1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Просење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Offspring, 29 јули 2010.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    ^^ Не ми беше целта никого да навредам. Кај нас во град Ромите самите си се викаат цигани. А за зборчето просење, исто не е навредливо, бидејќи е синоним на питачење. Впрочем и по крстозбори сум сретнувала, проси, просјак... значи дека е прифатено во македонскиот јазик
     
  2. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Ги сожалувам циганчињата :( но никогаш не им давам пари затоа што ги трошат на цигари алгогол и секакви газирани сокови. им давам храна и некогаш по некој алишта што не ги користам :)
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.046
    Допаѓања:
    32.855
    Пол:
    Женски
    Циганите ги навредувам затоа што и тие мене ме навредуваат и ме пцујат. Ако на циганче не му дадеш пари, обавезно добиваш навреда или пцовка. Спрема такви немам ни малку осет, ниту пак почит. Безобразни едни.
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    И кај нас нема баш така некои што просат.Но многу мразам кога некои цигани ќе дојдат на врата и бараат пари.Еднаш баба ми и вика ај што ќе ти дадам малку пари ќе ти дадам јадење.Таа зема леб,друга храна наполни кеси со алишта и оваа циганката да земе да ги фрле во близина таму кај куќата на баба ми.И како после да им дадеш.Ако навистина им е потребно ќе го земат тоа што се нуди а не ти им даваш прст тие ја сакаат целата рака.Инаку имам учествувано во проекти за социјални случаи им носевме алишта храна нешто од бела техника и после тие децата пак и силни ми се прават кога ги видов ми префрлија нешто...и една другарка му рече...моме а тие алиштата што ги носиш кој ти ги даде,ајде ајде....
     
  5. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Одиме со дечко ми во неделата на базент и прво влеговме во една продавница да земиме сок и грицки и кога влегува едно мало ромче и вика “тетко ај дај ми цигари за 10 денари“ и продавачкава не му даде му вика мал си ова она. И добро детево почна да и кара и да плука. Денеска бевме да пазариме и излегуваме од тинекс и истово пари ни бараше.Дечко ми зеде да вади за да му даде и јас му викам “абе немој не гледаш дека е истото од некни цигари“ што бараше, и не му даде. Да знам дека ќе си купи кифла или лебче би му дала ама за цигари никако :fubar:
     
  6. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Јас на циганчињата не му давам пари, никогаш! купуваат цигари! еднаш впарк една баба кутра ми побара пари за леб и ме благослови, ми беше жал и и дадов. Кутрата ја имат од дома избркано! После гледав сите младите во паркот и дадоа по некое денарче...
     
  7. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    И мене ми се има случено истото, и тоа на искачање! Среќе за него што бевме друштво, па го избркаа, зш да бев сама мислам ќе го згазев на лице место.А ми се има случено тоа, да тепам цигани по улица, на едно шамар му иам дадено :lol:
    Стварно да им треба за јадење би им дала, ама кога ќе ги видам со тоа цигарите во усте по 6-7 години имаат ми иде да ги запалам. Згора на тоа многу се безобразни така да не давам никогаш!
     
  8. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Да ви раскажам една смешна случка. Со дечко ми станувавме од на кафе и излегуваме од кафичот и едно циганче на 8-9 години виде дека имаме пари (тогаш дечко ми ги прибираше парите во паричникот) и дојде и му вели: Дај бе некој денар...И дечко ми му вика: Немам бе, бегај..И циганчево: Абрее, не се прај ЏУПТИН за 100 денари! :lol: :rofl: :D (па се осмели и 100 да побара :rofl: :rofl: :rofl: )
     
  9. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Најмизерно од се ми е тоа што нивните родители ги присилуваат на тоа. Понекогаш им давам пари, а често пати сами си земале. :D Шетавме со една другарка низ ГТЦ, едното се закачи за мене, а другото за неа. Ајде јас некако го откачив, ама на другарка ми од џеп и земало 300 денари. И тоа веќе не е во ред. А кога ќе ми рече : „Дај десет денари или ќе те плукнам“, искрено ми се згрозува животот.
     
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.814
    Допаѓања:
    131.885
    Никогаш не давам! Ако давам - го поддржувам чинот и ги стимулирам да просат. Секој треба да тргне од себе. Ако не даваме - нема ни да просат.

    Жал не ми е, зошто имав едни соседи такви, и гледав што прават со парите - цигари и пиво. Толку. А сум им понудила работа на едне куп од жените на семафори во една фирма за одржување хигиена, и никоја не сака ни да слушне.

    Ме фаќа жал кога ќе видам баби што просат, иако и нив главно не им давам, ама порано знаеше да ми се случи. Има една низ скопје што еднаш што се не ми изнакажа откако не и дадов ништо, и од тогаш ни баба ни ништо не сакам да видам!

