагано си ја бутка количката и оди нормално.

    Второ, на врата ми доаѓаше жена, не беше ромка туку македонка и секој пат вика дека е мајка на Наталија, Стефанија, Марија...зависи за кое дете моментално се собираат донации. После ја видов на фб ја објавиле дека така прави со години. Смрдла.

    А го има и што навистина се на мака, но човек некогаш нема доверба едноставно.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.