    Единствена „грешка“ што ја правам е што има една бабичка од Пустец што продава маслиново масло, чај и слично, и од неа купувам, зошто знам дека имаат тежок живот и сакам да ги поддржам. Реков грешка затоа што во принцип не купувам ако нема фискална.
     
  11. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Е така да ми рече богами ни јас нема да му дадам. Па нека се осмели да плукне ако смее :D
    Инаку како што кажав јас сум давала на тие циганчиња што секој ден ги гледам и многу се интересни, играат, пеат, смешки прават. Најинтересно е тоа што една школска која еднаш си купувала цигари и фалеле 5 денари. онака на шала му рекла „Севен дај 5 денари на заем“ и ова циганчето извадило од џебот и и дало. Срце :)
     
  12. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    мене грев ме фака ко ке ги видам малечките со очињата така ке напрат жална фаца и ке му дам 10-20 денари, ама еднаш стварно се нанервирав ко бев излезена со мајка ми едно мало циганче шо ни до полојна не ми беше дојде и почна да се моли дајте некое денарче да си купам нешто за јадење и мама од најлонот извади гризини тогаш купивме и му ги даде и тоа застана некако чудно и разочарано и вика ама не ... тоа пари за цигари барало изгледа :^) стварно се разочарав и појке гледам да не му давам
     
  13. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Така едно циганче ми бараше пари и го прашувам зашто му се, а тоа ми вели:"За леб.". Му реков: "Дојди ќе ти купам", е не сакало така и не му дадов.

    А на тетката од Пустец нема зошто да и бараш фискална Ариел. Па и на пазар никој не ти дава фискална....
     
  14. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    јас ретко давам на циганчиња пари зоѓшто не бараат за леб туку за цигари алкохол и други ствари,но пред некој ден ептен ми падна жал за еден човек мислам дека циган беше просеше на клупите на кеј јас седам со дечко ми на кеј и доаѓа и ни вика ве молам дадете ми пари колку можете детето ми се врати од базен се нафтла по стомакот многу а немаме пари лекот што треба да го пое да го купиме со рецептата во раце беше му викаме колку пари е лекот он вика 280 ден јас и дечко ми му извадивме пари му дадовме 280 ден да лекот да го купи ептен ни падна жал значи да проси за 280 ден стварно човеков немал пари за деца или за операции недај боже секогаш давам пари додолку имам ако лажат лажат они ќе си носат грев на душа
     
  15. Isaak

    Isaak Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    45
    Искрено не ги сожалувам.И мене они не ме сожалувале кога сум станувала секој ден у 6 часот сабајле да идам на школо,факултет и сега работа наспорти нив кои цел ден безделничат и утре сакаат да ги биде во животот.Неможе така..Секој кој барем малку се мачи може да преживее кај нас никој не умрел од глад тоа е факт.
     
  16. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Зашто не земат да работат, на пример да чистат по куќи наместо да просат? :^)
     
  17. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^А бе што зборувате па вие, да чистат по куќи, и да ја изнесат пола покуќнина со нив. И плус многу се чисти тие :fubar:
    Јас на децана што трчаат по мене и дај мори 5 динари, му велам дај ми ти мене :D Се шетаат по кафичи, од маса на маса, мене не ми врнат пари. И плус ај еве 90 % од нив се безделници. Нека одат по фабрики бе. нека работат. Нека дојдат в село, нека садат тутун. Нека одгледуваат нешто. Со 20 денари богами многу ќе се задоволни, фамилија ќе ранат |(
    Најмногу ми е жал за луѓето по некои ептен запуштени села што абер немаат од животот во 21 век, страдаат за леб, се што вадат а не им стасува ;( Ама пак не просат :!:
     
  18. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Добро, whatever, битно нека работат нешто!
     
  19. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^ Има работа ако сакаат нели? Само тоа по куќи не :D
    Инаку еве во ПП можат да суредуваат низ парк, има толку многу такви работници, барем по 200 денари дневница нека вадат |( А не со просење |(
     
  20. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.330
    Допаѓања:
    5.843
    Кога ја видов темава одма се сетив на тоа секогаш кога ќе одам на плоштад на што наидувам.Ми се има случено така и 2/3 циганчиња и да трчаат по мене,но да ме плукаат барем до сега не.Кога ќе ги здогледам од негде идат и одма рацете во џеб ги ставам и крај или пак ако носам ташничка ќе ја стиснам и нема пуштање.Имаше и едни туристи шетаа низ плоштад и ги гледам овие маливе се растрчале по нив не ги пуштаат.Грдо е тоа што не се разбираат кога ќе им кажеш НЕ и тогаш веќе почнуваат да ти брцаат по џебови.